Jak dzieci mogą zarządzać emocjami? DEBATY MAMY i TATY 2022

DMiT YT 2022
Emocje są cenną informacją o tym, co dzieje się w człowieku. Powstają w wyniku myśli, a efektem końcowym emocji jest reakcja. Zarządzanie emocjami pojawia się w przestrzeni między powstaniem emocji a reakcją.
 
Warto najpierw zauważyć emocję i ani jej nie dusić, ani impulsywnie nie działać. „Przyglądając się” emocji możemy dowiedzieć się więcej o sobie i odpowiednio zareagować. Praca nad emocjami podnosi jakość życia i jest umiejętnością, która pomaga młodym ludziom w dojrzewaniu.

Warto też zwrócić uwagę na język, którym opisujemy emocje. Zamiast mówić np. „jestem smutny”, lepiej powiedzieć: „odczuwam smutek”. W pierwszym przypadku jakby „obejmujemy” nim całego siebie, skazując się na niemożliwość wyjścia z sytuacji i piętrzenie kolejnych trudnych emocji. W drugim przypadku pojawia się rodzaj dystansu i możemy przyjrzeć się emocji: Dlaczego odczuwam smutek? Co go spowodowało? Co on mi mówi? Co mogę w związku z tym zrobić?
- Czy możemy zarządzać emocjami?
- Dlaczego wiedza o emocjach jest ważna w wychowaniu młodych ludzi?
 
Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowych pt. DEBATY MAMY i TATY. W jednej z nich Piotr Janowicz – pedagog i coach odpowiada na pytania Elżbiety Lachman, redaktor naczelnej portalu PolskieForumRodzicow.pl
 

 
DMiT YT 2022
Fixed Bottom Toolbar