Nauka w wakacje – czy to dobry pomysł?
Zdjęcie: Pexels.com

Nauka w wakacje – czy to dobry pomysł?

Wakacje kojarzą się uczniom z odpoczynkiem oraz brakiem szkolnych obowiązków. I słusznie, po 10 miesiącach (odliczając ferie i święta) nauki, młodym osobom należy się odpoczynek, beztroska, zabawa, zajmowanie się zupełnie innymi sprawami niż przyswajanie wiedzy ze szkolnych programów. Czasem to nie tylko wypoczynek, ale np. wakacyjna praca.
 

Wiedza pochodzi też z zabawy

Czy jednak zupełne odcięcie się od nauki w wakacje to dobry pomysł? Pomijając jakieś szczególne przypadki, kiedy uczniowie muszą poświęcić wakacyjny czas na naukę, ponieważ czekają ich egzaminy, poprawki i inne zadania pod koniec wakacji, lub na początku kolejnego roku szkolnego, dzieci i młodzież raczej nie zawracają sobie głowy nauką w czasie letnim.
 
870 girl 3636127 1280
 
To nie znaczy wcale, że w ogóle się nie uczą. Zapewne poznają nową wiedzę poprzez gry, lektury, filmy, kontakty z rówieśnikami, wakacyjne wyjazdy, sportową aktywność. To nie jest wiedza „szkolna”, ale po prostu poznawanie nowych miejsc, ludzi, zwyczajów i przyswajanie sobie o nich wiadomości, a także nabywanie nowych umiejętności – jak choćby pływanie na modnych teraz SUP-ach.
 
Nie do przecenienia jest tu rola rodziców, którzy powinni, przy okazji wakacyjnych podróży, lub krótszych wypadów w okolicę, albo nawet podczas domowych zajęć, przekazywać dzieciom swoją wiedzę na temat różnych rzeczy i zjawisk, albo zachęcać je do samodzielnego wyszukiwania wiadomości i ciekawostek – wszak teraz, w dobie wszechobecnego Internetu, jest to bardzo łatwe, byle tylko wiedzieć, jak to robić jakim informacjom można zaufać.
 

Samorozwój i dyscyplina

 
870 girl 3528292 1280
 
Niektórzy wyrażają opinię, iż zbyt długa przerwa w nauce potrafi mocno rozleniwić, co potem skutkuje potrzebą wielkiego wysiłku po powrocie z wakacji do szkół. Po prostu nasz mózg pozbawiony zajęcia i stymulacji rozleniwia się.
 
Specjaliści i praktycy podkreślają, że nauka w wakacje pozwala zachować nam pewien rytm i rutynę, który utrzymujemy przez większość roku szkolnego w trakcie nauki – przejście z wakacji do roku szkolnego jest wtedy dużo płynniejsze i prostsze.

Zdobywamy też cenną i potrzebną nam w dorosłym życiu wiedzę. Poszerzanie wiedzy z ulubionego przedmiotu ponad program lub nadrabianie zaległości z naszego najmniej ulubionego przedmiotu pozwala na podciągnięcie ocen i samorozwój.
 

Ulubiony przedmiot

 
870 pexels artem podrez 6990575
 
Wskazana jest zwłaszcza dodatkowa nauka ulubionego przedmiotu – poszerzanie horyzontów w dziedzinie, w której czujemy się najlepiej. To bez wątpienia inwestycja w przyszłość. Może to być nauka pod kątem egzaminu ósmoklasisty, który uczeń będzie zdawał za rok, a może pod kątem matury, która odbędzie się za rok, lub dwa lata. Starsza młodzież może wakacyjna naukę potraktować jako inwestowanie w obroniony na najwyższą ocenę dyplom ukończenia studiów i bilet do uzyskania lepszej pracy.
 

Język obcy w wersji praktycznej

 
870 pexels kindel media 7863354
 
Nauczyciele jeżyków obcych twierdzą, że wakacyjna przerwa w jego nauce nie spowoduje, że nagle zapomnimy wszystkiego czego się nauczyliśmy, ale sprawi, że nasze umiejętności nie będą się rozwijać. Szczęśliwcy, którzy mogą choćby tydzień wakacji spędzić za granicą, mają okazję do praktycznego używania języka obcego – najczęściej angielskiego. Znajomość języka obcego to przepustka do nowych znajomości, nauka pokonywania barier zarówno językowych, jak i własnego wstydu czy nieśmiałości. Późniejsza korespondencja z nowymi znajomymi także zmusza do poznawania nowych słów, budowania zdań, odczytywania treści ze zrozumieniem.
 

Nauka różnych umiejętności

 
870 surf 4433030 1280
 
Podczas wakacji możemy też odpuści naukę tabliczki mnożenia i gramatyki. Poświęćmy czas i przestrzeń na naukę tych umiejętności, które w wakacyjnych okolicznościach rzeczywiście są przydatnie i rozwijają młodego człowieka, np.: czytanie mapy, by trafić do ciekawego miejsca, obliczanie czasu, by wiedzieć, czy zdążymy do kina, na lody i do parku, umiejętność argumentowania, by przekonać rodziców do kolejnej porcji lodów lub waty cukrowej, umiejętność wypracowania kompromisu, gdy każdy z członków rodziny chce zwiedzić inne miejsce, albo planuje inny rodzaj rozrywki. Wśród tych umiejętności najważniejsza to umiejętność cieszenia się i bycia razem.
 

Kształcenie w trybie wakacyjnym

 
870 pexels vanessa loring 7869455
 
Ogólnie więc, nie chodzi o to, żeby zamęczać się kilkugodzinną nauką codziennie, lub podejmować wyczerpujące wyzwania poznawcze. Można dokształcać się codziennie przez krótki czas bądź kilka razy w wybrane dni w tygodniu. Czas wolny, aby mózg mógł odpocząć na „zwolnionych obrotach" jest bardzo ważny. Ale nie zapominajmy, że uczymy się i pracujemy prawie przez całe życie. Kilka godzin nauki w tygodniu w okresie wakacji to szansa na dużo prostszy start w przyszłym roku szkolnym.
 
Wakacje są na półmetku. Wielu uczniów już odpoczęło od szkoły i nauki, a nawet o niej zapomniało. Ale nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, może więc warto w sierpniu poświecić nieco czasu na dokształcenie się w jakiejś dziedzinie?
 
CZTAJ TAKŻE:
 
 
Oprac.: wit
Źródło: juniorowo.pl, lektor.com.pl, buki.org.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar