Od 1 lutego płacimy mniej za paliwo i podstawowe produkty spożywcze. Niższy podatek VAT na energię elektryczną został przedłużony o kolejne miesiące, co powinno skutkować zmniejszeniem opłat za gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Ceny żywności i energii stanowią w rodzinnych budżetach olbrzymi procent. W jakim stopniu obniżki stawek podatków zniwelują negatywne skutki inflacji - te dane poznamy niebawem. 

- W skali całej Europy, Rządowa Tarcza Antyinflacyjna to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją. Łącznie z Rządową Tarczą Antyinflacyjną 1.0 w portfelach Polaków zostanie ok. 25 mld zł – twierdzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Prezentujemy wprowadzone zmiany w telegraficznym skrócie wraz efektami, jakich w związku z nimi spodziewa się strona rządowa.

0 proc. VAT na podstawowe produkty spożywcze

Rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwych skutków inflacji. Dlatego obniżone zostały do 0 proc. stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Dzięki temu przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie.

0% VAT na gaz

Dzięki obniżce stawki VAT od 1 stycznia z 23 proc. do 8 proc., a od 1 lutego z 8 proc. do 0 proc., polskie gospodarstwa domowe łagodniej odczują wzrost cen niż w większości państw Unii Europejskiej.

Przedłużenie obniżki stawki VAT na prąd do 5 proc.

Dzisiaj za ponad 50 proc. ceny prądu odpowiada opłata za emisję CO2. To faktyczny koszt nieodpowiedzialnej i dogmatycznej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dzięki wprowadzonym zmianom łagodzimy skutki inflacji w zakresie kosztów za energię elektryczną. Przedłużono 5 proc. stawkę VAT na prąd do 31 lipca 2022 r.

Obniżenie VAT na ciepło do 5proc.

Od 1 stycznia 2022 r. rozwiązania Tarczy Antyinflacyjnej obniżyły podatek VAT na ciepło z 23 do 8 proc. Kolejne działania w tym zakresie to, od 1 lutego 2022 r., obniżka podatku VAT z 8 proc. do 5proc. Rozwiązanie skierowane jest do niemal każdego z obywateli. Dotyczy zarówno mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot jak i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

0 proc. VAT na nawozy

Ceny nawozów to istotny koszt produkcji rolnej. Całkowite zniesienie VAT na nawozy do produkcji rolnej to, obok obniżek podatków na paliwa i energię elektryczną, istotne wsparcie polskich producentów żywności.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

źródło: gov.pl
zdjęcie: gov.pl