AKTYWNI DLA RODZIN - czyli o projekcie "Szacun Rodzice" z Torunia i nie tylko

AKTYWNI DLA RODZIN - czyli o projekcie "Szacun Rodzice" z Torunia i nie tylko

Kultura, historia i aktywizacja – głównie w tych obszarach działa toruńska fundacja Archipelag Inicjatyw. Nazwa zobowiązuje, a wchodzące w jego skład „wyspy” bez dwóch zdań położone są blisko siebie i mają wspólną genezę.
 
Kultura i historia
Czym zajmuje się Fundacja? Organizuje festiwale, koncerty, spotkania literackie, projekcje filmowe, promuje szeroko rozumianą kulturę i osoby dla niej zasłużone, gdyż – jak podkreślają członkowie Fundacji – silne kultury mają moc przyciągania.
Z kolei w inicjatywach związanych z historią chodzi o takie aspekty jak zwiększenie świadomości narodowej i obywatelskiej, wzrost wiedzy na temat lokalnych i ogólnopolskich wydarzeń, miejsc i postaci historycznych oraz budowanie postaw patriotycznych.
W obszarze „aktywizacja” cała para idzie natomiast w działania na rzecz aktywizacji i wsparcia seniorów, rodzin, osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Lista realizowanych przez AI projektów jest imponująca. Znajdziemy na niej m.in. takie przedsięwzięcia jak: Festiwal Pamięci Barbarka ’39, Koncert pasyjny „Krzyż” zespołu 23 dni, LuxFest 5 w Poznaniu, LuxFest 6 w Poznaniu, LuxFest w Toruniu, Mural patriotyczny na Barbarce, Energia Wolności Festiwal, Przegląd filmowy: Polskie Kino Historyczne, Projekcje filmu „Zapora” czy Toruńskie upamiętnia mjr. Łupaszkę.
 
Międzypokoleniowy projekt
Flagowym projektem jest bez wątpienia „Kamienica Inicjatyw”, z którym związane są takie przedsięwzięcia jak: Klub Samopomocy na Lewobrzeżu „Optymiści”, Klub Samopomocy na Bydgoskim Przedmieściu „Wspólnie Silniejsi”, My w Toruniu – portal i warsztaty dla Seniorów, Toruńskie Dni Rodziny, O zdrowiu przy muzyce w jesieni życia, Spotkanie „Kultura łamie bariery”, Akademia Rodzica, Jesienna Akademia Rodzica, Toruński Piknik Integracyjny Dużych Rodzin i Seniorów oraz Pracownia Ceramiczna w Kamienicy Inicjatyw.
Wspomniana „Kamienica”, to fizycznie budynek w sercu toruńskiej starówki, który od 2017 roku tętni życiem dzięki rodzinom wielodzietnym, seniorom i wielu kreatywnym inicjatywom. Archipelag niejako kontynuuje w tym miejscu tradycje działającej tam wcześniej Fundacji „Nadzieja dla Rodzin”.
Zakres działań poszerzyliśmy o ofertę dla seniorów, stąd pojawiło się wiele inicjatyw w tym obszarze – precyzuje Maciej Zieliński, wiceprezes Fundacji. Dziś Kamienica Inicjatyw organizuje szereg wydarzeń i aktywności skierowanych dla seniorów, dzieci, młodzieży oraz rodziców, a liczby robią wrażenie. Jak czytamy, Kamienica to ponad 800 rodzin wielodzietnych i 500 seniorów biorących udział w naszych działaniach, co w 2018 roku przełożyło się na ponad 6000 uczestników ponad 200 działań.
Projekt ma charakter międzypokoleniowy. Seniorzy, dzieci oraz rodzice spotykają się na wspólnym gruncie, bez stereotypowych uprzedzeń i z góry przypisanych ról. Pozwala to poznać się na nowo i w czasach, gdy zanika idea domu międzypokoleniowego, zadbać o relację między młodszymi i starszymi.
 
AISzacun Rodzice
Dosłownie przed tygodniem Fundacja ruszyła z kolejną ciekawą inicjatywą. Mowa o akcji „Szacun Rodzice” (facebook.com/SzacunRodzice; szacunrodzice.pl), realizowanej w ramach kampanii „Do trzech razy to sztuka”, (projekt „Transgresja do wielodzietności).
Z przeprowadzonych badań wyszło nam z jednej strony, że mamy potrzebują doceniania, z drugiej zaś uświadomiliśmy sobie jak ważny dla ojców jest okres tacierzyństwa – tłumaczy Maciej Zieliński. – Poprzez kampanię chcemy po prostu pokazać, jak ważna jest mama, jak ważny jest tata.
To kampania promująca podjęcie decyzji o trzecim dziecku wśród rodzin z dwójką dzieci.
Rodzice wychowujący dzieci z miłością, poświęceniem i troską zasługują na ogromny szacunek, na szczególny szacunek zasługują zaś rodziny wielodzietne. Wychowanie jednego, dwójki dzieci to trudne wyzwanie, ale wychowanie trójki to dopiero sztuka. Większość badanych, którzy posiadają troje lub więcej dzieci wspomina ciężkie chwile, ale wszyscy potwierdzają, że na pewno było warto! Tyle wspomnień, wspólnych sukcesów, dumy, tyle uśmiechów i radości! Szacun dla Rodziców! – podkreślają Organizatorzy.
 
zdjęcia: fotograftorun.pl
Archipelag Inicjatyw
adres: Bartkiewiczówny 94e/10, 87-100 Toruń
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.archipelag-inicjatyw.pl
Facebook: facebook.com/ArchipelagInicjatyw
numer KRS: 0000601629
konto bankowe: 63 1950 0001 2006 6548 2532 0002
 
oprac. Karol Pomeranek
Fixed Bottom Toolbar