Czy korzystanie ze smartfona ma wpływ na IQ dziecka?

boy 3360415 1280Narodowy Instytut Zdrowia (National Institutes of Health) w Stanach Zjednoczonych prowadzi zakrojone na szeroką skalę badania dzieci, które obejmują 11 tysięcy młodych ludzi i mają trwać 10 lat. Mimo że badania są w trakcie, już można wysnuwać z nich niektóre wnioski. I to bardzo niepokojące. Na przykład, że jeśli dziecko będzie korzystało ze smartfona siedem godzin dziennie, to w jego mózgu zajdą zmiany (skurczy się kora mózgowa), co będzie miało negatywny wpływ na jego iloraz inteligencji. I co ważne, te siedem godzin, nie musi być w jednym ciągu, chodzi o łączny czas korzystania ze smartfona w ciągu całej doby.

Informacje o tym podał m.in. portal zycienews.pl w artykule To odkrycie z pewnością zmobilizuje rodziców, by zabrali dzieciom smartfony, w którym można przeczytać ponadto, że według Fundacji „Dbam o mój zasięg” „internet w telefonie mają niemal wszyscy, a 87 proc. uczniów korzysta z niego codziennie. Jednocześnie aż połowa stara się być „na telefonie” ZAWSZE, a niewiele mniej (ok. 45 proc.) z telefonem zasypia i się z nim budzi. 37 proc. dzieci przyznaje się, że nie wyobraża sobie życia bez telefonu, a to oznacza wieczne zerkanie w ekran”. Co bardziej niepokojące, w artykule pada także stwierdzenie, że „zasad korzystania z telefonu nie ustala aż 60 proc. rodzin, a połowa dzieci przyznaje, że przebywając z rodzicami pod jednym dachem, kontaktuje się z nimi poprzez media społecznościowe…”.

Być może w tym kontekście warto przypomnieć, że Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii opracowała Poradnik dla rodziców – jak radzić sobie z urządzeniami mobilnymi, by nie stracić dziecka - Rodzicu, bądź „smart”, który dostępny jest tutaj.


(zycienews.pl/edukacja-zdrowotna.pl)


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar