Debata o samorządzie i rodzinie z udziałem dr Krzysztofa Szwarca

family 286229 128018 marca (czwartek) odbędzie się debata „Samorząd PRO FAMILIA, czyli jaki?” z udziałem ekspertów i samorządowców. Rozpocznie się o godz. 12.00.

Wydarzenie organizuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Weźmie w nim udział minister Marlena Maląg, a wśród zaproszonych specjalistów zajmujących się problemami związanymi z tematem debaty znalazł się dr Krzysztof Szwarc, demograf i ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ekspert Polskiego Forum Rodziców.

Demografia i rodzina kluczem do gospodarczego sukcesu
Zagadnienia demograficzne są kluczowe dla prowadzenia odpowiedniej polityki społecznej, gdyż mają decydujący wpływ na gospodarkę. Wsparcie funkcjonowania i rozwoju rodzin, problem dzietności, stabilizacji materialnej, wpływają na kondycję ekonomiczną państwa, tak więc programy społeczne mają wymiar nie tylko pomocowy, ale stanowią rodzaj inwestycji w przyszłość. Taką świadomość wykazuje wiele krajów rozwiniętych gospodarczo, które używają wszelkich dostępnych im instrumentów, by wspomóc wychowanie młodych obywateli, czy to swoich rdzennych mieszkańców, czy to emigrantów, gdyż zdają sobie sprawę z ich nieocenionej wartości na przyszłym rynku pracy. Zależnościami demografii i ekonomi zajmuje się w swoich badaniach dr Krzysztof Szwarc. 

- Zaprezentuję jeden slajd, który będzie ilustracją do odpowiedzi na pytanie: ,,Czy, i jeśli tak, to jak ratować sytuację demograficzną?". Opowiem o możliwych konsekwencjach kryzysu demograficznego i braku działań ukierunkowanych na poprawę omawianej sytuacji. Przedstawię też kilka sugestii co do realizacji polityki rodzinnej przez samorządy – powiedział nam dr K. Szwarc.

Jego wypowiedź będzie mieć miejsce w czasie przeznaczonym na tzw. dyskusję moderowaną. Później wypowiedzi podsumują uczestnicy debaty, będzie też czas na pytania i odpowiedzi.

debata data 18 03 PTematy poruszane w debacie
Debata związana jest z ogłoszonym konkursem „Samorząd pro familia 2021”, który wyłonić ma i docenić gminy szczególnie wyróżniające się w dziedzinie realizacji polityki prorodzinnej.

Grono dyskutantów zastanowi się m.in. nad poniższymi tematami oraz odpowiedziami na takie pytania jak:
- Czy, i jeśli tak, to jak ratować sytuację demograficzną?
- Czy rodzice dostrzegają działania prorodzinne? Czy ich oczekują?
- Polityka prorodzinna a atrakcyjność miejsca do życia dla rodziny – perspektywa rodziców.
- Co zrobić, aby nie zaprzepaścić potencjału w postaci deklaratywnej „chęci posiadania dzieci”?
- Wszystkie wymiary polityki prorodzinnej – czym polityka prorodzinna różni się od polityki socjalnej?
- Polityka prorodzinna – wizja twórców czy realizacja realnych potrzeb mieszkańców?

Wypowiedzą się zarówno specjaliści naukowcy, decydenci polityczni, przedstawiciele rodziców oraz samorządowcy, co umożliwi szerokie i różnorodne spojrzenia na omawiane zagadnienia.

dr K Szwarc dysk 16 03 PGospodarze i zaproszeni goście
W dyskusji wezmą udział:
Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej;
Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej;
Dorota Bojemska, Przewodnicząca Rady Rodziny;
Dr Krzysztof Szwarc, demograf i ekonomista, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu;
Dr Dariusz Cupiał, Tato.Net, Fundacja Cyryla i Metodego;
Judyta Kruk, Związek Dużych Rodzin 3+, prywatnie rodzic;
Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowa Wola;
Dr hab. Elżbieta Osewska, teolog, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie Prezes Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego;
Marcin Witko, Prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki.

Organizatorzy zapowiadają też uczestnictwo online innych samorządowców, wojewodów, pełnomocników ds. rodziny, członków Rady Rodziny, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz dziennikarzy.

Dyskusja dostępna publicznie na żywo
Debata przyjmie formę hybrydową – część uczestników będzie fizycznie obecna w miejscu toczącej się dyskusji, reszta uczestniczyć w niej będzie za pomocą komunikatorów elektronicznych.

Dyskusja będzie transmitowana bezpośrednio poprzez media elektroniczne:
- na stronie www.gov.pl/rodzina
- na Facebooku www.facebook.com/mripsRP
- na Twiterze twitter.com/MRiPS_GOV_PL
- na YouTube www.youtube.com/user/MPiPSRP/

Początek – 18 marca (czwartek) godz. 12.00.

Źródło: gov.pl. oprac. wt
Zdjęcia: Pixabay.com, gov.pl
Fixed Bottom Toolbar