Już niewiele czasu zostało nam na złożenie deklaracji podatkowych za 2021 r. Lepiej nie przegapić tej daty, by nie stracić np. możliwości skorzystania z różnych ulg.
 
Jak pamiętamy, ustawowy termin rozliczenia się z fiskusem za 2021 r. przypada 30 kwietnia 2022, jednak z racji tego, że w tym roku dzień ten wypada w sobotę, podatnicy mają czas na wysyłkę zeznania do 2 maja 2022 r. Jakie deklaracje należy złożyć w tym terminie. W tym dniu przypada ostatni dzień na rozliczenie: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.
 
Co ciekawe, jeśli Twoje zeznanie jest dostępne na platformie Twój e-PIT, to faktycznie w ogóle nie musisz go wysyłać. Niezłożenie deklaracji w terminie w Twoim przypadku nie wiąże się z żadną karą. Zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, nawet gdy nic z nim nie zrobisz. Tyle tylko, że bez możliwości odliczenia ulg (tych, o których nie wie urząd skarbowy, np. ulgi na dziecko) i rozliczenia z małżonkiem.
 
870 twoj e pit
 
Resort finansów przygotował kompendium wiedzy dla podatniki:
 

Twój e-PIT – usługa dla każdego

Twój e-PIT to prosty i bezpieczny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie sprawdzić lub zmienić swoje dane i wysłać deklarację. W przygotowanym zeznaniu uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy. Rozliczenie uwzględnia też zwolnienie z PIT dla osób do 26 roku życia. Podatnicy chętnie korzystają z usługi Twój e-PIT, która pozwala im w wygodny sposób rozliczyć podatek, bez konieczności wychodzenia z domu. Najczęściej robią to w niedziele i poniedziałki. Najwięcej e-PITów składają w godzinach wieczornych – pomiędzy godz. 19:00 i 20:00.
 

Szybki zwrot podatku

Osoby rozliczające PIT za 2021 rok za pomocą usługi Twój e-PIT mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.
Twój e-PIT w liczbach
 

Twój e-PIT tylko w e-Urzędzie Skarbowym

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT i innych usług udostępnianych w tym serwisie.
 
Dodatkowo do samej usługi można się zalogować także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia); kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.; kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy), którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.
 
Podatnicy, którzy otrzymali informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2020 r. nie rozliczali się samodzielnie, powinni podać kwotę do zapłaty z PIT-40A.
 
870 podatki 2021
 

Terminy

Do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia br. to sobota) podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie posiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
 
Zeznania PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika. Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.
 
__________
oprac.: kjp
źródło: money.pl, Ministerstwo Finansów
zdjęcie: Pixabay