Darmowe podróże koleją po Europie – propozycja dla osiemnastolatków
Zdjęcie: Pexels.com

Darmowe podróże koleją po Europie – propozycja dla osiemnastolatków

Osoby mające 18 lat, a dokładnie te urodzone między 1 stycznia 2004 r. a 31 grudnia 2004 r. oraz posiadające obywatelstwo kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, mogą zdobyć darmowe bilety kolejowe na podróże po całej prawie Europie. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, który wyjaśniamy poniżej. Ale należy się pospieszyć, bo zgłoszeń do konkursu można dokonać tylko do 25 października br.
 

EUropa kolejowa dla młodych

Podróże i poznawanie nowych miejsc są elementem osobistego rozwoju człowieka. To okazja nie tylko do pięknego spędzenia wolnego czasu, ale także do poszerzenia swojej wiedzy o świecie i zawarcia nowych znajomości. Dla młodych osób wchodzących w dorosłe życie niejednokrotnie taka podróż może zadecydować o ich przyszłych losach.
 
870 rome 2241484 1280
 
W 2018 r. Komisja Europejska uruchomiła program DiscoverEU, dzięki któremu młodzi Europejczycy mogą za darmo podróżować po Starym Kontynencie. W tym roku rozdanych zostanie aż 35 tysięcy bezpłatnych biletów Interrail, umożliwiających swobodną podróż kolejową po 33 krajach Europy pociągami różnych europejskich przewoźników.

Żeby wygrać taki bilet należy rozwiązać quiz i zostawić swoje dane. To jeden z niewielu konkursów, w którym wygrywa bardzo wiele osób. W ostatniej (wiosennej) edycji losowania udział wzięło ok. 5,5 tys. osiemnastolatków z Polski, a ponad połowa z nich otrzymała darmowy bilet. Polska była na 5. miejscu pod względem liczby zgłoszeń spośród 33 krajów.


Dla kogo te bilety

Darmowe bilety przeznaczone są dla młodych ludzi, konkretnie 18-latków urodzonych między 1 stycznia 2004 a 31 grudnia 2004, posiadających obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE lub innych państw, biorących udział w programie Erasmus (np. Norwegia, Serbia, Turcja, Liechtenstein). Wiek i posiadanie obywatelstwa to jedyne warunki, które musi spełnić uczestnik konkursu chcący otrzymać bezpłatny bilet.
 
870 pexels vanessa garcia 6324290

Rejestracja do programu DiscoverEU, umożliwiająca uzyskanie darmowych superbiletów kolejowych, zaczęła się we wtorek 11 października 2022, o godz. 12:00 i potrwa do 25 października. Bilety będą przyznawane w ramach losowania tym uczestnikom, którzy po rejestracji wypełnią krótki quiz.


Co należy zrobić by wygrać darmowy bilet

Aby dostać za darmo bilet Interrail, należy zarejestrować się i wypełnić kwestionariusz na oficjalnym portalu programu DiscoverEU, dostępnym TUTAJ.

Następnie należy odpowiedzieć na pytania zawarte w quizie. W kolejnym kroku KE uszereguje uczestników według narodowości.
 
Zgłoszenia można dokonać do 25 października 2022 roku.
 
870 pexels andrea piacquadio 3764001

Listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących darmowych biletów i akcji DiscoverEU możecie znaleźć TUTAJ.


Można podróżować w grupie i podzielić się wrażeniami

Po uzyskaniu kodu aplikacyjnego można go wykorzystać do stworzenia grupy i zaprosić do podróży do 4 znajomych. Uczestnicy mogą także planować wspólne podróże. Do kontaktowania się posłużyć może specjalna grupa na Facebooku stworzona na potrzeby uczestników akcji DiscoverEU.
 
870 triumphal arch 6635516 1280

Uczestnicy akcji DiscoverEU, którzy wylosują darmowe bilety kolejowe i odbędą podróż, będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami jako ambasadorzy akcji i programu Erasmus+ w mediach społecznościowych. Zorganizowany zostanie także konkurs na najlepsze zdjęcia i relacje wideo z podróży.


