rain 4230467 1280Do sejmu został złożony obywatelski projekt zmian w ustawie - roboczo zwany „Stop pedofilii” - który zakłada nowelizację art. 200b kodeksu karnego. Chodzi o to, że karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności (maksymalnie do dwóch lat) podlegałyby te osoby, które publicznie propagowałyby lub pochwalały podejmowanie przez dzieci współżycia seksualnego. A jeśli tego typu propaganda odbywałaby się w szkole, to możliwa kara pozbawienia wolności wzrosłaby do trzech lat. Inicjatorem nowelizacji ustawy jest Fundacja PRO - Prawo do Życia.

O sprawie informuje eKAI w artykule Ponad ćwierć miliona Polaków poparło inicjatywę “Stop Pedofilii”, cytując jednocześnie wypowiedź członka zarządu Fundacji i pełnomocnika komitetu inicjatywy obywatelskiej „Stop Pedofilii” Mariusza Dzierżawskiego, który tłumaczy skąd pomysł nowelizacji ustawy: „Wobec agresywnej promocji homoseksualizmu, - mówi Dzierżawski - rozwiązłości seksualnej i nieczystości wśród dzieci i młodzieży, istnieje pilna potrzeba zwiększenia ochrony prawnej najmłodszych przed demoralizacją i przemocą seksualną”.

Rzecz jest o tyle godna odnotowania, że tego typu inicjatywy obywatelskie nie są zbyt powszechne (na ogół kilka w ciągu roku). Przypomnijmy, że trzeba zebrać sto tysięcy podpisów, żeby sejm zajął się takim obywatelskim projektem i podał go pod obrady w ciągu trzech miesięcy od złożenia. Dlatego już samo złożenie projektu do sejmu należy uznać za sukces inicjatorów, a więc Fundacji PRO – Prawo do Życia. To zresztą niejedyna inicjatywa Fundacji, która opracowała również m.in. poradnik „Jak powstrzymać pedofila?, który jest do pobrania tutaj.


(eKAI)

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com