Do Polski trafiło już prawie 3 mln obywateli Ukrainy, którzy schronili się u nas przed wojną. Większość uchodźców to kobiety i dzieci. Polacy – zarówno osoby prywatne, jak i organizacje - okazują uciekinierom ogromną pomoc oferując dach nad głową, wsparcie i pomoc w załatwianiu najpilniejszych spraw. Jednak Ukraińcy nie chcą być jedynie biernymi odbiorcami pomocy. Wielu pragnie pracować i zarabiać na utrzymanie swoje i rodziny. Korzyści mogą być wielowymiarowe.
 

Przyczynią się do rozwoju gospodarczego Polski

Władze różnych szczebli starają się, by oprócz pomocy humanitarnej dorośli obywatele Ukrainy mogli znaleźć w Polsce pracę. Rządzący przygotowali przepisy prawne, które legalizują pobyt uchodźców (m.in. nadawanie numerów PESEL), a tym samym otwierają przed nimi możliwość legalnego zatrudnienia.
 
W opinii specjalistów krajowych i zagranicznych pracownicy z Ukrainy pozwolą wypełnić niedobory kadrowe w niektórych branżach i przyczynią się do ogólnego rozwoju gospodarczego Polski. 
 
870 KADR pexels vidal balielo jr 4006979
 
Podobnego zdania są rządzący. – Praca obywateli Ukrainy stanowi szansę na zniwelowanie deficytu pracowników w niektórych branżach. Wypełnienie luki na rynku pracy może być korzyścią dla polskiej gospodarki – twierdzi minister pracy i polityki społecznej M. Maląg.
 

Urzędy pracy pomocne

We włączaniu obywateli Ukrainy w polski rynek pracy dużą rolę odgrywają publiczne służby zatrudnienia. Przybywający do Polski chcą pracować, ale często potrzebują pomocy w znalezieniu zatrudnienia. Dlatego urzędy pracy pokazują dostępne oferty pracy. Istotnym wyzwaniem jest przygotowanie odpowiednich ofert zatrudnienia dla dużej liczby kobiet, także tych, które opiekują się dziećmi.
 
Funkcjonuje już strona pomagamukrainie.gov.pl, która gromadzi potrzebne informacje i oferty oraz portal Zielona Linia. W marcu zarejestrował on ponad 20 tys. kontaktów. Odbywają się targi pracy – w formie stacjonarnej oraz online.
 
870 praca U mapka
 

Pracuje już ponad 60 tys. Ukraińców

Kwiecień i maj to miesiące, kiedy rozpoczynają się prace sezonowe. To kolejne możliwości dla poszukujących pracy.
 
Aktualne dane (druga dekada kwietnia) od pracodawców pokazują, że już ponad 60 tys. obywateli Ukrainy uzyskały pracę w Polsce. Ich liczba stale rośnie.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
Oprac.: wit
Źródło: gov.pl, TVP
Zdjęcie: Pixabay.com, Pexels.com, MRiPS