Jak i kiedy można odebrać bilet i podróżować

Nastolatki, które wygrają darmowe bilety będą je mogli odebrać i zrealizować w terminie od 1 marca 2023 do 29 lutego 2024. Podróże mogą trwać od 1 do nawet 30 dni, Trzeba jednak pamiętać, że z darmowych przejazdów można korzystać wyłącznie przez maksymalnie 30 dni liczonych od momentu pierwszej podróży.
 
870 transport system 3228041 1280
 
Bilet występuje w dwóch formach – wersji elastycznej, gdzie podróżujący dokonuje zmian na bieżąco oraz w wersji, w której podróż trzeba zaplanować wcześniej.
 
Wraz z darmowymi biletami wylosowani szczęśliwcy otrzymają także specjalne zniżki na wyżywienie, zakwaterowanie oraz udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.
 

Wielu chętnych i wiele biletów

We wcześniejszych edycjach DiscoverEU superbilety otrzymało ponad 165 tys. młodych Europejczyków. Chętnych jest zawsze więcej niż oferowanych superbiletów - do edycji z października zeszłego roku zgłosiło się niemal 340 tys. uczestników, choć liczba superbiletów do rozdania nie przekraczała 40 tys. W konkursie wzięło wtedy udział ok. 5,5 tys. młodych Polaków, z których aż ponad połowie udało się zdobyć darmowe bilety.
 
870 train 388253 1280

W tegorocznej edycji akcji bilety wygra 35 tys. osiemnastolatków z Unii Europejskiej.


PKP Intercity partnerem europejskiego przedsięwzięcia

- Liczba biletów przysługujących osiemnastolatkom z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności w danym państwie i pozostałych państw Wspólnoty Europejskiej – wyjaśnia przedstawiciel PKP Intercity, które jest Polskim partnerem tego europejskiego przedsięwzięcia.

Operatorem całego programu jest Grupa Eurail, zrzeszająca 36 europejskich przewoźników kolejowych i promowych.


Podróże kształcą

Ideą programu DiscoverEU jest ułatwienie młodym ludziom zwiedzania i poznawania Europy, zawierania nowych znajomości oraz budowania międzynarodowej, europejskiej wspólnoty. Z praktycznego punktu widzenia jest to doskonała okazja do rozwijania samodzielności, zdolności organizacyjnych, adaptacyjnych oraz kompetencji językowych u młodych Europejczyków.
 
870 tourists 4676410 1280
 
Współpraca Komisji Europejskiej i przewoźników kolejowych to również promocja kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Bilet DiscoverEU to także dostęp do szerokiej sieci połączeń i ponad 40 000 destynacji, wśród których są zarówno duże metropolie, jak również urokliwe, zabytkowe miasteczka oraz ośrodki turystyczne.


Bilety Interrail w Polsce

Jeśli jednak osiemnastolatkom chcącym podróżować pociągami po Europie nie uda się wygrać darmowych biletów, pozostaje im jedynie skorzystać z opcji płatnej, dostępnej dla wszystkich.

Bilety Interrail dostępne są do kupienia na dworcach we wszystkich kasach PKP Intercity, a od 15 września br. także na stronie internetowej przewoźnika.
 
870 pexels fabrizio verrecchia 298018

Bilety nabywane przez stronę internetową są w formie mobilnej – oznacza to, że po zakupie, podróżni otrzymują sześcioznakowy kod. Aby skorzystać z biletu w tej formie należy pobrać bezpłatną aplikację Rail Planner App (dostępną na smartfony z systemem iOS lub Android) i w niej wprowadzić kod, co pozwoli na zarządzanie podróżą. Aplikacja Rail Planner App pozwala na podgląd rozkładów jazdy, a jeśli na wybrane połączenie wymagana jest obowiązkowa rezerwacja miejsca – aplikacja informuje o tym podróżnych, a nawet wskaże gdzie można ją nabyć.
 
Więcej informacji na stronie intercity.pl.

Oprac.: wit
Źródło: intercity.pl, stronapodrozy.pl, podroze.wprost.pl,
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar