AKTYWNI DLA RODZIN - marzą o domu, który stawia na nogi

FRPW 2011 roku grupa osób postanowiła pomagać rodzinom, dzieciom i osobom starszym. Wszystkim, którzy zmagają się z życiowymi trudnościami. Po to, aby przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu. Witamy w świętochłowickiej Fundacji Rodzin Polskich im św. Jana Pawła II.

Prezes Eugeniusz Fick co jakiś czas przeprasza, że nie może rozmawiać. Bo w fundacji, jak to w fundacji, ciągle jest mnóstwo rzeczy do załatwienia.

Powstają filmy o rodzinie bez retuszu

To już się dzieje – mówi o podjętych działaniach w ramach ostatniego realizowanego przez Fundację projektu. – Gro środków przeznaczonych zostało na produkcję filmów edukacyjnych. Musieliśmy zatrudnić profesjonalną ekipę techniczną. Sprawa kolejna – dotarcie do jak najszerszej publiczności, do blogerów, influencerów – wylicza szef Fundacji. Cieszy się z pozykanych w tym roku funduszy grantoych w ramach konkursu "Po pierwsze Rodzina", ale żałuje że pieniędzy zabraknie na kampanię billboardową. Pozwoliłyby działać z jeszcze większym rozmachem.

Głównym tematem naszych filmów jest promowanie wartości rodzinnych – opowiada. – Pokazanie, w jaki sposób w dzisiejszych czasach rodziny zmagają się z chorobami, z różnymi problemami, jak podchodzą na przykład do tematyki wielodzietności. Nic oczywiście nie koloryzujemy, nic nie upiększamy. Pokazujemy wszystko takim, jakim jest. Chcemy, aby przekaz dotarł do młodych ludzi.

FRP2Powstali w 2011 roku

Fundacji Rodzin Polskich im św. Jana Pawła II powstała w 2011 roku. – Obejmujemy opieką i wspomagamy pomocą polskie rodziny w kraju i poza jego granicami. W naszej codziennej pracy wykorzystujemy narzędzia, które przynoszą wspaniałe efekty. Mediacje, warsztaty, działania motywujące do zmiany, wyjazdy edukacyjne oraz inne formy doskonalenia sztuki dialogu z drugim człowiekiem i radzenia sobie w trudnych sytuacjach – wyliczają przedstawiciele Fundacji.

Pomagają najmłodszym, rodzinom, nauczycielom oraz wychowawcom. – Jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest praca z dziećmi i młodzieżą, którą wspieramy w trudnych przeżyciach, wskazujemy jak prawidłowo kierować emocjami i rozwiązywać konflikty. Zajęcia warsztatowe pomagają im podbudować poczucie własnej wartości, które często u młodych ludzi jest bardzo niskie. Dzięki uczestniczeniu w zajęciach poznają i nazywają swoje uczucia, własną wartość oraz sztukę dialogu z drugim człowiekiem – czytamy na stronie fundacjarodzin.pl.

Ale nie tylko. – Organizujemy wyjazdy połączone z warsztatami i rekreacją, podczas których uczestnicy odkrywają jak ważne jest kształtowanie sprawności ciała i ducha. Staramy się również pokazać jak w codziennym życiu znaleźć wytchnienie i spojrzeć na świat w jaśniejszych barwach. Inicjatywy te mają ogromny wpływ na życie w małżeństwie i rodzinie oraz pomagają rodzinom wzrastać we wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Dom, który stawia na nogi

Najmłodszym dzieckiem fundacji jest „Dom, który stawia na nogi”, czyli Polskie Centrum Rodziny im. Królowej Pokoju z Medjugorje. Pod warunkiem, że uda się zebrać niezbędne środki. – Planujemy zakupić i wyremontować zrujnowaną kamienicę w sercu Świętochłowic przy ulicy Rzecznej 5, aby stworzyć tu innowacyjny dom wytchnienia, oparty o standardy niespotykane w polskiej praktyce pomocy społecznej. Angażując, wzmacniając, dodając skrzydeł, tworząc w samodzielnych mieszkaniach domu godne warunki życia, w których miejsce znajdą matki z dziećmi uciekające przed przemocą domową, młodzież opuszczająca domy dziecka, niepełnosprawni oraz osoby, które potrzebują opieki wytchnieniowej – brzmi opis zbiorki.

Jeśli uda się zebrać konieczne fundusze, znajdą się tam mieszkania dla kobiet w ciąży, których rodziny nie akceptują ich stanu błogosławionego; mieszkania dla matek z dziećmi, uciekających przed przemocą domową; mieszkania chronione treningowe, przygotowujące młodzież wychodzącą z domów dziecka do samodzielnego wejścia w dorosłość; mieszkania opieki wytchnieniowej, w których osobom niesamodzielnym zapewnimy bezpłatne wsparcie, odciążając w ten sposób ich opiekunów; świetlica środowiskowa; warsztaty terapii zajęciowej; pracownia nauki zawodu stolarza; kawiarnia, w której będą pracować osoby z niepełnosprawnościami; zielony dach z miniaturowym ogrodem, będący miejscem wypoczynku dla wszystkich mieszkańców; poradnia psychologiczna czy sklep z wyrobami, które powstają w ich pracowniach, gdzie oczywiście znają pracę osoby zamieszkujące w domu.

Wyjątkowe miejsce

Fundacja stara się zdobyć na ten cel 550.000 zł, z czego 200.000 zł dołoży do tego, co udało się zebrać do 10 września, to jest 179 500 zł, które – jak słyszymy – czekają w gotowości i przeznaczone zostaną na wykup kamienicy. Do 30 listopada musi zapłacić w tamtejszym Urzędzie Miejskim kwotę 379.500 zł. Pozostała kwota w wysokości 350.000 zł to 10% wartości remontu kamienicy.

Resztę kwoty dołoży bank i tym samym zrealizujemy prace adaptacyjne. Wartość remontu wraz z bankowym (bezzwrotnym) wsparciem to aż 3.500.000 zł (trzy i pół miliona złotych) – czytamy.

Wierzymy, że ten dom będzie wyjątkowym miejscem – tłumaczy prezes Eugeniusz Fick. – Do końca zbiórki zostało niewiele czasu, a liczy się każda złotówka. Proszę o pomoc ludzi dobrej woli. Udało się zebrać już prawie 200 tysięcy złotych, ale potrzeba drugi tyle, by ruszyć z projektem – dodaje odsyłając do strony na której cały czas trwa zbiórka pod adresem: https://zrzutka.pl/dom-ktory-stawia-na-nogi

Fundacja Rodzin Polskich

im. św. Jana Pawła II

ul. Bp T. Kubiny 5

41–600 Świętochłowice

Tel. 32 793 64 98

E–mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: fundacjarodzin.pl

Facebook: facebook.com/FundacjaRodzinPolskich/

KRS: 0000 386 878

Konto bankowe:

29 1750 0012 0000 0000 3312 8088

 

oprac. kp

zdjęcia ilustracyjne. materiały Fundacji Rodzin Polskich

 

Fixed Bottom Toolbar