Jestem mamą - to moja kariera

Obraz1 mamadr Paulina Michalska

Czy już słyszycie w głowie tę piosenkę sprzed lat śpiewaną przez Natalię Niemen Jestem mamą - to moja kariera? Przyznam szczerze, że kiedy słuchałam jej po raz pierwszy – płakałam ze wzruszenia. Może taki dzień miałam, a może po prostu jest w niej tyle prawdy, że czasem musimy ją usłyszeć od kogoś z zewnątrz, by na nowo w nią uwierzyć.

Zewsząd słyszymy głosy, by „pomyśleć o sobie”, „zrobić coś dla siebie”, „wyjść z tego kieratu”, „nie marnować czasu na bycie w domu”, „ile można przebierać te pieluchy, gotować obiady i chodzić w dresach” etc. Gonimy za pieniądzem, sławą, „karierą”, rozwojem osobistym, a tymczasem to, co najważniejsze w naszym życiu mamy na wyciągnięcie ręki. Nasz dom, rodzina powinny być naszą oazą spokoju, miejscem, w którym chcemy zrobić coś dla siebie, naładować akumulatory, ale przede wszystkim być sobą. To tutaj można rozwinąć skrzydła, zrobić karierę najważniejszą w życiu. Przed nami zadania najtrudniejsze do wykonania, takie które zaważą na czyimś życiu i to nie byle kogo, ale naszych dzieci. To od nas zależy, jaki start w dorosłość będą miały, czy będą dobrymi ludźmi, czy jak śpiewa Natalia Niemen uda nam się „wychować ludzi na ludzi”? Czyż to nie jest dobry biznesplan?

Według Słownika języka polskiego PWN kariera, to „zdobywanie coraz wyższej pozycji w jakimś zawodzie lub w jakiejś dziedzinie; też: sukces odniesiony w tym zawodzie lub w tej dziedzinie”. Zatem czy bycie mamą jest karierą w takim rozumieniu?

Z roku na rok zdobywamy coraz wyższą pozycję w zawodzie „mama”, coraz większe mamy doświadczenie (na przykład prowadzenie auta przy jednoczesnym prowadzeniu negocjacji), coraz więcej umiejętności nabywamy (milionowa ogórkowa w naszym wykonaniu mogłaby spokojnie stanąć na stole najbardziej wybrednego krytyka kulinarnego). Wraz z rozwojem naszych dzieci coraz częściej słyszymy: „Mamo jesteś wielka! Jak to zrobiłaś?” (zdobycie krepy, kleju i cekinów po tym, jak o 22:00 córka informuje, że na jutro musi mieć to wszystko na zajęcia plastyczne); „Mamo robisz najlepszą pomidorówkę w całym wszechświecie” (z ust mojego sześciolatka). Czy to nie jest „robienie kariery”? Zastanawiam się, kiedy w pracy ostatnio usłyszałam jakąś pochwałę. Ale taką szczerą, niewymuszoną, nieudawaną albo co gorsza sarkastyczną. A przekraczasz próg domu i masz to wszystko na wyciągnięcie ręki. Jesteś najlepszą mamą dla swoich dzieci. Najważniejszą, najmądrzejszą (no dobrze, nastolatki na chwilę o tym zapominają, np. gdy trzeba wytłumaczyć ci, do czego służy jakaś aplikacja), najpiękniejszą i przede wszystkim ICH mamą. One są dla ciebie najważniejsze, nie szef, nie dzieci z sąsiedztwa – one. Jeśli będą to czuły, to twoja kariera nie będzie wisiała na włosku, nikt cię z tej posady „nie wygryzie”, nikt nowy nie przyjdzie na twoje miejsce.

Zaczęłaś swoją karierę w dniu, w którym dowiedziałaś się, że rośnie w tobie nowy człowiek. Wtedy byłaś dla niego całym światem. Mamą będziesz do końca życia. Z roku na rok stajesz się coraz lepsza w tym „zawodzie” i nadal będziesz pięła się po stopniach tej najważniejszej kariery. Będziesz patrzyła na ich rozwój, na to jak wchodzą na kolejne etapy samodzielności, by w rezultacie stać się dorosłymi ludźmi. I nie raz, nie dwa zatrzymasz się i będziesz stała jak osłupiała, myśląc jakie to szczęście, że możesz w tym uczestniczyć, że dane ci jest być tu i teraz i patrzeć, jak życie tego konkretnego człowieka się zmienia. A może już teraz zachwycasz się tym fenomenem? Bo przecież codziennie jest twoje TERAZ dla nich.

Bądź więc dziś najlepszą wersją siebie jako mamy, spróbuj dać z siebie wszystko, nie żałuj czasu, miłości, sięgnij do najgłębszych pokładów cierpliwości, byś mogła po latach spojrzeć sobie i swoim już dorosłym dzieciom w oczy i powiedzieć – zdobyłam szczyt swojej kariery. Tego sobie i wam życzę.


Autorka z wykształcenia jest kulturoznawcą i fizykiem medycznym. Pracuje z małżeństwami, które pragną mieć dzieci jako instruktor Creighton Model System – głównego narzędzia NaPROTechnology®. Jest mamą pięciorga dzieci i pasjonatką podróżowania.


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

banner 750
Fixed Bottom Toolbar