Poczucie wyjątkowości – dziś Dzień Dziecka
Zdjęcie: Pexels.com

Poczucie wyjątkowości – dziś Dzień Dziecka

1 czerwca to radosna data dla małych i nieco większych dzieci. Dzień Dziecka jest okazją do nieco bardziej swobodnego czasu w szkole – często zamiast lekcji odbywają się tam zajęcia sportowe – oraz do otrzymania prezentów. Jednak najważniejszym aspektem tego święta, może nie do końca jeszcze uświadamianym sobie przez dzieci, jest miłość i troska rodzicielska.
 

Ofiarowany czas i gest pamięci

Psychologowie podkreślają, a dowodzi tego praktyka dnia codziennego, że ilość czasu poświęcona przez rodziców dzieciom jest wprost proporcjonalna do jakości ich życia i rozwoju. Dziecko zadbane, przypilnowane, czujące opiekę i troskę rodziców ma lepsze warunki do rozwijania się i dorastania.
 
870 baby 3369549 1280
 
Dzień Dziecka to święto dedykowane przede wszystkim mniejszym dzieciom, które jest okazją do beztroskiej zabawy, radości z prezentów, wspólnego, rodzinnego czasu. Nawet najmniejszy gest pamięci jest tu ważny i da dziecku poczucie jego wyjątkowości.
 

Czas zabawy i refleksji

Także wiele instytucji organizuje tego dnia specjalne wydarzenia dla dzieci. Festyny na świeżym powietrzu, darmowe lody w szkole i przedszkolu, specjalne seanse w kinach, bezpłatne wejściówki do zoo i innych instytucji – warto sprawdzić, czy mamy takie oferty w naszej najbliższej okolicy.
 
870 sun 2458391 1280
 
Mimo całej radości Dnia Dziecka, nie należy zapominać o tych najmłodszych bardziej doświadczonych przez los. Obecny czas daje nam szansę na lepsze zrozumienie ważności zdrowia, pokoju, bezpieczeństwa, własnego dachu nad głową, stabilizacji, ludzkich odruchów.
 
To również dobry moment na przemyślenie wielu współczesnych zagrożeń, które dotykają dzieci i młodzież w sferze relacji społecznych, poprzez nowoczesne formy komunikacji i rozrywki, poprzez osoby, firmy i instytucje, które dzieci traktują jako przedmiot i towar, a nie wrażliwy ludzki podmiot.
 

Dzieci zbudują lepszy świat

 
700 children 1730248 1280
 
Na co dzień – zajęci własnymi sprawami – nie rozmyślamy o wszelkich bolączkach świata – głodzie, wojnach, które dotykają szczególnie dzieci – te najsłabsze i bezbronne jednostki. Dopiero, kiedy tragedia wydarza się blisko nas – wtedy trafia do naszej świadomości jak wiele jeszcze zła na świecie należy przezwyciężyć.
 
I wtedy możemy mieć nadzieję, że zdołamy tak wychować nasze dzieci, by świat stał się lepszy, bezpieczniejszy, spokojny…
Podobno każdy z nas ma w sobie coś z dziecka, tak że życzenia składane w tym dniu dzieciom możemy w części odnieść także do nas – dorosłych.
 
Dzień Dziecka ma charakter międzynarodowy i służy propagowaniu idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju. Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez ONZ w 1954 r. dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. W Polsce jest obchodzony od roku 1950 właśnie 1 czerwca.
 
870 child 3991567 1280
 
Autor: wit
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar