Gdy nie ma w domu dzieci…, czyli o tym, co daje rodzicom czas wolny
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Gdy nie ma w domu dzieci…, czyli o tym, co daje rodzicom czas wolny

Dominika Wielkiewicz
 
Lato, a co za tym idzie wakacje to czas, kiedy mamy trochę więcej wolnego czasu. Nie trzymamy się sztywnego planu dnia, mamy szansę robić wszystko wolniej, spokojniej i bez nerwów. Bywa i tak, że w okresie letnim nasze dzieci spędzają czas od rana do wieczora na półkoloniach, wyjeżdżają na obozy lub do dziadków. Wtedy dorośli otrzymują niespodziewany bonus w postaci wolnego czasu. Często okazuje się, że nie wiadomo co z tym czasem zrobić i przeznaczamy go na remonty, porządki, załatwienie zaległych spraw, zupełnie zapominając o tym, że ten czas może być wspaniałym darem dla partnerów, którzy codziennie w pogoni za prozą życia nie pamiętają o sobie nawzajem.


Nic nie może wiecznie trwać

Związek, nawet najlepszy wymaga pracy i oderwania od szarej rzeczywistości, co pozwala dostrzec siebie i drugą osobę, nasze potrzeby, pragnienia, emocje i smutki. Wakacje i wyjazd dzieci na letni wypoczynek jest doskonałą szansą na zdobycie czegoś niezwykle cennego dla trwałości związku, czyli bycie razem. Dlaczego? Ponieważ codzienne wspólne dzielenie prozy życia i wszelkich trudów, obowiązków i problemów z nim związanych może rodzić frustrację, wzajemne pretensje, trudności w komunikacji i ogólnym dogadaniu się partnerów. W otoczeniu dzieci, ich trosk, obowiązków i stresu trudno rozmawiać w sposób życzliwy, spokojny i konstruktywny. Przemawiają przez nas negatywne emocje, które sprzyjają kłótniom, braku zrozumienia oraz wzajemnemu obwinianiu. W szarej codzienności nie mamy nawet czasu na dłuższe rozmowy, a dialogi sprowadzają się do krótkich komunikatów wyjaśniających co kto dziś robi – „wyrzuć śmieci”, „zrób zakupy”, „o 17. zebranie w szkole”, itp. Aby codzienność ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami nie przerodziła się w żal i tęsknotę za tym, co łączyło nas kiedyś, warto wykorzystać dany nam wakacyjny czas na przypomnienie sobie, co nas w sobie zachwyciło i dostrzeżenie zalet partnera, w których kiedyś zakochaliśmy się.


Małżeńska randka

Jest wiele możliwości na zagospodarowanie wolnego czasu, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Romantyczna kolacja, przygotowana nawet w domu, ale za to we dwoje, daje możliwość spokojnej rozmowy na ważne dla nas tematy, na które wcześniej nawet nie było czasu. Mamy wtedy szansę porozmawiać o swoich potrzebach, o tym co czujemy, czego nam brak w związku i co jest dla nas ważne. W sytuacjach, kiedy nikt nam nie przeszkadza może zrodzić się prawdziwa i szczera rozmowa, której efekty mogą być długofalowe i z korzyścią dla całej rodziny. Randki małżeńskie pomogą cieszyć się sobą nawzajem i relacją, która łączy partnerów. Pozwolą one cementować rysy i pęknięcia w związku, powstałe w codziennych zmaganiach z codziennością, a także dadzą przestrzeń do odkrywania siebie na nowo, cieszenia się swoją obecnością, która w obecności dzieci nie zawsze jest odpowiednio dostrzegana.
 
Randka to oczywiście nie tylko kolacja przy świecach w domu czy restauracji. To także wspólne wyjście do kina – i tym razem nie na film dla dzieci, wyjście do galerii sztuki na wystawę, do teatru, na spacer czy skupienie się na jakiejś wspólnej pasji, zapomnianej a może tej jeszcze nie odkrytej? Wspólny czas mamy i taty do niepowtarzalna okazja do spokojnej i wartościowej rozmowy, nawet na najtrudniejsze tematy. Dają nam możliwość wyartykułowania tego wszystkiego co nas boli, ale też jest szansą na odbudowanie bliskości, czułości oraz odkrywanie waszej wzajemnej drogi, którą kiedyś wybraliście i którą mimo blasków i cieni, nadal chcecie podążać. Bo szczęśliwi i kochający się rodzice, to szczęśliwe dzieci.

Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych. Zajmuje się również tematyką autoagresji i samobójstw wśród dzieci i młodzieży, a także profilaktyką zachowań autodestrukcyjnych oraz szkoleniem dorosłych w tym zakresie.

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com
 
Baner790x105 Zakonczenie artykułu WERSJA 4
Fixed Bottom Toolbar