Ile kosztują korepetycje? Rośnie zapotrzebowanie i rynek prywatnych usług edukacyjnych
Zdjęcie: Pexels.com

Ile kosztują korepetycje? Rośnie zapotrzebowanie i rynek prywatnych usług edukacyjnych

Według danych CBOS za 2021 r. co czwarty uczeń w Polsce korzysta z korepetycji. To sygnał, że albo szkoły niedostatecznie przygotowują uczniów, albo część uczących się ma problemy z samodzielnym opanowaniem materiału. Ile rodzice muszą dziś zapłacić za korepetycje dzieci?
 

Wiedzieć więcej czy tylko nadążać

Optymistycznym sygnałem, byłaby chęć dzieci i młodzieży do poznawania wiedzy wykraczającej poza szkolny program nauczania. Taką rolę pełnią m.in. dodatkowe bezpłatne zajęcia szkolne w formie kółek zainteresowań, które wspierają rozwój pasji młodych ludzi. Istnieją też tzw. dodatkowe lekcje wyrównawcze z wybranych przedmiotów - przewidziane w ramach szkilnego nauczanie, które pozwalają uczniom na lepsze utrwalenie, poszerzenie, lub nadrobienie wiedzy z danej dziedziny.
 
870 pexels rodnae productions 8798898
 
Polska szkoła nie jest idealna. Ścierają się w niej oczekiwania i interesy uczniów, ich rodziców, nauczycieli, a do tego dochodzą tarcia pomiędzy samorządami, a instytucjami państwowymi – kuratoriami i ministerstwem edukacji i nauki. Dyskusja na temat systemu polskiej oświaty trwa, ale to temat na osobny artykuł.
 
Tak czy inaczej jest faktem, że spora część uczniów korzysta z dodatkowych, płatnych zajęć prywatnych w zakresie różnych przedmiotów nauczanych w szkole. Ta liczba może jeszcze wzrosnąć, m.in. w związku z wyśrubowanym w tym roku limitem punktów dla ósmoklasistów starajacych się o przyjęcie do szkół średnich. Warto przyjrzeć się cenom takich zajęć.
 

Płatne douczanie sporo warte

Według wspomnianego już badania CBOS rynek dodatkowego płatnego nauczania może być wart nawet 7,5 mld zł. Przy obecnych cenach wartość rynku jeszcze wzrośnie.
 
870 pexels mart production 8472987
 
Serwis ogłoszeniowy e-korepetycje.net poddał analizie 215 tys. ofert dodatkowych zajęć stacjonarnych oraz online skierowanych do uczniów. Z przeprowadzonego badania wynika, że średnia cena 60-minutowych zajęć z informatyki wzrosła o prawie 6 zł, a z matematyki wyższej o blisko 8,5 zł.
 
Za dodatkową lekcję z języka polskiego w nowym roku szkolnym uczniowie zapłacą średnio 3,6 zł więcej, za język niemiecki 2,68 zł, za włoski 4,89 zł, biologię ponad 5 zł, chemię powyżej 4,2 zł, a geografię 4,8 zł.
 
Oczywiście cenniki są różne. Zależą zarówno od regionu i miejsca zamieszkania, rynkowej konkurencji oraz innych czynników.
 

Informatyka, matematyka i muzyka najbardziej (wy)cenione

Według przytaczanej analizy cen korepetycji za 2022 r., najwięcej zarobić mogą korepetytorzy takich przedmiotów jak informatyka, matematyka wyższa i muzyka. Czołowe miejsca tych trzech przedmiotów nie zmieniają się od kilku lat.
 
870 pexels polina tankilevitch 6929190
 
Podobna sytuacja występowała też rok temu, a wzrost cen za udzielane korepetycje jest tym wyższy, jeśli chcemy skorzystać z wiedzy doświadczonego korepetytora, który nie korzysta z serwisów ogłoszeniowych. Takiego nauczyciela polecają między sobą rodzice. Ceny ustalane się indywidualnie, a nauczyciel pracuje też z wybranymi uczniami, przygotowując ich do konkursów, olimpiad i studiów.
 

