Więcej miejsc w żłobkach i klubach malucha

cake 2675855 1280Rośnie liczba miejsc opieki dla dzieci do trzech lat. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło dziś rozstrzygnięcie tegorocznej edycji programu Maluch Plus dla podmiotów prywatnych. Zakłada on – wzorem lat ubiegłych – dofinansowanie przede wszystkim nowych, ale też istniejących miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych oraz funkcji opiekuna dziennego. Jak podano, w tym roku może powstać blisko 25 tysięcy nowych miejsc opieki dla małych dzieci w 4 tys. nowych placówek.

Nabór wniosków do Programu Maluch Plus na rok 2021 został ogłoszony w ubiegłym roku. W listopadzie 2020 r. rozstrzygnięto wnioski składane przez samorządy, dziś ministerstwo podało informację, że ogłasza wyniki wniosków składane m.in. przez podmioty prywatne. Teraz przychodzi ten moment, gdzie wojewodowie będą już podpisywali za moment umowy z samorządami i podmiotami prywatnymi – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Podczas briefingu prasowego podsumowano dane za okres pięciu lat trwania programu. Według danych przedstawionych przez minister Maląg ilość miejsc opieki dla najmniejszych dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem 2015. 

Obecna na spotkaniu wiceminister, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha zwróciła uwagę, że państwo zwiększyło finansowanie programu. Z planowanych na ten rok 25 tys. nowych miejsc opieki, aż 19 tys. zostanie utworzone przez prywatnych przedsiębiorców.

Na Program Maluch Plus przeznaczane jest rocznie 450 mln złotych, z tego w tym roku na tworzenie nowych miejsc państwo przeznaczy 341 milionów złotych.

Źródło: gov.pl, MRiPS, oprac. wt

Zdjęcie: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar