W tych miastach żyje się najlepiej
Zdjęcie: Pixabay.com

W tych miastach żyje się najlepiej

Czujemy się obywatelami Europy, świata, a nasze dzieci niekiedy chcą też studiować za granicą. Wiele polskich rodzin posiada krewnych i znajomych za granicą, niektórzy mieszkają tam czasowo w związku z wykonywaną pracą, inni zastanawiają się nad zmianą miejsca zamieszkania i wyjazdem za granicę na stałe.
 
W jakich miastach na świecie żyje się najlepiej? Ich ranking opublikował brytyjski tygodnik „The Economist”.
 

Kryteria oceny

Polskie ministerstwo rodziny i polityki społecznej ogłasza doroczne konkursy na miasta i gminy, które są najbardziej przyjazne rodzinom, biorąc pod uwagę infrastrukturę społeczną (przedszkola, szkoły), instytucje kultury, ceny gruntów i mieszkań, wszelkie ułatwienia dla mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych.
 
pexels paweł l 1309611
 
W rankingu najprzyjemniejszych do życia miast na świecie (ang. Global Livability Ranking) brane sią pod uwagę podobne kryteria - poziom bezpieczeństwa, oferta edukacyjna i medyczna, jakość infrastruktury, warunki kulturowe i środowiskowe. W tegorocznej edycji dużą rolę odegrało podejście do pandemii. Promowane były te miasta, które szybko zniosły obostrzenia i powróciły do normalnego funkcjonowania. Maksymalna ilość punktów do zdobycia wynosiła 100.


Wiedeń zwycięzcą

W tym roku na pierwszym miejscu rankingu „The Economist” znalazł się Wiedeń. Odzyskał on pierwsze miejsce w rankingu najprzyjemniejszych do życia metropolii, liderem tego rankingu był już w 2018 i 2019 roku. Stolica Austrii po raz trzeci w ciągu ostatnich pięciu lat znalazła się na szczycie rankingu, tym razem także z tego powodu, że po zniesieniu ograniczeń sanitarnych ponownie oferuje wiele możliwości kulturalnych i rozrywkowych.
 
870 vienna 5879501 1280


Miejskie wzloty i upadki

Zwycięzca ubiegłorocznej edycji, Auckland w Nowej Zelandii, stracił tym razem aż 30 pozycji, z powodu licznych ograniczeń sanitarnych wprowadzanych w mieście w ubiegłym roku.

Najbardziej spektakularny awans należy do Londynu, który zajął 33. pozycję, czyli 27 miejsc wyższą, niż w ubiegłym roku. O 18 miejsc w rankingu wzrosły również notowania Los Angeles, które w tym roku zajęło 37. miejsce.

Paryż awansował z 23. na 19. miejsce. W pierwszej dziesiątce łącznie znalazło się 6 europejskich miast.
 

Stolica Polski niżej z powodu bliskości konfliktu zbrojnego

 
870 pexels stanley ndua 2988562
 
Warszawa odnotowała spadek i znalazła się na dalszym miejscu, co ma wynikać, według autorów raportu, z „rosnącymi napięciami dyplomatycznymi” i bliskością Ukrainy, gdzie toczy się wojna. Z powodu bliskości konfliktu spadek zaliczyć miał też Budapeszt.
 
Ze względu na ten wojenny konflikt miasta w Europie Środkowej i Wschodniej spadły w rankingu ze względu na zwiększone ryzyko geopolityczne oraz wzrost kosztów życia, w tym gwałtownie rosnące ceny energii i żywności. Sam Kijów tym razem w ogóle wyłączono z rankingu.

O 15 i 13 pozycji na skutek inwazji na Ukrainę spadły też rosyjskie miasta Moskwa i Sankt Petersburg. Powodem są niepewna sytuacja polityczna oraz duże ograniczenia kulturowo-gospodarcze wynikające z zachodnich sankcji gospodarczych.
 

Aż sześć europejskich miast w pierwszej dziesiątce

W pierwszej dziesiątce, oprócz Wiednia, znalazło się pięć innych europejskich miast, które tak jak stolica Austrii, skorzystały na złagodzeniu ograniczeń związanych z Covid-19. Drugie i trzecie miejsce zajęły Kopenhaga i Zurych. Genewa i Frankfurt uplasowały się kolejno na 6. i 7. miejscu, a Amsterdam na 9.

Jeżeli chodzi o stolicę Francji, awansowała ona z 23. na 19. pozycję, za nią na 24. miejscu uplasowała się Bruksela i na 33. miejscu Barcelona.

Najtrudniej żyje się w Damaszku (Syria), w Trypolisie (Libia), w Lagos (Nigeria) i w Algierze (Algieria) głównie z powodu gwałtownych konfliktów i terroryzmu.
 
KADR mapka 2022 07 07


Pierwsza dziesiątka zestawienia z liczbą przyznanych punktów:

1. Wiedeń (99,1 pkt)
2. Kopenhaga (98)
3. Zurych i Calgary (96,3)
5. Vancouver (96,1)
6. Genewa (95,9)
7. Frankfurt 95,7)
8. Toronto (95,4)
9. Amsterdam (95,3)
10. Osaka i Melbourne (95,1)
 
570 pexels tim gouw 2280359

Pozycje innych wybranych miast:

19. Paryż
24. Bruksela
33. Londyn
35. Barcelona
43. Madryt
49. Mediolan
51. Nowy Jork
71. Pekin

Global Livability Ranking oceniło tym razem 172 miasta na świecie pod względem jakości życia na podstawie ocen stabilności (bezpieczeństwa, zagrożenia terroryzmem itp.), opieki zdrowotnej, kultury i środowiska, edukacji i infrastruktury, przyznając im odpowiednią liczbę punktów w skali do 100.

W indeksie 2021 wprowadzono nowe wskaźniki, takie jak ograniczenia zdrowotne, aby ocenić skutki pandemii.

Oprac.: wit
Źródło: ifrancja.fr, geekweek.interia.pl, klimat.rp.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar