Dlaczego dziecko potrzebuje silnych więzi z rodzicami? DEBATY MAMY i TATY 2022

Debaty Mamy i TatySilna więź to bliskość, kontakt i bezpieczeństwo – wartości bezcenne i ważne dla obu stron relacji. Poczucie bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę w życiu i ma wpływ na każdą jego sferę. Bliska, dobra, żywa więź, jest oparciem dla dziecka na wszystkich etapach rozwoju. Chociaż nastolatek nie będzie wysyłał tak czytelnych sygnałów, jak młodsze dziecko, pewne jest, że wciąż potrzebuje bliskości.
 
Patentów na budowanie silnej więzi jest bardzo wiele, każdy rodzic może mieć inny. Jednak, aby działało, potrzeba czasu i systematyczności. Gotowości oddania dziecku swojego czasu i zgody na to, że może on wyglądać inaczej, niż to sobie wyobrazimy i zaprojektujemy. Skoro ma to być budowanie więzi, sposób spędzenia czasu warto wybrać wspólnie z dzieckiem, zapytać, co chciałoby z nami robić.
 
Czas sam na sam z dzieckiem to doskonała okazja do omówienia ważnych spraw, problemów, tematów związanych z dojrzewaniem, relacjami damsko-męskimi. Doświadczenia takich wspólnych chwil stworzą „skarbczyk wspomnień”, który będzie procentował w przyszłości.
Jakie są patenty na budowanie więzi? Dlaczego warto zaplanować taki czas w rodzinie z wyprzedzeniem?
 
Prof. Michał Michalski, ekonomista, kulturoznawca, prezes Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie odpowiada na pytania Elżbiety Lachman, redaktor naczelnej portalu PolskieForumRodzicow.pl.
 
Polecamy Państwu cykl dwudziestu audycji radiowych z odpowiedziami na najważniejsze pytania dotyczące dorastania dzieci.
Przygotowali je dla Państwa m.in. eksperci Polskiego Forum Rodziców oraz Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii.
 
 
 
Pozostałe audycje dostępne są na kanale YT - Polskie Forum Rodziców.
Zapraszamy!

(oprac. AD, elach)
 
DMiT YT 2022
Fixed Bottom Toolbar