Jak często zdarza się nieuzasadnione odebranie dziecka? Gdzie znaleźć pomoc?
- Redakcja
- Kategoria: RODZICIELSTWO

Według Ordo Iuris, ze statystyk ministerstwa sprawiedliwości wynika, że w „aż połowie zbadanych przypadków decyzja urzędników o nagłym odebraniu dzieci była bezpodstawna”. Jednak to zostało stwierdzone dopiero po zakończeniu kilkumiesięcznego postępowania, w trakcie którego dziecko przebywało poza rodzinnym domem (w domu dziecka czy rodzinie zastępczej), co jest dla niego niewątpliwą krzywdą i nie może pozostać bez wpływu na jego psychikę i dalsze życie. Negatywne skutki takich błędnych decyzji ponoszą zresztą wszyscy członkowie rodziny.
Ordo Iuris informuje, że „spośród kilkunastu tysięcy dzieci odebranych w 2018 roku polskim rodzinom najbardziej bulwersujące jest 1130 przypadków odebrania dzieci w nagłym trybie, bez wcześniejszego postanowienia sądu, tylko na mocy decyzji urzędników”. Stwierdza ponadto, że z ich praktyki wynika, że było to możliwe tylko dlatego, że „rodzice zaskoczeni nagłą interwencją urzędnika socjalnego nie potrafią podjąć skutecznej obrony. Są w szoku, wierzą, że sprawa sama się wyjaśni. Często po prostu nie potrafią odnaleźć się w gąszczu procedur. W efekcie w ponad 80% spraw rodzice nie składają odwołania”.
To dlatego prawnicy Ordo Iuris opracowali bezpłatny „Poradnik dla rodziców postawionych w obliczu dramatu nagłego przymusowego odebrania dzieci”, który zawiera "konkretne wskazówki i odpowiedzi na najczęstsze pytania, które rodzice zadają sobie w tych trudnych chwilach – jakie uprawnienia mają osoby odbierające dziecko, jakie prawa przysługują rodzicom i opiekunom, aż po praktyczne rady, np. związane z możliwością spotkania się z odebranym dzieckiem, przywiezienia mu do domu dziecka ubrań czy ukochanej maskotki”.
Co więcej, Ordo Iuris informuje, że „do poradnika dołączony jest wzór zażalenia na decyzję o odebraniu dziecka i szczegółowa instrukcja, gdzie i kiedy należy je złożyć”, ale także deklaruje, że „w takich sprawach w pełnej gotowości do pomocy rodzicom są nasi doświadczeni prawnicy”. Warto zaznaczyć, że ta profesjonalna pomoc prawna jest bezpłatna.
Poradnik dostępny jest tutaj.
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com