Rodzice złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tysięcy dzieci
Zdjęcie: gov.pl

Rodzice złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tysięcy dzieci

– Rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej po tym jak z początkiem roku ruszyło składanie dokumentów dot. świadczenia „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Wg szacunków resortu zostanie nim objętych ok. 615 tys. dzieci.

Rodzice sobie poradzili

Przypomnijmy, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie. To nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia przezeń 12. do 35. miesiąca życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Przysługuje ono bez względu na dochód rodziny, a rodzice i opiekunowie sami decydują, czy chcą by było ono wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy też w kwocie 1 tys. zł przez rok.

Złożenie już ponad 300 tys. wniosków, to – zdaniem resortu – najlepszy dowód na to, że rodzice i opiekunowie świetnie sobie poradzili z procedurą, a cały proces przebiega bardzo sprawnie. – To także dowód na to, że Polacy nie mają problemu z wnioskowaniem o świadczenia online – wnioskuje ministerstwo.

Tylko online

Wnioski o kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie wspomnianą drogą elektroniczną – przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną.

Jak przypomina resort, wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy bowiem świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok. – Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku – czytamy w komunikacie.

autor: kjp
źródło: gov.pl
zdjęcie: gov.pl

Fixed Bottom Toolbar