Rodzinne podróże kolejami mogą być tańsze w wakacje
Zdjęcie: Pixabay.com

Rodzinne podróże kolejami mogą być tańsze w wakacje

Podróżowanie koleją jest na pewno bardziej ekologiczne niż samochodem, a także może być tańsze – zważywszy na bardzo wysokie ceny paliwa. Co prawda w Polsce jeszcze nie wprowadzono takich udogodnień dla podróżujących pociągami jak w Czechach i w Niemczech, ale czasem i u nas można trafić na atrakcyjne oferty PKP. W taki sposób powinno zachęcać się do przesiadki z samochodu na pociąg.
 

Bezpieczeństwo, wygoda i czas na rozmowę

Podróże z dziećmi koleją stanowią dla młodszych nie lada atrakcję, bo na ogół na co dzień podróżujemy samochodami bądź komunikacją miejską. Opcja podróży pociągiem może pojawić się jako alternatywa dojazdu samochodem, zwłaszcza, gdy udajemy się w jedno miejsce i nie zamierzamy się z niego za bardzo oddalać – np. planując wakacje w większych miastach, albo w miejscowościach turystycznych nad morzem, czy w górach, do których dociera kolej.
 
870 child 3618404 1280
 
Podróż koleją to także większa wygoda i bezpieczeństwo, a także pewne dodatkowe wartości – np. możliwość czytania czy rozmowy.
Na atrakcyjne dla podróżujących pociągami rozwiązania zdecydowali się nasi bliscy sąsiedzi – Czesi i Niemcy. To udana promocja alternatywnej formy podróży – czyli przesiadki z samochodu do wagonu kolejowego.
 

Tanie bilety kolejowe w Niemczech

Promocja międzymiastowej komunikacji w Niemczech okazała się wielkim sukcesem. Cena biletu miesięcznego wynosi tam 9 euro (czyli ok. 45 zł po aktualnym kursie euro do złotego). Jak poinformowało radio Deutsche Welle, w początkowym okresie trwania oferty sprzedano 21 mln przecenionych biletów.
 
Efekt dało się zauważyć na drogach, bo od momentu wprowadzenia tanich biletów ruch drogowy zmalał w 23 z 26 analizowanych miast. 
 
800 rail 4320077 1280
 
Trzeba jednak zauważyć, że promocja dotyczy zwykłych pociągów, które zatrzymują się na większości stacji, stąd podróż w dalsze rejony może trwać dobrych kilka godzin.
 

Czesi z atrakcyjną ofertą tygodniową

Podobną, choć nie aż tak atrakcyjną cenowo jak niemiecka, promocję na połączenia kolejowe oferują Czesi. Niemiecka promocja przyciągnęła tłumy, więc i nasi południowi sąsiedzi liczą na podobny sukces u siebie. Można tam w niezłej cenie zagwarantować sobie tydzień lub nawet dwa nieograniczonych przejazdów koleją po kraju.
 
Koleje Czeskie wprowadziły wakacyjną promocję. Kupując tygodniowy bilet za 890 koron – czyli ok. 169 zł – można jeździć pociągami tego przewoźnika bez ograniczeń po całym kraju.
 
870 pexels veerasak piyawatanakul 1170181
 
Jeśli kupimy opcję na dwa tygodnie, zapłacimy za nią 1290 koron (ok. 244 zł). To naprawdę dobra propozycja, by udać się na wakacje po kraju i sporo zaoszczędzić. Jak się okazuje – nie trzeba straszyć samochodami, aby przyciągnąć podróżnych do kolei.
 
Warto zauważyć, że za 150 zł nie pojedziemy nawet z Krakowa do Warszawy, bo bilet Pendolino w drugiej klasie kosztuje 169 zł. Za dodatkowe 90 zł można otrzymać miejscówkę w pierwszej klasie. Tak więc Czesi mogą jeździć koleją przez tydzień za cenę jednego przejazdu w Polsce.
 

W Polsce tańsze bilety na mniej popularne połączenia kolejowe

Bilet normalny na zwykły pociąg InterCity np. z Warszawy do Gdańska kosztuje 71 zł. Taka 3-godzinna podróż jest jedynie dwa razy tańsza od przejazdu przez cały tydzień w Czechach.
 
Trzeba jednak oddać, że jazda pociągiem PKP InterCity może kosztować nas mniej niż zwykle, w przypadku, gdy wybierzemy pociąg, który nie jest aż tak popularny. Od jakiegoś czasu przewoźnik stosuje system cen zmieniających się dynamicznie, w zależności od obłożenia.
 
870 elf 6239410 1280
 
Można więc np. „upolować” podróż Pendolino z Warszawy do Gdańska w drugiej klasie za 66 zł – tyle że wyjazd jest bardzo wcześnie rano, po godz. 5-tej. Z kolei pociągiem IC z Wrocławia do Koszalina można niekiedy podróżować za „jedyne” 53 zł.
 
Od lipca na pociągi PKP możemy też kupować bilety w ofercie Taniej z Bliskimi, pozwalającej kupić bilety z 30 proc. rabatem. Potrzebna jest co najmniej dwuosobowa grupa.
 

Z powodu drogiego paliwa coraz częściej korzystamy z kolei

Polskie koleje nie narzekają na brak klientów, stąd może brak aż tak spektakularnych ofert cenowych jak w Niemczech i Czechach. W maju br. pociągów spółki PKP InterCity, Polacy wsiedli 5,26 mln razy, co jest miesięcznym rekordem.
 
W niedzielę 19 czerwca (dzień ten zamykała długi weekend) do pociągów międzymiastowych wsiadło prawie 250 000 osób. Co oznacza, że co 150-ty Polak skorzystał z usług kolei. Okazało się, że drogie paliwo zachęciło rodaków do tego, aby przesiąść się z samochodów do pociągów.
 
870 train 1807911 1280
 

Europa Zachodnia promuje podróże koleją od lat

Warto tu przypomnieć o istniejącej od kilkudziesiąciu lat opcji tzw. biletu międzynarodowego dla młoidzieży, który wprowadzono na linie kolejowe w całej Europie Zachodniej. Miało to ułatwic młodym, uczącym się i studiujacym osobom, które pragną podróżować po Europie, a nie mają własnego środka lokomocji, wakacyjne podróże pociągami i zwiedzanie interesujacych ich krajów i miejscowości. Z tej szerokiej oferty korzystała też np. młodzież z Japonii, Kanady i USA, tłumnie przybywając np. do Francji czy Grecji. Na bardziej atrakcyjnych trasach (np. do Aten) wagony potrafiły być tak zatłoczone, że trudno w nich było nawet o miejsce stojące na korytarzu. Niemniej, ten dyskomfort bynajmniej nie zniechecał młodych turystów.
 
oprac.: wit
źródło: spidersweb.pl, dw.com
zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar