bullying 3096216 1280Co piąty polski nastolatek jest niezadowolony ze swojego życia. I jest to jeden z najgorszych wskaźników na tle innych europejskich krajów. Gorzej od polskich nastolatków czują się tylko młodzi Czesi. To wnioski z danych opublikowanych przez Fundację Instytut Matki i Dziecka, o których informuje m.in. portal „Wprost. Zdrowie i Medycyna” w artykule „Dzieci też się stresują. Jak można im pomóc?”.

Co bardzo niepokojące - jak można przeczytać we wspomnianym tekście - to to, że „kondycja polskiej młodzieży pogarsza się systematycznie od wielu lat”, a także „że brak zadowolenia z życia, powiązany z przewlekłym stresem, dotyka w większym stopniu dziewcząt niż chłopców i generalnie narasta wraz z wiekiem. Odczuwa go ponad 19 proc. dziewcząt w wieku 13-14 lat, ponad 23 proc. dziewcząt w wieku 15-16 lat, a w grupie wiekowej 17-19 lat już 32 proc. Dla porównania, u chłopców odsetek ten nie przekracza 13 proc.”

Wydaje się, że problem jest na tyle poważny, że nie sposób przejść obok niego obojętnie... Pomocny może okazać się poradnik „Stres – Jak o nim rozmawiać i jak go zniwelować?” pod redakcją Joanny Godeckiej, który dostępny jest tutaj.(zdrowiewprost.pl/imid.med.pl)


Zdjecie ilustracyjne/Pixabay.com