Sposoby na bałagan - jak zachęcić dziecko do sprzątania
Zdjęcie: Pexels.com

Sposoby na bałagan - jak zachęcić dziecko do sprzątania

Problem domowego sprzątania występuje chyba w każdej rodzinie. To wyzwanie nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci. Większość najmłodszych i tych nieco starszych nastolatków ma spore problemy ze sprzątaniem. Rodzice jednak mogą zastosować kilka sprawdzonych sposobów, by skłonić dzieci do utrzymywania porządku.
 

Rodzicu, nie wyręczaj

Niestety, najmłodsi po absorbującej zabawie często nie mają już ani siły, ani ochoty na schowanie zabawek na swoje miejsce. Największym błędem, jaki mogą popełnić w tym przypadku rodzice to posprzątanie za dzieci.
 
870 pexels mart production 7641495
 
Wyręczanie dzieci w zaprowadzaniu ładu i porządku po zabawie raczej nie zmobilizuje ich do sprzątania. Powinniśmy je uczyć od najmłodszych lat, że bałagan, który zrobią, muszą posprzątać samodzielnie, ewentualnie z drobną pomocą opiekuna. Powinno to zaprocentować w przyszłości.


Maluch też potrafi

Oczywiście nie należy oczekiwać od 3-latka odkurzenia pokoju i mycia podłogi, ale nie zakładajmy też zawsze z góry, że dziecko sobie nie poradzi, że nie potrafi.

Należy przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne, inaczej się rozwija, dojrzewa we własnym tempie i to rodzic najlepiej wie, czy mały pomocnik podoła danemu zadaniu. Oczywiście najmłodszym dzieciom przy sprzątaniu musi towarzyszyć niesłabnący entuzjazm rodzica.
 
850 child 427824 1280

 
Skrzynki na zabawki bardziej kolorowe

Dla młodszych dzieci kolorowe skrzynki czy kosze na zabawki do świetne rozwiązanie dla utrzymania porządku. W ten sposób, klocki czy nawet lalki i pojazdy mogą zostać błyskawicznie posprzątane. Różne skrzynki i kartony przydadzą się też nastolatkom.


Sprzątnie raczej wspólne

Dzieci nie lubią sprzątać, ponieważ uważają, że to niezwykle nudne zajęcie. Gdy jednak w porządki zaangażują się rodzice, to może się okazać, że wspólne sprzątanie z mamą czy tatą zmieni się we wspaniałą rozrywkę. To doskonały sposób na spędzenie czasu razem z dzieckiem i wpojenie maluchowi zasad zachowania ładu i czystości w otoczeniu.
 
870 pexels ron lach 10557485


Konkurencja - porządki

Współzawodnictwo to kolejny sposób na porozrzucane po całym pokoju zabawki. Najlepiej metoda ta sprawdza się w przypadku rodzeństwa. Jedynak również może wziąć udział w takich zawodach. Czasu będzie pilnował wtedy rodzic, który odliczy go za pomocą stopera. Sukces tego sposobu tkwi w duchu rywalizacji, który nie jest obcy żadnemu dziecku. Starsze dzieci mogą jednak oczekiwać jakiejś nagrody…
 

Nagrody mile widziane

 
870 pexels rodnae productions 7005760
 
System nagród za sprzątanie to chyba jeden z najczęściej stosowanych sposobów motywacyjnych dla dzieci w sprawach porządkowych. Warto w tym przypadku dobrać nagrodę tak, by dziecko czuło, że sprzątanie się opłaca. Co istotne, rodzice mają tutaj naprawdę duże pole manewru. Ważne jednak by nagroda była nie tylko atrakcyjna dla dziecka, ale również pożyteczna. W tym przypadku pieniądze nie są raczej wskazane, chyba że chodzi o nastolatka, który np. wykona jakieś dodatkowe czynności sprzątające na potrzeby całej rodziny – umyje samochód czy posprząta go w środku, odkurzy pomieszczenia w mieszkaniu, pomoże w sprzątaniu łazienki. Zdarza się, że starsze dzieci same tworzą takie cenniki usług sprzątających.



Za karę schowanie nieposprzątanych zabawek

 
870 discipline 4145087 1280
 
Skoro nagradzamy dziecko za sprzątanie, to w przypadku oporu w tej kwestii, istnieje możliwość zastosowania kary. Jedną z nich, która przemawia do sporej części dzieci, jest schowanie nieposprzątanych zabawek choćby na krótki czas, najlepiej do momentu, aż dziecko przekona się, że nie warto robić trudności i weźmie się za porządki. W ten sposób maluch uczy się ponoszenia konsekwencji swoich decyzji, ale też dowiaduje się, że zmiana nastawienia może mu pomóc.



