Woda to groźny żywioł – przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Woda to groźny żywioł – przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów

Letnie miesiące to czas wakacji dzieci i urlopów dorosłych. Wielu spędza je nad wodą. Jakich zasad bezpieczeństwa i przepisów należy przestrzegać, by nam i dzieciom nie stało się nic złego podczas kąpieli.
 

Toną nierozsądni i udzielający im pomocy

 
870 distress 4871858 1280
 
Klika ciepłych miesięcy zachęca do spędzania czasu nad wodą. Nie należy jednak przy kąpielach w morzu, jeziorze czy basenie zapominać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa. Niestety, od kwietnia br. utonęło już prawie 200 osób. Ostatnie, spektakularne wypadki utonięć, opisywane przez media, zdarzyły się nad morzem, podczas pogorszenia się warunków pogodowych i na skutek nieprzestrzegania przepisów. Osoby, które starały się udzielić pomocy tonącym, także padły ofiarą żywiołu. Ratownicy przestrzegają, by nie ryzykować udzielania pomocy, o ile nie posiada się do tego odpowiednich kwalifikacji.
 

Niestrzeżone równa się niebezpieczne

Niestrzeżone kąpieliska kuszą brakiem dużej ilości turystów i kameralną atmosferą, ale to właśnie w takich miejscach wchodzenie do wody jest szczególnie niebezpieczne. Takie kąpielisko nie jest bowiem w żaden sposób sprawdzone pod względem obecności groźnych dla zdrowia bakterii oraz kształtu i głębokości dna.
 
670 to bathe 860129 1280
 
Pływajmy więc tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach, które są strzeżone przez ratownika WOPR. Przestrzegajmy również zakazów kąpieli – wejście do wody jest bezpieczne tylko wówczas, gdy na maszcie kąpieliska powiewa biała flaga.
 

Nie należy przeceniać swoich umiejętności

Pamiętajmy również o tym, aby nie odpływać za daleko od brzegu. Nawet jeśli posiadamy wysokie umiejętności pływackie, może złapać nas bolesny skurcz, który uniemożliwi nam powrót na brzeg. Ratownicy przestrzegają, by nie przeceniać swoich pływackich umiejętności.
Niebezpieczne są również prądy wsteczne, które mogą wyciągnąć nas nawet na kilka kilometrów w głąb akwenu. Z tych względów dobrze jest wchodzić do wody w grupie lub przynajmniej z jedną osobą, która będzie w stanie udzielić nam pomocy lub zaalarmować ratownika.
 
870 north sea 1329680 1280
 

Co należy zrobić przed i po kąpieli

Nic tak nie chłodzi rozgrzanej słońcem skóry, jak skok do chłodnej wody. Jednak gwałtowna zmiana temperatury może skończyć się groźnym dla zdrowia szokiem termicznym. Dlatego najpierw należy opłukać wodą okolice serca, kark, brzuch, ramiona i nogi – dzięki temu wyrównamy temperaturę ciała, a kąpiel będzie bezpieczna.
 
770 refreshment 2458247 1280
 
Bardzo ważne jest także pływanie o odpowiedniej porze przed lub po posiłku – zarówno obciążony, jak i zupełnie pusty żołądek może skutecznie ograniczyć naszą sprawność fizyczną.
 

Alkohol wyklucza kąpiel

Najważniejszą kwestią jest ograniczenie spożycia alkoholu. To właśnie wpływ napojów alkoholowych na naszą psychikę i motorykę, są główną przyczyną wypadków nad wodą.
 
Alkohol nie tylko pogarsza sprawność ruchową i orientację w przestrzeni, ale może także przyczynić się do szybkiej utraty ciepłoty ciała oraz do powstawania przykurczów mięśni.
 
870 drowning 5654815 1280
 
To właśnie alkohol miał być przyczyna kilku utonięć w ostatnim okresie.
 

Osuszenie ciała i kremy ochronne

Po zakończonej kąpieli pamiętajmy o dokładnym osuszeniu ciała i włosów. Najlepiej od razu zdjąć kostium kąpielowy i owinąć się ręcznikiem lub założyć suche ubranie. Niezbędna jest także aplikacja kremu z wysokimi filtrami UVA i UVB – musimy ją powtarzać nawet co 2-3 godziny i zawsze po wyjściu z kąpieli.
 

Poniżej kilka zasad bezpiecznego zachowania nad wodą

 
870 swimming wings 529172 1280
 
1. Pływamy tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych.
2. Jeśli źle się poczujecie - wychodzimy z wody.
3. Widząc coś niepokojącego w wodzie - wzywamy dorosłych.
4. Nie wolno podpływać bezpośrednio do tonącego.
5. Tonącemu zawsze podajemy przedmiot utrzymujący się na wodzie.
6. Zawsze kąp się w grupie.
7. W wodzie to tonący jest zawsze silniejszy.
8. Na łódce, kajaku, motorówce używaj kamizelki ratunkowej.

Pamiętajmy: Nie wolno samodzielnie, bez wsparcia podejmować akcji ratowniczych w wodzie.


Przestrzegajmy tych żelaznych zasad!

 
870 bathing lake 3523030 1280
 
• nie wchodź do wody bezpośrednio po spożyciu posiłku,
• nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem,
• nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody,
• zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
• w trakcie kąpieli nie krzycz, nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest Ci ona potrzebna,
• nie wrzucaj do wody śmieci, szkła,
• w przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast wyjdź z wody,
• pływając nie oddalaj się od wyznaczonego, strzeżonego miejsca na kąpielisku.

