czytanie dziecku przed snem
Zdjęcie: Pixabay.com

Poczytaj mi tato – dlaczego warto czytać dziecku książki?

Sprawy dobrego wychowania dzieci stoją w centrum uwagi wielu rodziców. W przestrzeni publicznej mnożą się „cudowne” recepty, specjaliści przerzucają się „niezawodnymi” metodami wychowawczymi, jednak w ostateczności to rodzice muszą, w oparciu o teorię, a przede wszystkim praktykę, wypracować najlepsze i najbardziej efektywne sposoby prawidłowego ukształtowania młodego człowieka.
870 family 557108 1280
 

Recepty na dobre wychowanie

 W procesach opieki i wychowania dzieci, coraz większą, choć wciąż jeszcze niewystarczającą rolę pełnią ojcowie. To efekt równouprawnienia, które zmaterializowało się zarówno w sferze zawodowej, jak i obyczajowej. Wychowawcze recepty specjalistów i teorie naukowców mogą stanowić pewne wsparcie dla rodziców, jednak o wiele lepszy skutek odnoszą doświadczenia innych rodziców. W obecnych czasach wszechobecności mediów społecznościowych nietrudno znaleźć takie materiały, jednak sztuka jest wybrać te najbardziej wiarygodne i przydatne. Od lat wyróżnia się na tym polu inicjatywa Tato.Net Dariusza Cupiała.
Ostatnio Tato.Net podzielił się z ojcami pewnymi propozycjami dotyczącymi czytania dzieciom oraz zapisywania inspiracji i refleksji na temat ojcowskiego doświadczenia.
870 Dzialaj z nami
 

Dlaczego warto czytać?

Zalety czytania trudno przecenić, a czytanie dziecku jest dla obu stron dobrodziejstwem. Jak podkreśla Dariusz Cupiał codzienne czytanie, które zajmuje zaledwie kilka minut, może mieć ogromny wpływ na budzenie świadomości roli ojca. Z badań naukowych, m.in. znanej polskiej wykładowczyni akademickiej i literaturoznawcy, Danuty Świerczyńskiej-Jelonek, które przywołuje Tato.Net wynika, że umiejętność uważnego czytania pozwala:
 • lepiej rozumieć siebie, innych i świat,
 • więcej wiedzieć,
 • głębiej czuć i przeżywać,
 • być bliżej ludzi,
 • sprawniej mówić,
 • więcej widzieć (wyobraźnią), rozwijać fantazję, pobudzać wyobraźnię,
 • znaleźć źródło siły i radości,
 • być twórczym, działać-myśląc,
 • znaleźć zakorzenienie,
 • otworzyć się na świat.
870 books 2585511 1280

Czytanie książek jako rytuał ze sportowym zacięciem

To wielkie zadanie dla ojców, by czytać, zwłaszcza przy dzieciach i dla dzieci. Tato.Net proponuje podejść do czytania jak do uprawiania sportu. Na początku jest przede wszystkim wysiłek i samodyscyplina. Jednak potem, gdy czytanie już wejdzie w krew, przeważa przyjemność i radość z kolejnych stron.
Przy kształtowaniu nawyków ważną rolę pełni regularność. Najlepsze wyniki daje wypracowanie pewnych rytuałów, np. czytanie zawsze po kolacji, albo każdego wieczoru przed snem, lub czytanie codziennie o stałej porze całego rozdziału książki, a w sobotę, lub niedzielę - dwóch rozdziałów.
Jeśli ojcu trudno utrzymać samodyscyplinę, można poprosić dzieci, by wzięły na siebie rolę trenera i pilnowały wspólnego czytania (przy mniejszych dzieciach) lub o wyznaczonej porze przynosiły tacie wybraną wcześniej lekturę. Ojciec może też towarzyszyć starszym dzieciom, gdy same czytają zadaną lekturę szkolną. Wspólne omawianie przeczytanego fragmentu, charakteru opisanych postaci będzie niezłą zabawą i pozostawi wiele rodzinnych wspomnień.
870 KADR child 3046495 1920
 

Jakie korzyści daje czytanie  książek dziecku?

Jak podkreśla Dariusz Cupiał, młodszym dzieciom wspólne lektury przynoszą sporo korzyści, m.in.:
 • zaspokajają wiele potrzeb dziecka (przede wszystkim bliskości i bezpieczeństwa),
 • wspierają rozwój intelektualny (dziecko rozwija język i myślenie, otrzymuje nowe informacje o świecie), psychiczny oraz emocjonalny,
 • wzmacniają jego poczucie własnej wartości,
 • budują więź z rodzicem,
 • rozwijają wyobraźnię,
 • poprawiają koncentrację,
 • redukują stres (już po sześciu minutach znika napięcie i zmniejsza się częstotliwość uderzeń serca).
Badania wykazują, że dzieci ojców, którzy czytają im regularnie, o wiele lepiej radzą sobie z koncentracją i lepiej się zachowują. Natomiast sami ojcowie nabierają większej pewności siebie, zwiększają poczucie własnej wartości i poprawiają relacje z dziećmi.
 870 portrayal 89193 1280
 

Ojcowskie inspiracje

Drugim pozytywnym nawykiem – w opinii Tato.Net - jest regularne zapisywanie, notowanie inspiracji i refleksji na temat ojcowskich doświadczeń. Warto znalazł 10-25 minut tygodniowo na zapisanie swoich myśli na temat ojcostwa. To może być coś, co można zachować tylko dla swoich dzieci lub dla siebie jako wspomnienie, bądź też może to być po prostu sposób na zrozumienie własnych emocji i doświadczeń. Dla bardziej odważnych ojców istnieje jeszcze możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami w przestrzeni publicznej, za pomocą indywidualnych blogów, lub blogów zbiorowych, takich jak TatoBlog.
 
870 pexels startup stock photos 7103
 
Dariusz Cupiał z Tato.Net wierzy, że regularne czytanie i pisanie na temat ojcostwa może każdemu pomóc stać się bardziej świadomym, empatycznym i lepszym tatą.
 
Oprac.: wit
Źródło: Tato.Net
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
 
870 Dzialaj z nami
Fixed Bottom Toolbar