Dziś uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych 11 województw, w których nie obowiązują już ferie zimowe, wrócili do nauki stacjonarnej. Za tydzień to samo czeka uczniów z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego, gdzie ferie się jeszcze nie zakończyły.

Wspomniani uczniowie funkcjonowali w trybie nauki zdalnej od 27 stycznia, na podstawie rozporządzenia ministra edukacji, które to zawiesiło zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.  

Jak powiedział wówczas podczas konferencji prasowej w Sejmie Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, obserwując dane epidemiologiczne resort musiał podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach, o czym informowaliśmy w artykule „Stało się. Do końca ferii nauka zdalna!”.

Koniec nauki zdalnej

Minister zapowiedział powrót do szkół

9 lutego dość nieoczekiwanie nastąpił zwrot w tej sprawie. Usłyszeliśmy, iż nauka zdalna potrwa krócej niż zapowiadano, a 21 lutego dzieci wrócą do szkół.
– Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach V-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych - usłyszeliśmy na konferencji prasowej (zobacz: „Dzieci wracają do szkół - nauka zdalna potrwa krócej”.

Nie dla nauki zdalnej

Wprowadzenie nauki zdalnej od początku budziło sprzeciw większości rodziców. W specjalnej petycji do min. Czarnka „NIE zgadzam się na zdalne nauczanie!” czytamy m.in.: pomimo dobrej organizacji zdalnego nauczania, brak uczestnictwa uczniów w lekcjach prowadzonych na terenie szkoły, skutkuje dużymi brakami zarówno edukacyjnymi jak i emocjonalnymi, społecznymi i rozwojowymi u wszystkich dzieci. Wyraźniej odczuwalne będzie to w stosunku do uczniów o obniżonych możliwościach adaptacyjnych oraz poznawczych, które w trakcie nauki zdalnej nie są w stanie w pełni w niej uczestniczyć czy też są pozbawione wzmożonego wsparcia ze strony rodziców/opiekunów w tym czasie".

CZYTAJ TAKŻE:
„Nauka zdalna do końca ferii zimowych – znamy szczegóły”

autor: kjp
źródło: mat. pras., PolskieForumRodzicow.pl
zdjęcie: Pixabay