baby 4100420 1280Kolejność grup osób poddających się szczepieniom przeciwko wirusowi COVID-19 budzi wiele emocji. Początkowe ustalenia są na bieżąco modyfikowane. Ostatnio do pierwszego etapu szczepień dodano osoby przewlekle chore. Najwcześniej zaszczepiani są pracownicy służby zdrowia oraz domów i ośrodków pomocy społecznej. Stanowią oni tzw. grupę 0.

Po fali listów i publikacji medialnych do grupy tej władze zgodziły się włączyć rodziców wcześniaków hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii i patologii noworodka.

Nagłośnieniem problemu zajęła się Fundacja Rzecznik Praw Rodziców oraz Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Skierowano list do ministra zdrowia, w efekcie czego na początku stycznia podjął on stosowną decyzję.

Głównym argumentem za jak najwcześniejszym szczepieniem rodziców wcześniaków było zapewnienie im bezpiecznego odwiedzania i przebywania w szpitalach ze swoimi dziećmi.

W lutym planowane jest zakończenie szczepień osób z grupy 0, jednak zmniejszone ostatnio dostawy szczepionki do Polski mogą ten termin wydłużyć.


Źródła: rzecznikrodzicow.pl, rp.pl, medonet.pl, oprac. wt

Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com