8 i 9 kwietnia na Zamku Królewskim w Poznaniu (Muzeum Sztuk Użytkowych, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) odbędzie się sympozjum „Misteria w kulturze – wokół poznańskiego Misterium na Cytadeli w reż. śp. Artura Piotrowskiego”. Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli przez lata gromadziło tysiące widzów i było największym tego typu przedstawieniem w Europie. Po raz pierwszy zorganizowane zostało w 1998 roku.
 

Przekaz uniwersalnych wartości dla tysięcy rodzin z dziećmi

Ideą całego przedsięwzięcia, które organizował, i nad którym niestrudzenie czuwał Artur Piotrowski, było przekazanie wartości wypływających z korzeni chrześcijaństwa, uniwersalnych prawd i praw moralnych, którymi winna kierować się każda dojrzała istota ludzka. 
 
Ten przekaz chciał kierować bardzo szeroko, stąd Misterium miało charakter masowego wydarzenia kulturalnego, wielkiego widowiska plenerowego sięgającego do wzorców popkultury, w którym brało czynny udział tysiąc aktorów i statystów, i które gromadziło rzesze widzów, w tym wielu rodziców z dziećmi. To właśnie młode pokolenie miało dowiedzieć się o najistotniejszych wartościach życiowych uczestnicząc w atrakcyjnym widowisku, które trudno zapomnieć.
 
Okres pandemii nie pozwalał w ostatnich dwóch latach na realizację tak wielkiego plenerowego widowiska jak Misterium. W tym czasie Artur Piotrowski realizował inne projekty. Ostatnim, jak się okazało, była praca przy programach z cyklu ,,Rodzina na antenie” tworzonych przez fundację Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 

Wszystko na temat misteriów

Nad fenomenem Misterium będą się zastanawiać i dyskutować artyści, filozofowie, historycy sztuki, kulturoznawcy, twórcy poznańskiego Misterium. Sięgną do genezy pierwszych misteriów, ich specyfiki w różnych rejonach świata, funkcjonowania w kulturze miejskiej średniowiecznej Europy Zachodniej, będą też dociekać potrzeby (lub jej braku) Misteriów w XXI wieku.
 
W sobotę uczestnicy sympozjum będą mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Narodowego w Poznaniu pod kątem tropienia śladów misteriów w sztuce.
 
870 pexels pixabay 208216
 

Wspomnienie o Arturze Piotrowskim i pytania o kontynuację poznańskiego widowiska

Część wydarzenia poświęcona będzie sylwetce niedawno przedwcześnie zmarłego Artura Piotrowskiego, reżysera i producenta Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli.
 
Padną też pytania na temat możliwości kontynuacji widowiska po odejściu jego twórcy, który był motorem całego przedsięwzięcia. Jaka jest specyfika poznańskiego Misterium, jakie są jego ograniczenia i możliwości, czy znajdą się instytucje gotowe zaangażować się w projekt.
 

Filmowy dokument o Misterium

W tych dniach w kinie „Muza” (ul. Święty Marcin 30) swoją prapremierę i premierę będzie miał film dokumentalny o Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli (piątek, 8 kwietnia, godz. 20.00; sobota, 9 kwietnia, godz. 15.00; czas trwania 30 min.).
 
Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa w Sympozjum poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 519 528 444.
 
Organizatorem sympozjum jest Fundacja Pro Posnania.
 

PROGRAM:

 
8 kwietnia (piątek)
 
godz. 17.00-19.00
Sympozjum. Misteria w kulturze
 
godz. 19.00-19.30
Przerwa kawowa
 
godz. 20.00
Prapremiera filmu dokumentalnego o Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli (kino „Muza”, ul. Święty Marcin 30, 30 min.)
 
 
9 kwietnia (sobota)
 
godz. 9.00
Msza św. Dziękczynna w kościele oo. Franciszkanów (ul. Franciszkańska 2)
 
godz. 10.00-11.15
Część wspomnieniowa o Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli i jego reżyserze Arturze Piotrowskim
 
godz. 11.15-11.35
Przerwa kawowa
 
godz. 11.35-13.00
Misterium w przyszłości
 
godz. 13.00-13.30
Przerwa kawowa, poczęstunek
 
godz. 13.30-14.30
Spacer po Muzeum Narodowym w Poznaniu tropem Misteriów w sztuce
 
godz. 15.00
Premiera filmu dokumentalnego o Misterium Męki Pańskiej na Poznańskiej Cytadeli (kino „Muza”, ul. Święty Marcin 30, 30 min.)
Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa w Sympozjum poprze mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 519 528 444.
 
Organizator: Fundacja Pro Posnania, www.misterium.eu
Miejsce: Zamek Królewski w Poznaniu (Góra Przemysła 1), Muzeum Sztuk Użytkowych (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Termin: 8-9 kwietnia 2022 r.
 
870 Misteria w kulturze Sympozjum zaproszenie 1
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Pro Posnania
Zdjęcia: Fundacja Pro Posnania, Pixabay.com, Pexels.com