Uzależnienie od internetu

Twoje dziecko jest uzależnione od Sieci? Naukowcy opracowali terapię!

Jak donosi portal Interia, naukowcy opracowali nową metodę leczenia zaburzeń związanych z uzależnieniem od gier wideo i Internetu. Mowa o terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) tzw. metodą „PROTECT”.

Siecioholizm, a poprawniej zespół uzależnienia od Internetu (ZUI), definiuje się jako zespół zależności polegający na wielogodzinnym korzystaniu z sieci Internet, które jest dla pacjenta źródłem dystresu oraz negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w sferze fizycznej, psychicznej, interpersonalnej, społecznej, rodzinnej i ekonomicznej.

Metoda „PROTECT”

Tymczasem, jak podaje Interia, naukowcy opracowali nową metodę leczenia zaburzeń związanych z uzależnieniem od gier wideo i Internetu. Mowa tutaj o terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) tzw. metodą „PROTECT”, która doprowadziła do redukcji nasilenia objawów zaburzeń związanych z grami i Internetem. Zdaniem autorów badania, CBT już w ciągu 12 miesięcy jest w stanie zmienić negatywne wzorce myślenia w celu zmiany zachowania (mowa o nudzie, problemach z motywacją i fobii społecznej).

W badaniu, o którym mowa, wzięło udział 422 uczniów w wieku 12-18 lat z 33 szkół. Z badanej grupy 167 osób zapisanych zostało na kurs „PROTECT”, a 255 zostało wykorzystanych jako grupa kontrolna bez wspomnianego kursu. Po rocznych badaniach okazało się, że nasilenie objawów zaburzeń związanych z uzależnieniem grami i Internetem spadło o 39,8% w grupie „PROTECT”, a w drugiej grupie ów spadek wynosił mniej, bo 27,7%.

– Wyniki tego badania wykazały, że interwencja „PROTECT” skutecznie zmniejszyła objawy zaburzeń związanych z grami i nieokreślonych zaburzeń korzystania z Internetu w ciągu 12 miesięcy – informuje Interia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO:

{source}<iframe width="853" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/phCSXKqKQuo" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Terapia poznawczo-behawioralna 

Centrum Dobrej Terapii przypomina, iż u podstaw terapii poznawczo-behawioralnej leży założenie, że poprzez zmianę dezadaptacyjnego (błędnego, rodzącego cierpienie) sposobu myślenia można uzyskać zmianę nastroju i zachowania. Jak czytamy, terapeuta stosuje techniki CBT, aby pomóc pacjentowi zweryfikować własne wzorce myślenia i własne przekonania oraz zastąpić „błędy w myśleniu” bardziej realistycznymi i efektywnymi myślami, redukując w rezultacie dyskomfort i ograniczając samoograniczające zachowania.

– Terapia poznawczo–behawioralna pozwala zastąpić niesprawdzające się sposoby radzenia sobie, myślenia, odczuwania i zachowania się bardziej użytecznymi, bardziej „sprzyjającymi właścicielowi”. CBT zakłada że „posiadane” sposoby reagowania myślami, uczuciami i zachowaniami zostały wyuczone w toku rozwoju jednostki, a w związku z tym możliwe jest oduczenie się ich (w sprzyjających okolicznościach) lub nauczenie się nowych sposobów funkcjonowania. Mówiąc prościej, każdy może się nauczyć myśleć o sobie, świecie, innych ludziach w sposób bardziej sprzyjający jego dobremu codziennemu funkcjonowaniu – podaje krakowski ośrodek.

Skutki uzależnienia od Internetu

Jak podkreślają specjaliści z zespołu poradni Medicover, uzależnienie od Internetu może przejawiać się zarówno w symptomach fizycznych, jak i emocjonalnych, a u osób podatnych zwykle przebiega ono niestety bardzo szybko – u co czwartego internauty rozwija się w ciągu pierwszych 6 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z sieci; tylko u 17 proc. proces ten trwa dłużej niż rok.

– Jednym z pierwszych przejawów wchodzenia w fazę uzależnienia jest przedkładanie korzystania z sieci nad inne ważne wcześniej w życiu sprawy, obowiązki i rozrywki. Częstym symptomem jest niedosypianie, spowodowane spędzeniem długich godzin w Internecie kosztem snu. W dalszych fazach pojawią się np. ukrywanie przed innymi osobami długości czasu spędzanego online. W skrajnych przypadkach ZUI może się kończyć rozpadem więzi rodzinnych, kłopotami finansowymi lub pogorszeniem stanu zdrowia – tłumaczy Medicover.

Uzależnienie od internetu

__________

oprac. kjp
źródło: Interia, Medicover, Centrum Dobrej Terapii
zdjęcie: Pixabay

Fixed Bottom Toolbar