W sytuacji zagrożenia nie wpadaj w panikę.
 

Jak sobie poradzić w przypadku niebezpieczeństwa

 
670 pool 165929 1280
 
Oto typowe niebezpieczeństwa związane z aktywnym wypoczynkiem nad wodami oraz sposoby radzenia sobie w sytuacji trudnej:

1. Kurcz mięśnia - spowodowany zmęczeniem mięśni i niską temperaturą, wykonaniem gwałtownego ruchu. Objawia się silnym bólem, uniemożliwiającym pływanie.

- zachowaj spokój, postaraj się rozciągnąć bolący mięsień, skorzystaj z pomocy innych osób.

2. Nadmierne wychłodzenie organizmu - spowodowane długotrwałym pływaniem w zimnej wodzie. Objawia się uczuciem zimna, dreszczami, "gęsią skórką", zasinieniem skóry. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości, senność, zatrzymanie krążenia.

- natychmiast wyjdź z wody, wysusz i ogrzej ciało, okryj się ciepło. W sytuacji, gdy nie możesz wyjść z wody wzywaj pomocy.

3. Zachłyśnięcie się wodą - objawy to krztuszenie się, kaszel, utrudnienie oddychania.

- zachowaj spokój, kaszel ułatwia usunięcie przeszkody w drogach oddechowych. Skorzystaj z pomocy przyborów pływackich oraz pomocy innych osób.

4. Wyczerpanie sił pływaka - spowodowane zbyt długim pływaniem, niedostosowaniem możliwości kondycyjnych do wysiłku. Objawia się ogólnym osłabieniem, zmęczeniem oraz niemożnością kontynuowania pływania.

- należy spokojnie położyć się na wodzie na plecach, oddychać spokojnie i odpoczywać. Skorzystaj z pomocy innych osób.

5. Poruszanie się w wodzie o silnym prądzie - silny prąd rzeki, morza może oddalić pływaka od brzegu i uniemożliwić mu powrót. Istnieje niebezpieczeństwo uderzenia w napotkane przeszkody.

- staraj się nie płynąć pod prąd, poddać się sile wody i wypłynąć ze strefy działania prądów.

- na morzu próbuj płynąć wzdłuż brzegu, na rzece staraj się ułożyć w pozycji na plecach z nogami skierowanymi do przodu lub osłaniaj ciało przed urazami trzymając ręce przed sobą. Wzywaj pomocy.

6. Silne falowanie - zakłóca rytm pływania, może być przyczyną zachłyśnięcia.

- połóż się na wodzie, pozwól unosić się fali, odpoczywaj, staraj się płynąć na grzbiecie fali. Unikaj pływania, gdy fale są zbyt silne.

7. Miejsca bagniste

- należy położyć się na wodzie, odpłynąć od miejsca bagnistego.

8. Wodorosty - powoduje nieprzyjemne wrażenia dotykowe. Staraj się nie panikować, nerwowe ruchy sprzyjają zaplątaniu się w roślinność wodną.

- połóż się spokojnie na wodzie, najlepiej na plecach, ostrożnie wypłyń z niebezpiecznej strefy wykonując płytkie i spokojne ruchy. Wodorosty należy rozplątać spokojnie i powoli.

9. Zmiany głębokości wody - morskie prądy tworzą naprzemiennie płycizny (rewy) i głębie (rowy). Przy wklęsłym brzegu na zakolu rzeki powstaje niebezpieczna głębia, a przy wypukłym płycizny.

- należy przestrzegać informacyjnych znaków ostrzegawczych, początkujący pływacy powinni unikać kąpieli w miejscach gwałtownego spadku dna.


Jeśli kąpiel to na wyznaczonych i strzeżonych kąpieliskach

870 lifeguard 3590445 1280
 
 
Pamiętajmy, aby zawsze kąpać się w wyznaczonych kąpieliskach. Strzeżone kąpielisko rozpoznacie po dobrym i wyraźnym oznaczeniu jakimi są bojki unoszące się na powierzchni wody:

• Strefa dla nie pływających (nie umiejących pływać) - kolor bojek żółty, głębokość w strefie do 1,20 m.
• Strefa dla pływających (umiejących pływać) - kolor bojek czerwony, głębokość od 1,30 - 4 m.
• Brodzik znajduje się w strefie dla nie pływających powinien być ogrodzony siatką ze wszystkich stron, jego głębokość to 40cm.

Każde strefy w kąpielisku oddzielone są tak zwaną strefą bezpieczeństwa o szerokości 5 m, średnia długość i szerokość kąpieliska nie powinna przekraczać 50 m.

Wyżej opisany przykład dotyczy kąpieliska otwartego, znajdującego się np. nad jeziorem lub zalewem (na rzece inna technika wykonania, lecz głębokości te same). W przypadku pływalni otwartych i zamkniętych jakimi są tzw. baseny należy stosować się do wewnętrznego ich oznakowania i regulaminu oraz stosowania się do poleceń ratownika.


Bezpieczeństwo dzieci 

 
870 pexels ashley k bowen 1712854 1
 
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci zależy od nas samych, odpowiedniej opieki, prawidłowego zachowania się oraz przestrzegania podstawowych zasad pobytu dziecka nad wodą. Jednak co najważniejsze, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i od niego często zależy czy dziecko po wypoczynku nad wodą szczęśliwie powróci do domu.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 

Oprac.: wit
Źródło: glinojeck.net
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar