5 lutego br. w Poznaniu odbyła się debata pt.: Czy Poznaniowi potrzebna jest „Europejska karta równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym?” zorganizowana przez Społeczną Radę Edukacji i Wychowania "Rodzinny Poznań" działającą przy Fundacji "Głos dla Życia". Rada (jak mówią o sobie wchodzący w jej skład rodzice) reprezentuje ponad 1500 osób (w większości rodziców) podpisanych pod odrzuconym 3 grudnia 2019 r. przez radnych Poznania projektem uchwały Samorządowej Karty Praw Rodzin.

W debacie wzięli udział eksperci: redaktor naczelna naszego portalu Elżbieta Lachman, a także dr hab. Lidia Banowska (Kongres Kobiet Konserwatywnych), adw. Nikodem Bernaciak (Ordo Iuris), dr Paweł Wosicki (Fundacja "Głos dla Życia" i reprezentujący organizatorów Przemysław Ryś. Debatę prowadziła dr Jolanta Próchniewicz. W dyskusji głos zabrał również Kazimierz Przeszowski (Centrum Życia i Rodziny).

Zaproszenia na debatę nie przyjął prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Nie został również oddelegowany żaden urzędnik, żeby spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać na temat, który ich frapuje. O tym, jak ważna jest to sprawa dla wielu poznańskich rodziców, świadczy fakt, że na sali podczas debaty wszystkie miejsca były zajęte, a dyskusja była ożywiona. Polskie Forum Rodziców prowadziło w mediach społecznościowych transmisję na żywo z tego spotkania.

Przypomnijmy, że w informacji przysłanej do redakcji organizatorzy napisali m.in.: „Planowane na najbliższej sesji Rady Miasta Poznania, dn. 11 lutego br., przyjęcie Karty Równości będzie miało głęboki i długofalowy wpływ na całą politykę miasta i życie jego mieszkańców. Stąd pilna potrzeba zapoznania się z proponowanymi rozwiązaniami. Nasze doświadczenia wskazują, że zdecydowana większość Poznaniaków nie wie o Karcie nic i nie zdaje sobie sprawy, że dotyczyć ona będzie praktycznie wszystkich form aktywności miasta Poznania”. Organizatorzy proponują również zapoznanie się z treścią Karty, która dostępna jest tutaj (załącznik nr 1 do uchwały) oraz materiałem opracowanym przez Ordo Iuris, który dostępny jest tutaj.

Całą debatę można obejrzeć (w dwóch częściach) tutaj – część pierwsza i tutaj – część druga. Natomiast kilkuminutową relację filmową składającą się z najważniejszych wypowiedzi tutaj.  
 
----------------------

AKTUALIZACJA:

Na prośbę rodziców zamieszczamy przykładową treść maila (do pobrania TUTAJ) – apel o odrzucenie Karty Równości - który następnie można wysłać do radnych miasta Poznania przed głosowaniem nad przyjęciem, które ma się odbyć 11 lutego br. Adresy mailowe poznańskich radnych dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Poznania: TUTAJ.

Możliwe jest rownież podpisanie petycji w tej sprawie TUTAJ

fot. Anna  Makowska

fot. Anna Makowska224S4A4118de84336024 119771042908299 3229838049659584512 o