Musimy bronić rodziny – zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin
Zdjęcie: Pexels.com

Musimy bronić rodziny – zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin

W niedzielę 27 czerwca zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin. Jednym z wydarzeń wieńczących spotkanie była msza w Watykanie z udziałem papieża Franciszka. Ojciec Święty apelował, by nie pozwolić „aby rodzina została skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, obojętności i odrzucenia”. Na temat sytuacji polskich rodzin zabrał głos kardynał Kazimierz Nycz, który przyznał, że skala rozwodów oraz zawierania związków nieformalnych przerosła oczekiwania Kościoła Katolickiego.
 
Z powodu pandemii koronawirusa X Światowe Spotkanie Rodzin, które odbyło się pod hasłem to „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości", zorganizowano z rocznym opóźnieniem. Spotkanie miało miejsce jednocześnie w kościołach lokalnych na całym świecie - zgodnie z decyzją papieża Franciszka, który zaproponował tą nową formułę.
 
870 pope 5519251 1280
 

W rodzinie uczymy się kochać

Papież Franciszek podkreślił, że rodzina jest pierwszym miejscem, „w którym człowiek uczy się kochać”.
 
– Chociaż stwierdzamy to z wielkim przekonaniem, to dobrze wiemy, że w praktyce, z wielu powodów i ze względu na wiele różnych sytuacji, nie zawsze się tak dzieje. Dlatego też, potwierdzając piękno rodziny, czujemy zarazem, bardziej niż kiedykolwiek, że musimy jej bronić – mówił Ojciec Święty podczas uroczystej mszy.
 
Nawoływał, by nie pozwolić „aby rodzina została skażona truciznami egoizmu, indywidualizmu, kultury obojętności i odrzucenia, i w ten sposób utraciła swoje» DNA «, którym jest gościnność i duch służby”.
 

Trzeba więcej rozmawiać o powołaniu do życia małżeńskiego i rodziny

 
870 pexels caleb oquendo 3038369
 
Do problemów związanych z funkcjonowaniem rodzin we współczesnym świecie odniósł się też metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W opublikowanej na stronie archidiecezji warszawskiej rozmowie stwierdził, że prawda o małżeństwie i rodzinie, którą głosi Kościół, jest dla współczesnego człowieka „wymagająca i trudna". Powiedział też, że Kościół nie był gotowy na wyzwania związane ze wzrastającą falą rozwodów oraz – co za tym idzie – coraz większą liczbą osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Musi rozwiązać problem, jak w praktyce duszpasterskiej podchodzić do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach.
 
Kadr. K. Nycz zauważył, że dotąd „za mało mówiliśmy o powołaniu do życia małżeńskiego i rodziny” oraz że „prawo ma nas chronić przed różnymi skrajnościami dotyczącymi m. in. różnych definicji małżeństwa”.
 

Rodzina musi sprostać moralnym i duchowym wyzwaniom współczesności

 
870 pexels victoria art 1648396
 
X Światowe Spotkanie Rodzin kończy obchody Roku Rodziny „Amoris Laetitia”, ogłoszonego w 5. rocznicę publikacji papieskiej adhortacji poświęconej rodzinie. W tym czasie Kościół katolicki kładł nacisk na duszpasterstwo rodzin w diecezjach na całym świecie i starał się doprowadzić do sytuacji, kiedy dobrze przygotowani duszpasterze i rodziny będą wiedzieli, jak współpracować, aby być bardziej skutecznymi w zadaniu towarzyszenia dzieciom, młodzieży, małżonkom i całym rodzinom w moralnych i duchowych wyzwaniach współczesnych społeczeństw.
 
Oprac.: wit
Źródło: naTemat.pl, tvp.pl, archwwa.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels. com
Fixed Bottom Toolbar