Uzależnienia, dzieci, internet
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Nomofobia – do czego prowadzi lęk przed utratą smartfona

Telefony komórkowe, a zwłaszcza nowocześniejsze smartfony dokonały prawdziwej rewolucji nie tylko w sposobach naszej komunikacji, ale też zmieniły nasze zachowania. Jak przy okazji każdej zmiany w wielkiej skali są zarówno jej beneficjenci, jak i ofiary.
 

Fobia społeczna na miarę XXI wieku

Jednym z negatywnych skutków smartfonowej rewolucji jest nomofobia (od ang. no mobile phone phobia), czyli po polsku lęk (albo łagodniej – dyskomfort psychiczny) związany z brakiem dostępu do telefonu komórkowego (smartfonu).
 
Nomofobia nie jest jeszcze oficjalnym terminem medycznym, stanowi bowiem próbę określenia pewnej specyficznej fobii społecznej. Niemniej określa się ją jako schorzenie na miarę XXI wieku, a niektórzy wskazują, że można ja nawet klasyfikować jako chorobę cywilizacyjną.
 

Czego tak bardzo się boimy?

Osoby, które cierpią na nomofobię odczuwają silny lęk przed brakiem dostępu do telefonu komórkowego/smatfona i utratą możliwości korzystania z jego funkcji. Dotyczy to osób silnie uzależnionych od korzystania z tych nowoczesnych urządzeń, które przy ich pomocy wykonują wiele codziennych czynności.
 
Dyskomfort psychiczny i lęk może wywołać utrata urządzenia z zasięgu wzroku, a do paniki może doprowadzić rozładowanie się telefonu, lub brak dostępu do sieci internetowej np. poprzez utratę zasięgu. Dla osób, które nie rozstaja się ze swoimi smartfonami, nieustannie sprawdzają dochodzące do nich wiadomości, załatwiają przy ich pomocy codziennie wiele spraw (płatności, wyszukiwanie trasy dojazdu, sprawdzanie rozkładów jazdy komunikacji publicznej, realizowanie promocji przy zakupach, obserwowanie znajomych na mediach społecznościowych, zamieszczanie tam postów) utrata tych funkcji powoduje wielkie komplikacje, bo nie potrafią one załatwić swoich spraw w inny sposób.
 
870 woman 6523745 1280
 

Uzależnienie od smartfonów rujnuje zdrowie i karierę

Osoby zmagające się z nomofobią sprawdzają też ciągle poziom naładowania baterii swoich smartfonów, korzystają z nich w miejscach niedozwolonych, podczas spotkań towarzyskich czy randek, nie rozstają się z urządzeniem nawet w toalecie, wykazują ogromną potrzebę ciągłego bycia w kontakcie ze wszystkimi znajomymi, a na propozycję odłożenia telefonu chociaż na chwilę reagują rozdrażnieniem bądź agresją.
 
Do najczęstszych objawów nomofobii zalicza się:
- nudności,
- dreszcze,
- drżenie rąk,
- ból w klatce piersiowej,
- wzmożoną nerwowość,
- bóle oraz zawroty głowy,
- zmiany nastroju,
- wybuchy złości, agresję,
- przyspieszone bicie serca.
 
Nomofobia może doprowadzić do problemów na tle zdrowotnym i zawodowym. Osoby nadmiernie uzależnione od korzystania ze smartfonów, mogą mieć trudności z podejmowaniem decyzji, skupieniem się i określaniem priorytetów dla swoich obowiązków. Lęk przed brakiem połączenia z siecią internetową (byciem offline) wpływa niekorzystnie na kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi oraz relacje z rodzinne. Najważniejszym celem staje się narzucona presja bycia na czasie w mediach cyfrowych, która zaczyna dominować nad codziennością.
 
870 smartphone 2568602 1280


Jak można leczyć nomofobię

Nomofobia może być skutecznie leczona, jednak wymaga – tak jak terapia dotycząca innych uzależnień – determinacji i współpracy osoby uzależnionej. Skuteczna może okazać się rozmowa z psychologiem, kontakt z osobą, która pokonała podobne problemy czy spotkania grup wsparcia.
 
Termin ,,nomofobia” pojawił się po raz pierwszy w 2008 r., przy okazji badania przeprowadzonego przez pocztę w Wielkiej Brytanii. Badanie, sprawdzające lęki osób korzystających z telefonów komórkowych wykazało, że ponad połowa (53 proc.) z nich jest zaniepokojona, kiedy straci telefon (zagubienie, awaria), wyczerpie się bateria w urządzeniu, lub utraci ono zasięg sieci.
 
Zjawisko nomofobii przybiera na sile, z powodu masowego upowszechnienia się smartfonów oraz rozwoju technologii zmierzających do tego, by urządzenie to było uniwersalne i wielofunkcyjne, gromadząc w sobie jak najwięcej usług elektronicznych, z których korzystamy na co dzień.
 
O ZAGROŻENIACH DZIECI I MŁODZIEŻY ZWIAZANYCH ZE ŚWATEM WIRTUALNYM PISALIŚMY W ARTYKUŁACH:
 
 
 
 
 
W styczniu br. stworzylismy specjalny dział DZIECI I MŁODZIEZ W WIRTUALNEJ SIECI, w którym przedstawiamy szeroko tematykę zwiazaną z cyberprzestrzenią i jej wpływem - często negatywnym - na najmłodsze pokolenia. Przedstawiamy tam opinie specjalistów, porady dla rodziców, zabieramy głos w sprawach wpływu nowoczesnych technologii komunikacyjnych na naszą cywilizację.
 
Oprac.: wit
Źródło: genialne.pl, pl.wikipedia.org, virginmobile.pl
Zdjęcia: Pixabay
 
Fixed Bottom Toolbar