Rzetelność poszukiwana – czym jest katolicki networking
Zdjęcie: Pexels.com

Rzetelność poszukiwana – czym jest katolicki networking

Sieć internetowa daje wiele pozytywnych możliwości. Wśród nich wymianę informacji i szanse szerokiego kontaktu między ludźmi. Skorzystało z tego grono osób tworząc inicjatywę pod nazwą „Katolicki Networking". To dobre rozwiązanie, na którym korzystają rodziny i nasz osobisty budżet – twierdzą organizatorzy przedsięwzięcia.
 

Poszukiwane osoby godne zaufania

Często zdarza się, że potrzebujemy informacji i pomocy w różnych dziedzinach związanych z naszą pracą. Poszukujemy fachowców albo zleceniobiorców dla naszych zadań. Liczymy, że trafimy na osoby rzetelne i godne zaufania. Poszukiwania prowadzone na własną rękę w sieci są czasochłonne i nie zawsze mamy gwarancje, czy kontaktujemy się z osobą, lub firmą zapewniającą realizację zgodną z naszymi oczekiwaniami.
 
870 pexels george milton 7034430
 
By zredukować ryzyko, zaoszczędzić czas i zagwarantować rzetelność powstała inicjatywa pod nazwą „Katolicki Networking". Za jej pośrednictwem członkowie grupy, a jest ich w tej chwili prawie 13 tys., mogą korzystać z umiejętności, kontaktów i wiedzy innych katolików.
 

Zrzeszenie katolików różnych zawodów

Twórczynią grupy pod nazwą „Katolicki Networking”, która zrzesza katolików różnych zawodów, jest torunianka Adrianna Złoch. Jej założeniem jest dzielenie się talentami i informacjami na temat wartościowych wydarzeń.

– Zależało mi na czymś skierowanym do malutkich biznesów bez wielkich budżetów oraz właśnie na połączeniu wymiaru networkingowego z duszpasterskim – mówiła Adrianna Złoch redakcji „Przewodnika Katolickiego”.

Jeśli ktoś szuka kontrahenta, chce sprzedać produkt, szuka osób do współpracy lub oferuje pracę, kontakt z grupą może pomóc w skutecznym działaniu.
 
870 pexels andrea piacquadio 3761508

– Nie do końca czujemy nurt współczesności, że gdzieś trzeba to wszystko zaprezentować, by z tego dobrego skarbca wydobywać i pokazywać innym nasze bogactwo – powiedziała Adrianna Złoch w rozmowie z KAI. Według niej, należy tworzyć silne wspólnoty zawodowe, formując przy tym swoje serca wobec pieniądza, świata, opierając wszystko na wartościach chrześcijańskich.

– Dzisiejsze narzędzia, takie jak chociażby social media, pomagają wyciągać z nas te talenty. Tylko ważne w tym wszystkim jest to, aby te narzędzia dopasowywać do tego, do czego powołuje nas Chrystus – dodała A. Złoch.


Na fundamencie wartości

W opinii socjologów i specjalistów od rynku w Polsce istnieje wiele formacji, które prowadzą typowy networking (proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów). Natomiast nie było dotąd typowo katolickiego, opartego o jeden i ten sam fundament, zbudowany na wartościach. Eksperci twierdzą, że taki sposób działania ma duży potencjał, ponieważ ludzie poszukują właśnie tego fundamentu.
 
870 pexels fauxels 3184306
 

Organizatorzy całego przedsięwzięcia zorganizowali spotkanie w wielu miastach Polski (m.in. Bydgoszczy, Toruniu, Gdańsku, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu) promując swoja inicjatywę i zachęcając uczestników do współpracy.


Łączyć katolików zawodowo

„Katolicki Networking” wystartował dwa lata temu tworząc swój profil na Facebooku. Całej inicjatywie towarzyszy hasło „łączymy katolików zawodowo”. Jak zaznaczono na profilu „Jest to jedyna oficjalna grupa inicjatywy Katolicki Networking”.
 
Istnieje strona internetowa inicjatywy www.katolickinetworking.pl, na której znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje, a także m.in. blog, baza i mapa firm oraz świadectwa osób.
 
870 woman 6018381 1280
 
- Możemy się solidnie wesprzeć i współpracować - skorzysta na tym nasze powołanie, rodziny, a nawet nasz osobisty budżet – piszą organizatorzy przedsięwzięcia.
 
W grupie i na stronie znajdują się kontakty do osób prowadzących fundacje, stowarzyszenia, udzielających się społecznie i mogących pomóc sobie wzajemnie na wielu polach.
 

Tradycja grup networkingowych dla przedsiębiorców z wartościami

Istnieją wcześniejsze inicjatywy o podobnym charakterze. Do założycieli pierwszych profesjonalnych grup networkingowych dla przedsiębiorców z wartościami należy Maciej Gnyszka. W 2010 roku założył sieć networkingową dla katolików pod nazwą Towarzystwa Biznesowe.
 
Wszyscy, który aspirują do członkostwa w Towarzystwach podlegają weryfikacji pod względem rzetelności biznesowej i wartości, które wyznają. Spotkania członków odbywają się obecnie w 21 grupach w 19 miastach w Polsce i na Litwie, gromadząc ponad 20 tys. przedsiębiorców.
 
– Nie ma czegoś takiego jak „katolicki przedsiębiorca” – mówił „Przewodnikowi Katolickiemu” Maciej Gnyszka, powołując się na przytaczany przez św. Josemarię Escrivę przykład katolickiego szewca. – Przedsiębiorcy dzielą się po prostu na rzetelnych i nierzetelnych, porządnych i nieporządnych. Miejsce ludzi Kościoła jest oczywiście po stronie tych rzetelnych, na to więc należy przede wszystkim zwracać uwagę w życiu zawodowym – podkreśla M. Gnyszka.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: Stowarzyszenie Odpowiedzialny Poznań, ekai.pl, przewodnik-katolicki.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar