Agata Gramacka
 
Przed nami kolejne wakacje, podczas których możliwości zagranicznego podróżowania mamy ograniczone. W związku z tym mamy okazję dalej zagłębić się w rodzinne zwiedzanie Polski. Zatem w tym roku wzbogacamy naszą mapę eksploracji kraju.
 
W zależności od wieku wyjeżdżających dzieci prawdopodobnie istnieje potrzeba dodatkowego uatrakcyjnienia wyjazdu – wówczas warto wyjazdom nadać motyw, temat przewodni lub ze zwykłych wycieczek zrobić większy rodzinny projekt. To nie tylko wzbudzi ciekawość, ale będzie także doskonałą przestrzenią do rozwoju przez zabawę i poszerzania horyzontów przy okazji podróży.
 

Podróżowanie z motywem

Nadając wakacjom rodzinnym motyw przewodni od razu skupiamy uwagę uczestników wyprawy na szczególnym aspekcie odwiedzanego terenu.

M wakacje0 03
 
Polska to świetne miejsce do podróży z motywem historycznym. Zamki krzyżackie czy zagadki Dolnego Śląska zainteresują nie tylko pasjonata historii.

Dla wycieczek wędrownych warto wykorzystać motyw przyrodniczy. Wyszukiwanie konkretnych gatunków drzew albo zapisywanie napotkanych gatunków zwierząt powoduje skupienie uwagi przez całą wędrówkę i niekiedy zapomnienie o wysiłku. Do tego typu wędrówek świetnie nadają się szlaki parków narodowych czy parków krajobrazowych naszego kraju. Wiele z nich ma coraz ciekawsze sposoby przedstawienia otaczającej przyrody. Wyblakłe tablice przeładowane tekstem odchodzą do lamusa, w ich miejsce pojawiają się formy angażujące odwiedzającego czy nawet mini gry dla najmłodszych.
 
Dla smakoszy interesujący może okazać się motyw kulinarny jako przewodni temat zwiedzania nowych okolic. Miejscowe przysmaki i tajniki ich wytwarzania działają na wszystkie zmysły. Warto zabrać ze sobą przepis i spróbować z dziećmi zrobić to samo w domowych warunkach.
 

Questy i geocaching

Quest to zazwyczaj wierszowana zagadka, oprowadzająca podróżnika po okolicy. Dzięki nim zwiedzający dociera do niebanalnych zakątków, skupia uwagę na szczegółach, zwykle omijanych, a skrywających w sobie intrygujące tajemnice danego miejsca. Samo rozwiązanie zagadki dostarcza satysfakcji, a czasem na koniec czeka na wędrowcę niespodzianka.

M wakacje 02
 
W całej Polsce przygotowane są stylizowane questy, które każdą wycieczkę (nawet do zdawałoby się najbardziej prozaicznego miejsca) mogą przemienić w rodzinną przygodę lub niezapomniane poszukiwanie skarbów.

Drugą formą alternatywnego zwiedzania okolicy jest geocaching. To odszukiwanie ukrytych skrytek. Tak, jak poszukiwanie skarbów, angażuje młodych podróżników bez reszty. Skrytki mają przygotowane drobiazgi na wymianę. Ten, kto znalazł skrytkę, zaproszony jest, aby zostawić coś od siebie. W odnalezionym skarbie jest też zazwyczaj mini książka wpisów, w której zaznaczają swoją obecność ci, co do skrytki dotarli. Aby rozpocząć przygodę – wystarczy ściągnąć aplikację geocaching i zalogować się. W zachwyt wprawia liczba skrytek, które skrywają najbliższe okolice – a zabawa jest dostępna na całym świecie!
 

Wieloletnie projekty podróżnicze

Dłuższe projekty wyjazdowe zapełnią nam kalendarze podróżnicze i dostarczą garść pomysłów, gdzie jechać i po co.
Popularny projekt – Korona Gór Polski – to 28 szczytów każdego pasma górskiego. Zdobywając te szczyty mamy okazję nie tylko wspólnie powędrować, ale także zapoznać się z każdym pasmem i górskimi okolicami, do których w inny sposób byśmy nie trafili. Szczyty mają różną wysokość, różny stopień trudności i długości tras. Można zacząć przygodę rodzinnych wędrówek od tych niższych, łatwiejszych. Stopniowo zwiększając długości wspólnie pokonywanych tras – co roku wybierać się na kolejne szczyty z listy. Oryginalny pamiętnik z wspólnego wędrowania po Koronie Gór Polski z pewnością będzie cenną rodzinną pamiątką.

Szlaki długodystansowe to kolejny pomysł na długookresowy rodzinny projekt. Najbardziej popularne to Główny Szlak Beskidzki – czerwony szlak ciągnący się przez całe Beskidy, Główny Szlak Sudecki, czy długodystansowe szlaki rowerowe jak GreenVelo. Podział ich na dowolne etapy i realizacja w dowolny sposób czyni te szlaki dostępnymi dla każdego.
 
Polska dostarcza nam niezliczoną liczbę pomysłów, a każdego roku w najbliższych okolicach powstają nietuzinkowe nowe obiekty i wytyczane są nowe szlaki.
Odkrywanie własnego kraju bywa równie fascynujące jak podróżowanie dookoła świata!

Autorka jest mamą trojga dzieci, podróżniczką, propagatorką rodzinnej aktywności outdoorowej. Razem z mężem Maciejem i dziećmi – Tomkiem, Igą i Jankiem – podróżuje w bliższe i dalsze zakątki świata, poszukując wartościowego spędzania czasu. Rodzina odbyła między innymi półroczną podróż dookoła świata, z której wrócili w marcu 2019 r. Jej podróże i rodzinne aktywności warto śledzić na blogowym Fan Page'u Family on Board.
 
Zdjęcia: Agata Gramacka/Family on board