Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców na kolejny okres

milenaW związku z podjętymi przez rząd działaniami profilaktycznymi związanymi z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa SARS-CoV-2 i zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków rodzice mogli wnioskować o przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ponieważ termin zamknięcia szkół został przedłużony do Świąt Wielkanocnych, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że także na ten czas rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Innymi słowy, jeśli ktoś już skorzystał z takiego zasiłku, w związku z tym, że szkoły i placówki opiekuńcze są nadal zaknięte, może wnioskować o kolejny. Co więcej, to nowe rozwiązanie ma obowiązywać  "z mocą wsteczną" od 26 marca 2020 r.

Na stronie internetowej Zakładu Opieki Zdrowotnej pojawiły się informacje na ten temat. Wynika z nich, że „dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy: opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia; są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą)”. Chcąc go uzyskać, należy złożyć u swojego pracodawcy (bądź zleceniodawcy) oświadczenie (można też przez Internet), którego wzór jest do pobrania na stronie internetowej ZUS-u

Szczegóły dotyczące dodatkowego zasiłku przysługującego rodzicom w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków (razem z wzorem oświadczenia do pobrania, które należy złożyć u pracodawcy) dostępne są tutaj.

Zdjęcie ilustracjne/fot. Milena Gliwa
Fixed Bottom Toolbar