Ster na rodzinę - relacja z konferencji „Zaprzyjaźnij się ze swoim dzieckiem”
Zdjęcie: Alena Kozel

Ster na rodzinę - relacja z konferencji „Zaprzyjaźnij się ze swoim dzieckiem”

Pragnienia naszych dzieci, modelowanie zachowań, atmosfera bezpiecznego domu, wartość uśmiechu, rodzic zaangażowany, więź, wymaganie, przywiązanie, zaufanie, miłość. Właśnie takie treści w minioną sobotę wypełniły czas uczestnikom i prelegentom konferencji „Zaprzyjaźnij się ze swoim dzieckiem”.
 
780 NZ5 7501 37


Naukowe dowody ważnej roli więzi ojca z dzieckiem

Przy wejściu witali uczestników wolontariusze i wolontariuszki z poznańskich szkół Stowarzyszenia Sternik. Na konferencję przybyła ponad setka rodziców. Odwiedzającym umożliwiono zarówno pozostawienie dzieci pod fachową opieką, uczestnictwo w wykładach na sali z prelegentami jak również w oddzielnej sali dedykowanej rodzicom z małymi dziećmi.
 
870 NZ5 7466 25

Konferencję otworzył wykład pt.: „Obecność i zaangażowanie Ojca a rozwój dziecka”. W trakcie swojej prelekcji Kamil Janowicz, doktorant na Wydziale Psychologii i Kognitywistki UAM w Poznaniu, przytaczał, omawiał i wyjaśniał naukowe dowody potwierdzające ważną rolę więzi ojca z dzieckiem. Budowanie tej dobrej relacji wzmacnia dziecko psychicznie, fizycznie i emocjonalnie, zmniejsza prawdopodobieństwo zachowań ryzykownych i ułatwia dziecku zwrócenie się do rodzica o pomoc w trudnych sytuacjach życiowych. Dodatkową wartością zaangażowania taty w sprawy swojego dziecka jest fakt, że taka sytuacja pomaga jego partnerce być lepszą mamą.
 
870 NZ5 7431 13


Radość macierzyństwa

Bardzo wyczekiwaną prelegentką była Agnieszka Stefaniuk, mama siódemki dzieci, która od lat prowadzi szkolenia dla mam.
 
870 NZ5 7518 49
 
Autorka bloga „Familyfunbymum” merytorycznie, ale też z charakterystyczną dla siebie pogodą ducha i dowcipem poprowadziła wykład pt.: „Radość macierzyństwa - kochać, wymagać i nie ulegać presji”. Z badań naukowych wynika, że kobiety zmagają się z tak samo silną presją pracując wyłącznie zawodowo jak też wyłącznie w domu.


Rodzic to autorytet

 
870 NZ5 7460 22
 
Po przerwie na posiłek na scenę wyszedł ostatni prelegent - Tomasz Gubała. Założyciel Fundacji Wspomagającej Wychowanie „Archezja” podzielił się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w trakcie wykładu pt.: „O prowadzeniu w dobrą stronę, czyli o rodzicielskim autorytecie”. Wszyscy zgromadzeni na pewno zapamiętają nie tylko krótkie filmy edukacyjne dotyczące rodzicielskiego autorytetu, ale też pokaz z użyciem liny, koła od roweru oraz szlifierki.
 
870 NZ5 7420 9

Zwieńczeniem Konferencji był panel dyskusyjny „Sternikowy GPS” z udziałem zaproszonych rodziców oraz spotkanie warsztatowe przybliżające metody pracy oraz tematykę kursów Akademii Familijnej.
 
870 NZ5 7517 48
 

Organizatorami konferencji były placówki oświatowe stowarzyszenia Sternik w Poznaniu: przedszkole Horyzonty, szkoła dla dziewcząt Horyzonty, szkoła dla chłopców Skrzydła oraz Akademia Familijna organizująca szkolenia dla małżonków i rodziców.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

Rodzicielstwo

Autor: Aleksandra Irla
Zdjęcia: Alena Kozel
Fixed Bottom Toolbar