Jedna zabawka naraz

Jedną z bardziej skutecznych metod na utrzymanie porządku w dziecięcym otoczeniu jest zasada zabawy tylko jedną, ewentualnie kilkoma zabawkami. W ten sposób lalki czy auta, którymi aktualnie bawi się maluch, muszą zostać odniesione na miejsce, jeśli zabawa nimi dobiegła końca, a dziecko chce zająć się np. układaniem klocków.
 
870 pexels yan krukov 8612921
 

Ograniczenie innych rozrywek

Innym sposobem do przełamania z dziecięcej niechęci do sprzątania jest ograniczenie innych rozrywek. To metoda może niezbyt miła, ale skuteczna i w dodatku działa szybko. Jeśli zabawki nie zostaną posprzątane, to maluch nie obejrzy swojej ulubionej bajki albo nie pójdzie z mamą czy z tatą na plac zabaw. Dzieci potrafią doskonale kalkulować zyski i straty, i w obliczu takiej kary stają się mistrzami szybkiego sprzątania. Ograniczenie rozrywek czy spotkań z rówieśnikami działa też mobilizująco na starsze dzieci.


Gra na czas i przetrzymanie

Jeśli dziecko ma swój pokój, można spróbować zastosować bardziej restrykcyjną metodę. Po prostu brak reakcji. Rodzic nie robi nic, bałagan rośnie, a po kilku dniach dziecko samo zacznie się zastanawiać nad tym, że nie może znaleźć swoich ulubionych zabawek, albo ubrań. W tym momencie pozostanie mu tylko doprowadzić pokój do porządku. Braki w czystej odzieży działają zwłaszcza na nastolatki, choć trzeba przyznać, że dziewczynki są często nieco bardziej zorganizowane, jeśli chodzi o utrzymywanie czystości i porządku.


Wyznaczony dzień na sprzątanie

 
870 KADR pexels ekaterina bolovtsova 4868574
 
Dobrym sposobem na wyrobienie regularnego nawyku sprzątania u dzieci jest ustalenie jednego dnia w tygodniu poświęconego sprzątaniu, którego nie można w żaden sposób uniknąć. W ten sposób młody człowiek nauczy się systematyczności oraz tego, że im większy porządek będzie panował w jego pokoju przed dniem sprzątania, tym szybciej w wyznaczony dzień wypełni swoje obowiązki. Wiadomo, że dzieci i młodzież często starają się odkładać termin sprzątania, albo robią to szybko i niedokładnie. Jeśli tak, trzeba być konsekwentnym w egzekwowaniu obowiązku, względnie wrócić do opisanych powyżej restrykcji. Tylko cierpliwą konsekwencją możemy coś tutaj zdziałać.
 

Czytelny podział obowiązków

 
870 pexels gustavo fring 3867609
 
Czasami dzieci unikają sprzątania dlatego, że właściwie nie wiedzą, co powinny zrobić. Bałagan jest duży, a instrukcji brak. Wówczas pomocny może być wyraźny podział obowiązków. Należy dokładne wyjaśnić dziecku, jaki są oczekiwania i co powinno po kolei zrobić. Sprzątanie pokoju dzielimy np. na czytelne etapy, określamy jasne dla dziecka i nietrudne do osiągnięcia cele. Warto przy tym podkreślić, że sprzątanie to obowiązek każdego domownika i określić co wykonuje dziecko, a co rodzic. Dzięki temu podział obowiązków stanie się jasny i sprawiedliwy.


Pochwała jako nagroda

Warto pamiętać, by zawsze chwalić dziecko za sprzątanie, a nie wytykać mu drobne niedociągnięcia. Pochwała jest jedną z najlepszych nagród. Utrzymuje ona dziecko w poczuciu satysfakcji z dobrze wykonanego obowiązku. W ten sposób w maluchu i nastolatku rośnie przekonanie, że dbałość o porządek to nie tylko wysiłek, ale także pozytywne reakcje płynące z otoczenia, które stanowią dodatkową motywacją. To nie znaczy, że mamy chwalić zawsze i bez względu na to, czy dziecko przyłoży się do pracy, czy tylko udaje, że sprzątało.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

Oprac.: wit
Źródło: miastodzieci.pl, generalfresh.pl, cobi.pl
Zdjęcia: Pexels.com, Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar