Jak skutecznie edukować i wychowywać – już 6 czerwca rusza ogólnopolski kongres „Rodzina źródłem dobra”
- wtkaczyk
- Kategoria: RODZICIELSTWO

Cel Kongresu, którego hasłem jest stwierdzenie, że „Wychowanie trwa wiecznie”, to podjęcie debaty w kontekście obecnej sytuacji zachodzących przemian cywilizacyjnych oraz ocena perspektyw skutecznego rozwoju edukacji i wychowania, niezbędnego do odbudowy współczesnego świata.

Rodzina źródłem dobra
III Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”, tym razem z przyświecającym mu motywem przewodnim „Rodzina źródłem dobra”. odbędzie się 6-7 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorami Kongresu są Fundacja Życie, Rzecznik Praw Dziecka i Kolegium Jagiellońskie, a Polskie Forum Rodziców znalazło się w gronie patronów medialnych wydarzenia. Patronat Honorowy nad Kongresem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Wydarzenie jest doskonałą okazją do spotkania i zaprezentowania swoich poglądów, opinii, planów na temat wychowania, edukacji, rodziny, bezpieczeństwa przez przedstawiciele wszystkich sektorów uczestniczących w procesie wychowawczo-edukacyjnym dzieci i młodzieży. Pojawią się więc na nim rodzice, członkowie organizacji pozarządowych, naukowcy, urzędnicy i specjalności. Osobom zasłużonym dla wychowania i rodziny zostaną wręczone odznaczenia.

Spotkanie ekspertów z wielu dziedzin
Gośćmi wydarzenia będą m.in. Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha - Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki, Mikołaj Pawlak - rzecznik praw dziecka, Michał Owczarski - prezes zarządu Fundacji Życie, Bogna Białecka – psycholog, prezes zarządu Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, Aleksandra Gil, Joanna Krupska - prezes zarządu Związku Dużych Rodzin 3+, Janusz Wardak – prezes zarządu Stowarzyszenia Akademia Familijna.
W Kongresie weźmie udział 250 profesjonalistów - naukowców, nauczycieli, psychologów, terapeutów, trenerów, animatorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych specjalistów pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Podczas Kongresu podsumowany zostanie kolejny cykl Konferencji dla Profesjonalistów, które w obecnym roku szkolnym organizowali specjaliści Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 oraz specjaliści Fundacji Życie.
Rodzina, szkoła, wychowanie

W ramach spotkań, dyskusji, wykładów poruszone zostaną takie tematy jak rodzicielstwo, metody wychowywania, wychowanie dzieci do odpowiedzialności za dobro wspólne, trendy wychowawcze w szkole i w domu, rola rodziców i organizacji pozarządowych w procesie wychowawczo-edukacyjnym, rola samorządów w tworzeniu warunków do rozwoju rodzin i społeczeństwa obywatelskiego.
Praktyka obok teorii – warsztaty dotyczące relacji i zagrożeń
Odbędą się też warsztaty – m.in. na temat mediacji rówieśniczych i szkolnych (Patrycja Ceraga), wychowaniu nastolatków (Janusz Wardak), sztuki rozmawiania z dziećmi (Katarzyna Malinowska), wypaleniu zawodowym (Jakub Panek).
Pojawią się też niezwykle ważne i aktualne tematy związane z nowymi technologiami i zagrożeniami płynącymi dla dzieci i młodzieży z powodu nadmiernego i niekontrolowanego z nich korzystania. Warsztaty dotyczące detoksu cyfrowego poprowadzi psycholog Bogna Białecka, a Konrad Henning uświadomi uczestników zajęć na temat sposobów manipulacji w mediach społecznościowych.

Opieka nad dziećmi i doznania artystyczne podczas Kongresu zagwarantowane
Organizatorzy przewidzieli Strefę Dziecka z animacjami, zabawami, warsztatami i zwiedzaniem Stadionu Narodowego mając na uwadze, że w wydarzeniu będą uczestniczyli przedstawiciele rodzin z dziećmi.
Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu wystąpią zespoły dziecięce i soliści.
Bezpłatnie, stacjonarnie lub online
Udział w Kongresie jest bezpłatny, a Certyfikat będzie sygnowany przez Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka. Wydarzenie odbędzie się w formule stacjonarnej i online.
Rejestracji na udział stacjonarny można dokonać poprzez stronę evenea.
Rejestracji na udział online można dokonać poprzez stronę organizatora.
Rejestracja do udziału stacjonarnego upoważnia do otrzymania wejściówki dla jednej osoby. W jej ramach organizatorzy zapewniają:
- udział stacjonarnie w jednym z warsztatów
- wycieczkę po stadionie
- posiłki podczas konferencji
- wspaniałą atmosferę.
Patronami medialnymi Kongresu są: Polska Agencja Prasowa, polskieforumrodzicow.pl, TVP, Sieci, Polskie Radio.

Zobacz nasze relacje z Kongresu:
Znajdź więcej informacji i pełen program
O Kongresie i jego szczegółowym programie informowaliśmy w tekście:
Informacje o Kongresie można też znaleźć na stronie organizatorów: www.wychowanie.org.
oraz pod podanymi poniżej adresami:
● Media społecznościowe organizatorów:
○ Rzecznik Praw Dziecka
■ https://brpd.gov.pl/
■ https://twitter.com/RPDPawlak
○ Fundacja Życie
■ https://www.facebook.com/FundacjaZycie
■ https://www.youtube.com/c/FundacjaŻycie
○ Rzecznik Praw Dziecka
■ https://brpd.gov.pl/
■ https://twitter.com/RPDPawlak
○ Fundacja Życie
■ https://www.facebook.com/FundacjaZycie
■ https://www.youtube.com/c/FundacjaŻycie
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Życie, wychowanie.org
Zdjęcia: Fundacja Życie, Pixabay.com, Pexels.com
Źródło: Fundacja Życie, wychowanie.org
Zdjęcia: Fundacja Życie, Pixabay.com, Pexels.com