Ponowne wnioski do 500 plus od 1 lutego

Aby otrzymać pieniądze z programu Rodzina 500 plus po 31 maja 2021 r. należy wkrótce ponownie złożyć wniosek.

Od 1 lutego br. można będzie składać wnioski drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia tego roku przyjmowane będą wnioski przygotowane tradycyjnie, czyli w wersji papierowej.

Wnioski elektroniczne składa się za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i platformy ePUAP, a papierowe można złożyć we właściwym ośrodku pomocy społecznej, lub za pośrednictwem poczty.

Prawo do otrzymywania środków w ramach programu Rodzina 500 plus zostanie ustalone na okres jednego roku – od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Wypłata świadczenia jest uzależniona od terminu złożenia wniosku. Im później go złożymy, tym później otrzymamy pieniądze. Ten kto złoży wniosek do 30 kwietnia, otrzyma środki do 30 czerwca 2021 r., jeśli złoży go w maju, wtedy pieniądze dostanie do końca lipca, w czerwcu – do końca sierpnia. Należy zwrócić uwagę, że od tego roku świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym złożymy prawidłowy i kompletny wniosek – bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Jak wyjaśniono nam w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku nie było konieczności składania wniosków, ponieważ te złożone w 2019 r. przyznawały świadczenia na dłuższy okres, trwający od 1 lipca 2019 r. do 31 maja 2021 r. Było to związane ze zmianami wprowadzonymi do programu Rodzina 500 plus, ustanawiającymi m.in., że świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Od momentu urodzenia dziecka rodzic ma trzy miesiące na złożenie wniosku. 

Wzory wniosków można pobrać z tej STRONY.

Instrukcje jak złożyć wniosek on-line znajdują się TUTAJ.


Źródła: MRiPS, gov.pl, infor.pl, oprac. wt

Zdjęcie: gov.pl

Fixed Bottom Toolbar