Dziś kończy się rok szkolny, a uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i średnich właśnie musieli wybrać dalszą drogę kształcenia. W wielu przypadkach zapewne ta decyzja określi ich przyszłe życie zawodowe. Czy plany nastolatków pokrywają się, czy różnią od przyszłości jaką chcieliby im zaplanować rodzice?


Jaki zawód dla swojego dziecka wybraliby ojcowie, a jaki mamy?

Sprawdził to krakowski Webcon, producent oprogramowania. Z przeprowadzonego przez firmę badania wynika, że bezapelacyjnym liderem jest programista. Na taką zawodową przyszłość dla swojego dziecka wskazuje co czwarty ojciec. Na podium znajdują się jeszcze lekarz (14 proc.) i prawnik (12 proc). Wysoko są przedsiębiorca i sportowiec – sytuują się razem na 4. miejscu. Natomiast najrzadziej przyszłość swoich dzieci Polacy widzą w roli marketingowców, influencerów i księgowych.
 
Co o tym sądzą mamy? Rzadziej stawiają na specjalizację IT, częściej wybierając zawód lekarza.
 
Wymarzony zawod WEBCON


Pierwsze poważne decyzje już w szkole podstawowej

Wybór przyszłego zawodu to jedno z największych wyzwań w życiu młodego człowieka. Pierwszą taką przyszłościową decyzję dziecko podejmuje w ósmej klasie szkoły podstawowej, kolejną przy okazji matury i wyboru studiów.

Nastolatek i nastolatka często nie wiedzą, co chcieliby w dorosłym życiu robić. W tej trudnej decyzji nieocenione jest wsparcie rodziców. Niekiedy dzieci decydują się podążać podobną drogą zawodową jak ich rodzice, czasem wręcz przeciwnie.


Firma z branży IT zapytała rodziców o wymarzony zawód dla ich dzieci

Firma WEBCON, producent (jak sam podaje – największy) oprogramowania low-code w Polsce, zapytał ojców o wymarzony zawód dla ich dzieci. Badanie pokazało, że dorośli Polacy najczęściej chcieliby, aby ich córki lub synowie zostali programistami/specjalistami IT. Dorosłe Polki także umieszczają ten fach wysoko w swoim rankingu, choć rzadziej niż mężczyźni i na równi z lekarzem.
 
870 woman 3597095 1280

- Branża IT nie stoi w miejscu i szturmem wkracza do kolejnych sektorów, by dzięki nowym technologiom wspierać efektywność i jakość pracy w firmach. Już obecne pokolenie kontakt z technologią ma niezależnie od wykonywanego zawodu. Możemy dziś wybrać kurs programowania dostosowany do wieku czy wykonywanego zawodu, a umiejętności rozwijają już dzieci w wieku wczesno przedszkolnym. I bardzo dobrze, bo zapotrzebowanie tej branży na ludzi do pracy jest ogromne. Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie DESI oszacowała, że tylko w Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ok. 600 tys. Nie dziwi mnie zatem wskazanie rodziców na programistę jako najbardziej perspektywiczny zawód – komentuje Łukasz Wróbel, Wiceprezes WEBCON.
 

Wybór ojców: programista, lekarz, przedsiębiorca, sportowiec

Jeśli ojcowie mogliby wybrać zawód dla swojego dziecka, najczęściej byłby to właśnie programista/specjalista IT (26 proc.). Na drugim miejscu znalazł się lekarz (14 proc.), a na najniższym miejscu podium prawnik (12 proc). Wysoko w rankingu sytuuje się przedsiębiorca (nr 4) i… sportowiec (po 5 proc. wskazań). Może to wynikać z międzynarodowych sukcesów polskich sportowców takich jak tenisistka Iga Świątek czy piłkarz Robert Lewandowski. Rodzicom marzy się sportowy sukces swoich dzieci w dyscyplinie, którą uprawiają od najmłodszych lat.
 
870 sport 718890 1280
 
W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się też takie specjalizacje jak budowlaniec i pracownik naukowy (po 4 proc.), finansista, logistyk, grafik i farmaceuta (po 3 proc.).

Okazuje się, że im mężczyzna ma więcej lat, tym częściej chce, by jego dziecko zostało programistą lub programistką (14 proc. wskazań wśród ojców w wieku 25-34 lata oraz 28 proc. wskazań wśród ojców powyżej 45. roku życia). Młodsi natomiast częściej dla swoich dzieci wybraliby zawód lekarza/lekarki (24 proc. wskazań wśród ojców w wieku 35-44 lata oraz 11 proc. wskazań wśród ojców powyżej 45. roku życia). Podobnie ze sportowcem – starsi rzadziej celują w tę specjalizację.


Mamy wybierają dla dziecka zawód programisty, lekarza i prawnika

Zawodowym numerem jeden wśród mam są programista i lekarz (po 20 proc. wskazań). Na trzecim miejscu jest prawnik (13 proc.). W pierwszej dziesiątce rankingu znaleźli się pracownik naukowy i przedsiębiorca (po 5 proc.), grafik (4 proc.), finansista, księgowy, farmaceuta, artysta (po 3proc.).
 
870 model 5688171 1280

Kobiety rzadziej stawiają na specjalizację IT (o 6 pp. mniej odpowiedzi w porównaniu do panów), częściej wolą prestiżowy i pewny fach jak lekarz (o 6 pp. więcej niż panowie).

U mężczyzn to częściej sport odgrywa większą rolę i aż 5 proc. ojców widzi swoje dzieci w takiej roli, podczas gdy mamy nie wskazały go nawet wśród pierwszej dziesiątki zawodów (1 proc. wskazań). Za to mamy częściej stawiają na zawód artysty (3 proc.). Na programowanie jako przyszłość dla dziecka najczęściej decydowały się kobiety w wieku 35-44 lata oraz 45-54 lata (odpowiednio 30 i 28 proc.).

– Wyniki badania ukazują, że panowie są bardziej techniczni i sportowi, a kobiety pragmatyczne oraz artystyczne. Widać to także w naszej branży IT, gdzie jak wynika z analizy HRS-IT, w Polsce na 5 informatyków przypada tylko 1 informatyczka. To się jednak zmienia. Dowodem na to jest fakt, że w WEBCON w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet wzrosła o 45 proc., a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50 proc. – mówi Joanna Banachowicz, Dyrektor Marketingu w WEBCON.
 
870 woman 5218160 1280


Ogół Polaków wybiera podobnie

Numerem jeden w opinii dorosłych Polaków, posiadających i nieposiadających dzieci, jest programista/specjalista ds. IT (22 proc). Na drugim miejscu znajduje się zawód lekarza (16 proc.), a na trzecim - prawnika (11 proc.). W pierwszej dziesiątce znaleźni się jeszcze kolejno: pracownik naukowy, przedsiębiorca, sportowiec, grafik, finansista, farmaceuta, artysta. Przyszłości swoich dzieci Polacy raczej nie widzą w takich rolach jak pracownik marketingu, dziennikarz, rekruter, Youtuber i handlowiec. Warto tu zauważyć, że same dzieci i młodzież nowe typy zajęć zarobkowych takich jak influencer, czy Youtuber uważaja za bardzo atrakcyjne.

Informacja o metodzie badawczej i firmie zlecającej badanie

Badanie zostało zrealizowane przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 1068 Polaków. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Dane zostały zebrane w dniach 10 - 13 czerwca 2022. Metoda: CAWI.
 
WEBCON jest największym polskim producentem oprogramowania low-code i jednym z największych dostawców systemów obiegów dokumentów w Polsce (pod względem przychodów za rok 2020 według zestawienia Computerworld TOP200). Od 2006 roku krakowska firma konsekwentnie realizuje strategię opartą na trzech filarach takich jak rozwój organiczny, ekspansja międzynarodowa i budowa kanału partnerskiego.
 
Z flagowego produktu WEBCON BPS korzysta obecnie ponad 850 firm reprezentujących różne branże na 5 kontynentach. Wśród nich są m.in. Siemens Finance, Mitsubishi Electric, Tauron, LPP, Echo Investment, Intersport, Nowy Styl, Warbud, Pratt & Whitney Canada czy MAN. 120 pracowników WEBCON pracuje w głównej siedzibie w Krakowie oraz w oddziale w Seattle w USA. Firma dostarcza swoje rozwiązania bezpośrednio, poprzez własną sieć sprzedaży oraz rozwija międzynarodową sieć partnerską, która skupia ponad 70 integratorów systemów IT dostarczających aplikacje dla swoich klientów za pomocą platformy WEBCON BPS.

Funkcjonalność, wiarygodność i rozpoznawalność firmy potwierdzili analitycy globalnego rynku IT. WEBCON jako pierwszy polski dostawca pojawił się̨ w raporcie agencji Forrester „Now Tech: Digital Process Automation, Q4 2021”, plasując się w międzynarodowym gronie 43 wiodących dostawców technologii do digitalizacji procesów biznesowych.

Więcej informacji o firmie TUTAJ.

Oprac.: wit
Źródło: materiały prasowe WEBCON
Zdjęcia: materiały prasowe WEBCON, Pixabay.com, Pexels.com