Darmowe podróże koleją po Europie – propozycja dla osiemnastolatków
- wtkaczyk
- Kategoria: DOBRE PRAKTYKI

Osoby mające 18 lat, a dokładnie te urodzone między 1 stycznia 2004 r. a 31 grudnia 2004 r. oraz posiadające obywatelstwo kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, mogą zdobyć darmowe bilety kolejowe na podróże po całej prawie Europie. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, który wyjaśniamy poniżej. Ale należy się pospieszyć, bo zgłoszeń do konkursu można dokonać tylko do 25 października br.
EUropa kolejowa dla młodych
Podróże i poznawanie nowych miejsc są elementem osobistego rozwoju człowieka. To okazja nie tylko do pięknego spędzenia wolnego czasu, ale także do poszerzenia swojej wiedzy o świecie i zawarcia nowych znajomości. Dla młodych osób wchodzących w dorosłe życie niejednokrotnie taka podróż może zadecydować o ich przyszłych losach.

W 2018 r. Komisja Europejska uruchomiła program DiscoverEU, dzięki któremu młodzi Europejczycy mogą za darmo podróżować po Starym Kontynencie. W tym roku rozdanych zostanie aż 35 tysięcy bezpłatnych biletów Interrail, umożliwiających swobodną podróż kolejową po 33 krajach Europy pociągami różnych europejskich przewoźników.
Żeby wygrać taki bilet należy rozwiązać quiz i zostawić swoje dane. To jeden z niewielu konkursów, w którym wygrywa bardzo wiele osób. W ostatniej (wiosennej) edycji losowania udział wzięło ok. 5,5 tys. osiemnastolatków z Polski, a ponad połowa z nich otrzymała darmowy bilet. Polska była na 5. miejscu pod względem liczby zgłoszeń spośród 33 krajów.
Dla kogo te bilety
Darmowe bilety przeznaczone są dla młodych ludzi, konkretnie 18-latków urodzonych między 1 stycznia 2004 a 31 grudnia 2004, posiadających obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE lub innych państw, biorących udział w programie Erasmus (np. Norwegia, Serbia, Turcja, Liechtenstein). Wiek i posiadanie obywatelstwa to jedyne warunki, które musi spełnić uczestnik konkursu chcący otrzymać bezpłatny bilet.

Rejestracja do programu DiscoverEU, umożliwiająca uzyskanie darmowych superbiletów kolejowych, zaczęła się we wtorek 11 października 2022, o godz. 12:00 i potrwa do 25 października. Bilety będą przyznawane w ramach losowania tym uczestnikom, którzy po rejestracji wypełnią krótki quiz.
Co należy zrobić by wygrać darmowy bilet
Aby dostać za darmo bilet Interrail, należy zarejestrować się i wypełnić kwestionariusz na oficjalnym portalu programu DiscoverEU, dostępnym TUTAJ.
Następnie należy odpowiedzieć na pytania zawarte w quizie. W kolejnym kroku KE uszereguje uczestników według narodowości.
Zgłoszenia można dokonać do 25 października 2022 roku.

Listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących darmowych biletów i akcji DiscoverEU możecie znaleźć TUTAJ.
Można podróżować w grupie i podzielić się wrażeniami
Po uzyskaniu kodu aplikacyjnego można go wykorzystać do stworzenia grupy i zaprosić do podróży do 4 znajomych. Uczestnicy mogą także planować wspólne podróże. Do kontaktowania się posłużyć może specjalna grupa na Facebooku stworzona na potrzeby uczestników akcji DiscoverEU.

Uczestnicy akcji DiscoverEU, którzy wylosują darmowe bilety kolejowe i odbędą podróż, będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami jako ambasadorzy akcji i programu Erasmus+ w mediach społecznościowych. Zorganizowany zostanie także konkurs na najlepsze zdjęcia i relacje wideo z podróży.
Jak i kiedy można odebrać bilet i podróżować
Nastolatki, które wygrają darmowe bilety będą je mogli odebrać i zrealizować w terminie od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024. Podróże mogą trwać od 1 do nawet 30 dni, Trzeba jednak pamiętać, że z darmowych przejazdów można korzystać wyłącznie przez maksymalnie 30 dni liczonych od momentu pierwszej podróży.

Bilet występuje w dwóch formach – wersji elastycznej, gdzie podróżujący dokonuje zmian na bieżąco oraz w wersji, w której podróż trzeba zaplanować wcześniej.
Wraz z darmowymi biletami wylosowani szczęśliwcy otrzymają także specjalne zniżki na wyżywienie, zakwaterowanie oraz udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.
Wielu chętnych i wiele biletów
We wcześniejszych edycjach DiscoverEU superbilety otrzymało ponad 165 tys. młodych Europejczyków. Chętnych jest zawsze więcej niż oferowanych superbiletów - do edycji z października zeszłego roku zgłosiło się niemal 340 tys. uczestników, choć liczba superbiletów do rozdania nie przekraczała 40 tys. W konkursie wzięło wtedy udział ok. 5,5 tys. młodych Polaków, z których aż ponad połowie udało się zdobyć darmowe bilety.

W tegorocznej edycji akcji bilety wygra 35 tys. osiemnastolatków z Unii Europejskiej.
PKP Intercity partnerem europejskiego przedsięwzięcia
- Liczba biletów przysługujących osiemnastolatkom z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności w danym państwie i pozostałych państw Wspólnoty Europejskiej – wyjaśnia przedstawiciel PKP Intercity, które jest Polskim partnerem tego europejskiego przedsięwzięcia.
Operatorem całego programu jest Grupa Eurail, zrzeszająca 36 europejskich przewoźników kolejowych i promowych.
Podróże kształcą
Ideą programu DiscoverEU jest ułatwienie młodym ludziom zwiedzania i poznawania Europy, zawierania nowych znajomości oraz budowania międzynarodowej, europejskiej wspólnoty. Z praktycznego punktu widzenia jest to doskonała okazja do rozwijania samodzielności, zdolności organizacyjnych, adaptacyjnych oraz kompetencji językowych u młodych Europejczyków.

Współpraca Komisji Europejskiej i przewoźników kolejowych to również promocja kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Bilet DiscoverEU to także dostęp do szerokiej sieci połączeń i ponad 40 000 destynacji, wśród których są zarówno duże metropolie, jak również urokliwe, zabytkowe miasteczka oraz ośrodki turystyczne.
Bilety Interrail w Polsce
Jeśli jednak osiemnastolatkom chcącym podróżować pociągami po Europie nie uda się wygrać darmowych biletów, pozostaje im jedynie skorzystać z opcji płatnej, dostępnej dla wszystkich.
Bilety Interrail dostępne są do kupienia na dworcach we wszystkich kasach PKP Intercity, a od 15 września br. także na stronie internetowej przewoźnika.

Bilety nabywane przez stronę internetową są w formie mobilnej – oznacza to, że po zakupie, podróżni otrzymują sześcioznakowy kod. Aby skorzystać z biletu w tej formie należy pobrać bezpłatną aplikację Rail Planner App (dostępną na smartfony z systemem iOS lub Android) i w niej wprowadzić kod, co pozwoli na zarządzanie podróżą. Aplikacja Rail Planner App pozwala na podgląd rozkładów jazdy, a jeśli na wybrane połączenie wymagana jest obowiązkowa rezerwacja miejsca – aplikacja informuje o tym podróżnych, a nawet wskaże gdzie można ją nabyć.
Więcej informacji na stronie intercity.pl.
Oprac.: wit
Źródło: intercity.pl, stronapodrozy.pl, podroze.wprost.pl,
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com