W dniach 20-21 października odbędzie się Poznański Kongres Gospodarczy. To debata o społeczeństwie, gospodarce i przedsiębiorczości mająca na celu wykorzystanie potencjału Wielkopolski dla rozwoju Polski. Wśród uczestników Kongresu znajdą się m.in. znany skialpinista Andrzej Bargiel, a panel „Kobieta XXI wieku - co to oznacza?” poprowadzi Elżbieta Lachman – członek zarządu i dyrektor ds. mediów fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz redaktor naczelna portalu Polskie Forum Rodziców i telewizji internetowej Iworis-Family.
 

Dwa dni debat i spotkań

 
870 K stadion
 
Poznański Kongres Gospodarczy, który odbędzie się w Centrum Konferencyjnym na Stadionie Poznańskim przy ul. Bułgarskiej, to wydarzeni wypełnione eksperckimi panelami, których celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału Wielkopolski dla rozwoju całego kraju.
 
Przez dwa dni odbywać się będą debaty i spotkania o charakterze biznesowym, ekonomicznym, administracyjnym, społecznym, samorządowym oraz politycznym, wielością tematów dające unikatową możliwość dyskusji o otaczającej nas – coraz bardziej dynamicznej – rzeczywistości.
 

Andrzej Bargiel gościem specjalnym

Kongres to miejsce dla wszystkich zainteresowanych rozwojem regionu, kraju i świata – przedsiębiorców, naukowców, społeczników czy decydentów różnego szczebla. Każdy z uczestników wyjdzie z wydarzenia pełen idei, pomysłów i kreatywności.
 
870 man 2501020 1280
 
Kongres rozpocznie się od wystąpienia gościa specjalnego – Andrzeja Bargiela, uznanego skialpinisty (narciarz górski) i himalaisty, który jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. Jego wystąpienie nosi tytuł „Z Łętowni na najwyższe szczyty świata, czyli jak podążać za swoimi marzeniami i realizować cele?” i zaplanowane zostało na czwartek, 20 października, godz. 10.15.
 

Jaka jest kobieta XXI wieku?

Wśród wielu tematów kongresu nie zabrakło i tego dotyczącego roli kobiet na rynku pracy i w biznesie. W piątek 21 października o godz. 15:00 panel „Kobieta XXI wieku - co to oznacza?” z udziałem mi.in. Jadwigi Emilewicz, poseł na Sejm RP, b. wicepremier i minister rozwoju oraz Olgi Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii poprowadzi Elżbieta Lachman - członek zarządu i dyrektor ds. mediów fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz redaktor naczelna portalu Polskie Forum Rodziców i telewizji internetowej Iworis-Family.
 
870 K 870 KADR wywiad 2022 06 23 15
 
Będzie to dyskusja o kobietach, ich zajęciach, ambicjach, zmieniającym się statusie społecznym, o wymaganiach stawianych kobietom na rynku pracy i w biznesie. Panelistki postarają się odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak: co to znaczy dzisiaj być kobietą sukcesu i czy gdzieś między stereotypami domowej gospodyni i businesswoman odnajdzie dzisiaj swoje miejsce każda kobieta? Spróbują też scharakteryzować kobietę XXI wieku.
 
Szczegółowy Program Kongresu jest dostępny TUTAJ.
 

Idea stworzenia Kongresu

870 K Projekt bez tytulu 28
 
Poznań i Wielkopolska od zawsze stanowiły centrum polskiej myśli o gospodarce i samorządności, uznając zasadę gospodarności jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa czy struktur administracyjnych. Nawiązując do tego dziedzictwa, organizatorzy wydarzenia wybrali Poznań jako doskonałe miejsce do stworzenia przestrzeni poświęconej debatom o społeczeństwie, gospodarce i przedsiębiorczości.
 
Tak narodziła się koncepcja organizacji Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, którego celem jest uczciwa rozmowa o tym, co czeka Wielkopolskę, Polskę i świat w kolejnych latach, z jakimi wyzwaniami: gospodarczymi, finansowymi, ekonomicznymi i społecznymi przyjdzie się zmierzyć?
 
870 K PKG logo 2022 10 19
 
Poznański Kongres Gospodarczy powstał, aby wykorzystać potencjał Wielkopolski dla rozwoju całej Polski. To miejsce dyskusji, prezentacji osiągnięć oraz wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń.
 
Kongres to także okazja do refleksji nad tym, co czeka nas w świecie uwarunkowanym efektami zerwanych łańcuchów dostaw, niepewności wynikającej ze skutków inwazji Rosji na Ukrainie, następstw pandemii COVID-19 czy zmian klimatycznych.
 
Wielkopolska ma za zadanie mówić głośno o tym, jak mierzyć się z nową rzeczywistością. Kultywowana od pokoleń wielkopolska, regionalna tożsamość jest odpowiedzią na potrzebę odpowiedzialności nie tylko za rozwój gospodarki, ale i siebie, rodziny i państwa.
 

Najważniejsze tematy Kongresu

 
870 K 2022 10 19 1
 
Wśród najważniejszych tematów podejmowanych podczas Poznańskiego Kongres Gospodarczego znalazły się m.in.:
- wyzwania i możliwości, jakie pojawiają się przed polską polityką zagraniczną w aktualnej sytuacji międzynarodowej;
- globalne łańcuchy dostaw – miejsce Polski na światowym rynku logistyki;
- odbudowa gospodarki po kryzysie czyli co zrobić, żeby powrót na ścieżkę dynamicznego wzrostu był maksymalnie efektywny;
- przemysł 4.0 – jak budować polską gospodarkę i jej konkurencyjność w oparciu o innowacyjne rozwiązania i rozwój sektora B+R;
- klimat i ekologia – jak rozsądnie dbać o planetę, zapewniając zrównoważony rozwój wszystkich dziedzin życia;
- najważniejsze problemy i wyzwania Polski, które społeczeństwo musi wspólnie pokonać;
- istota społecznej odpowiedzialności ze strony biznesu,
- rola kobiet na rynku pracy i w biznesie;
- opieka zdrowotna;
- nowe technologie;
- zaangażowanie młodych w sprawy społeczne;
- kultura i sport a społeczeństwo i gospodarka.
 

Instytut Poznański organizatorem Poznańskiego Kongresu Gospodarczego

 
870 K IP logo 2022 10 19 2
 
Organizatorem Poznańskiego Kongresu Gospodarczego jest Instytut Poznański.
 
Instytut Poznański to młody, lokalny think tank zajmujący się sprawami miejskimi, samorządowymi, społecznymi i międzynarodowymi. Jego misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wzmacnianie oddolnej aktywności społecznej obywateli poprzez dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Pierwszym miejscem działalności Instytutu Poznańskiego jest Poznań, ale perspektywa sięga poza granice miasta, a nawet kraju.
 
Więcej o Instytucie Poznańskim na stronie organizacji.
 
Wydarzenie sfinansowane zostało przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
 
Partnerami Poznańskiego Kongresu Gospodarczego są:
- ENEA S.A., PZU, PolRegio, Top Fars, PKP Cargo, Centralny Ośrodek Informatyki, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, PP „Porty Lotnicze” i Port Lotniczy Poznań Ławica.
 
Więcej informacji i zgłoszenia TUTAJ
 
Oprac.: wit
Źródło: Instytut Poznański, media.daimler.pl
Zdjęcia: Instytut Poznański, Pixabay.com, IWORIS