Jacy są ojcowie w Polsce
- wtkaczyk
- Kategoria: RODZICIELSTWO

Kilka dni temu odbyło się XIV Międzynarodowe Forum Tato.Net, największe doroczne spotkanie ojców w Europie, którego patronem medialnym był Polskie Forum Rodziców. Była to doskonała okazja do spojrzenia na ojcostwo z różnych perspektyw, do podzielenia się wieloma doświadczeniami i sprawdzonymi metodami, które są pomocne w trudnej roli wychowawczej rodziców. Jak wygląda rola ojca w świetle najnowszych badań. Właśnie opublikowano raport na ten temat.
Polscy ojcowie są coraz bardziej świadomi i chcą angażować się w wychowanie dzieci oraz rozwój relacji z dzieckiem i rodziną, jednak potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia. – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS). Niedawno opublikowano ich wyniki. „Tata 2022. Raport z badania polskich ojców” pokazuje kim są polscy ojcowie, jak patrzą na swoje rodzicielstwo i jak je realizują w praktyce.

Kim są i co myślą współcześni ojcowie
Jak podaje raport polscy ojcowie w większości mieszkają ze swoimi dziećmi i ich matkami (odpowiednio, 90,1 proc. i 86,4 proc.), są też aktywni zawodowo (89,2 proc.).
W zdecydowanej większości uważają, że zarówno matka jak i ojciec w podobnym stopniu powinni rozmawiać z swoimi dziećmi o ich problemach (85,0 proc.) oraz podejmować ważne decyzje dotyczące ich dziecka (83,7 proc.).
Jeśli chodzi o pogląd, że rodzice wspólnie powinni dbać o zabezpieczenie materialne rodziny, to przychyla się do niego 63,1 proc. ojców, przy czym 29,7 proc. z nich uważa, że jest to głownie ich odpowiedzialność.
Jaki podział domowych obowiązków

Badani ojcowie są zdania, podział zadań we wszystkich obszarach związanych z opieką nad dzieckiem powinien być równy, jednak oceniają, że przede wszystkim przy zabawie (81,6 proc.) i pomocy w nauce (78,2 proc.).
Jedna trzecia ojców widzi głównie odpowiedzialność matki w kwestii przygotowania posiłków dla dziecka (28,2 proc.) i pielęgnacji niemowlęcia (31,2 proc.). Jedyny obszar zarezerwowany dla ojca to uprawianie z dziećmi sportów (28,3 proc.).
Największe różnice między sytuacją optymalną a tą, jaką mają w swoim domu, występują w dziedzinie obowiązków związanych z edukacją dzieci. Chodzi tu zarówno o kontakty z nauczycielami, jak i pomoc w nauce, a także opiekę nad chorym dzieckiem. W tych przypadkach, odpowiedzialność matki jest znacząco większa w realizacji tych zadań niż w deklaracjach ojców.

Ile czasu z dzieckiem
Ojcowie, którzy pracują, spędzają z dziećmi średnio 3,5 godz. w dniu roboczym i 5 godz. w dniu wolnym od pracy. Deklarują oni, że skorzystali z urlopu ojcowskiego (61,9 proc.), a ci, którzy się na taki urlop nie zdecydowali, uzasadniali to przede wszystkim brakiem takiej potrzeby w domu (31,1 proc.) lub możliwości w związku z formą zatrudnienia lub obowiązkami w pracy (22,9 proc.).
Co prawda w 55,2 proc. deklarują, że korzystali z urlopu rodzicielskiego, nie znajduje to jednak potwierdzenia w danych administracyjnych. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieskorzystania z tej formy urlopu (64,0 proc.) była chęć matki do wykorzystania całego urlopu rodzicielskiego.

Jak przygotowują się do rodzicielstwa
Przygotowanie przyszłego ojca do funkcji rodzicielskich odbywa się głównie przez rozmowę z partnerką (82,2 proc.) i z rodziną, lub przyjaciółmi (75,7 proc.), szukanie informacji na ten temat w intrenecie (64,1 proc.), ale też - częściej niż w badaniu sprzed 8 lat – przez branie udziału w zajęciach w szkole rodzenia (28,8 proc.) lub warsztatach rodzicielskich (28 proc.).

Największą trudność w roli rodzica stanowi dla ojców zmęczenie i brak czasu dla siebie (67,2 proc.), ale również brak cierpliwości wobec dzieci (31,5 proc.) oraz różnice zdań z mamą dziecka (22,4 proc.).
Tata coraz bliżej niemowlaka
Poprzednie tego typu badanie fundacja przeprowadziła w 2014 r. W porównaniu z wcześniejszymi wynikami okazało się, że obecnie ojcowie częściej wskazują, że powinni być (z 1,8 proc. w 2014 r. do 6,3 proc. w 2022 r.) oraz faktycznie są główną osobą zajmującą się pielęgnacją niemowlęcia (z ok. 2,8 proc. do ok. 6,6 proc.).
Pełen raport dostępny na stronie FDDS.
„Tata 2022. Raport z badania polskich ojców”
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Autorka: Joanna Włodarczyk - socjolożka, badaczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu publikacji badawczych, od 2009 r. pracuje w FDDS.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Autorka: Joanna Włodarczyk - socjolożka, badaczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wielu publikacji badawczych, od 2009 r. pracuje w FDDS.
CZYTAJ TAKŻE:
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę/fdds.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com, FDDS
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę/fdds.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com, FDDS