Średnie ceny za lekcje

Oto jak kształtują się przeciętne ceny jednej lekcji (60 min.) z korepetytorem w oparciu o ogłoszenia z niektórych miast w serwisie e-korepetycje.pl:
 
Biologia - 45,43 zł (Łódź) - 66,83 zł (Radom)
Chemia - 43,92 zł (Łódź) - 57,34 zł (Gorzów Wlkp.)
Fizyka - 50,32 zł (Białystok) - 68,49 zł (Radom)
Geografia - 42,62 zł (Sosnowiec) - 75,73 zł (Szczecin)
Historia - 38,23 zł (Toruń) - 53,36 zł (Radom)
Język angielski - 45,55 zł (Białystok) - 57,09 zł (Warszawa)
Język francuski - 47,24 zł (Opole) - 69,71 zł (Gorzów Wlkp.)
Język hiszpański - 48,88 zł (Tychy) - 60,53 zł (Olsztyn)
Język niemiecki - 42,52 zł (Lublin) - 59,44 zł (Gliwice)
Język polski dla cudzoziemców - 46,66 zł (Rzeszów) - 70,13 zł (Dąbrowa Górnicza)
Język polski - 39,58 zł (Toruń) - 53,82 zł (Rybnik)
Język rosyjski - 36,67 zł (Opole) - 57,38 zł (Ruda Śląska)
Język włoski - 45,93 zł (Dąbrowa Górnicza) - 73,85 zł (Radom)
Malarstwo i rysunek - 40,90 zł (Bielsko-Biała) - 57,19 zł (Warszawa)
Matematyka wyższa - 56,21 zł (Zielona Góra) - 94,75 zł (Radom)
Matematyka - 42,49 zł (Lublin) - 52,92 zł (Warszawa)
Muzyka - 48,92 zł (Kielce) - 74,76 zł (Warszawa)
Nauczanie początkowe - 35,80 zł (Kielce) - 61,47 zł (Gorzów Wlkp.)
WOS (Wiedza o społeczeństwie) - 34,63 zł (Olsztyn) - 56,43 zł (Radom).
 
Ceny mogą być zróżnicowane w zależności od formy nauczania - stacjonarnego lub online. Rodzice więcej zapłacą za naukę języków obcych przez Internet, a takie rozwiązanie mogą preferować niektóre dzieci. Natomiast zajęcia dodatkowe z matematyki czy chemii są wyżej wyceniane w formie stacjonarnej.
 
870 pexels polina tankilevitch 6929183
 
Trzeba zaznaczyć, że aby dziecko osiągnęło spodziewane efekty w wyniku pobierania korepetycji, musi na nie systematycznie uczęszczać, co najmniej raz w tygodniu, oczywiście w zależności od zakresu nauki, zdolności percepcyjnych danego dziecka i metody nauczania.
Nie da się ukryć, że nauczanie jednego, lub nawet kilku uczniów, to sytuacja o wiele bardziej komfortowa, niż uczenie całej klasy w szkole.
 

Udzielanie korepetycji a ubezpieczenie i podatki

Korepetycji udzielają i uczniowie wyższych klas szkół średnich, i studenci, różnego rodzaju specjaliści, ale największą grupę korepetytorów stanowią pracujący w szkołach nauczyciele. To dla nich dodatkowe i ważne źródło dochodu do nauczycielskiej pensji za pracę wykonywana w dodatkowym czasie pracy.
 
870 pexels andrea piacquadio 3768129
 
Osobną sprawą jest formalne uregulowanie takich usług. Jeszcze niedawno organy skarbowe uważały, że osoby udzielające korepetycji powinny rejestrować działalność gospodarczą i normalnie prowadzić księgowość oraz uiszczać należne składki ZUS i płacić podatki.
Jednak od 2019 r. aparat skarbowy zmienił stanowisko i przyznał, że udzielanie korepetycji, jeśli jest dodatkową formą dorabiania nie nosi znamion działalności gospodarczej.
 
Oczywiście korepetytor może taką działalność zarejestrować. Osoba udzielająca korepetycji może to robić na własny rachunek, czy też w ramach np. umowy zlecenia lub etatu w firmie zajmującej się działalnością związaną z edukacją i szkoleniami.
 
Jeśli korepetycje są udzielane w ramach działalności gospodarczej, korepetytor musi wybrać właściwą formę prowadzenia księgowości, ubezpieczyć się w ZUS oraz wybrać odpowiednią formę opodatkowania.
 
Jeśli natomiast korepetycje są udzielane w ramach działalności nierejestrowanej, nie prowadzi się księgowości, a podatek rozlicza na zakończenie roku w zeznaniu PIT-36.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: money.pl, poradycodzienne.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl/
Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar