Trwający już, z przerwami, od ponad roku okres obostrzeń związanych z panującą pandemią COVID-19 dał się wszystkim mocno we znaki. W szczególnie trudnej sytuacji są uczniowie, a co za tym idzie wszystkie rodziny posiadające dzieci w wieku szkolnym. Konieczność zapewnienia uczniom odpowiednich warunków do nauki w domach zmusza rodziców do wielu dodatkowych działań i wydatków z tym związanych. Osobnym problemem są konsekwencje psychofizyczne oraz społeczne dotykające dzieci i młodzież, o których niejednokrotnie pisaliśmy na naszych łamach, przytaczając opinie wielu specjalistów.
 
Obecnie, wobec stale rosnącej liczby osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi oraz spadku liczby zakażonych rysują się ostrożne możliwości na powrót do w miarę normalnego funkcjonowania zarówno wielu branż w gospodarce, jak i stopniowego przywracania stacjonarnej nauki w szkołach. Od 26 kwietnia w 11 województwach do nauki w systemie hybrydowym powróciły dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Są też rozważane kolejne kroki w kierunku powrotu pozostałych roczników do szkół na podobnych zasadach. Wstępną opinię na temat powrotu wszystkich uczniów do szkół w maju wyraził minister edukacji i nauki, jednak konkretne decyzje w tej sprawie mają zapaść w ciągu tego tygodnia.
 
Tymczasem rodzice dzieci w wieku szkolnym sygnalizują, że uczniowie mają już dość zdalnej nauki i siedzenia w domu przed komputerami. Apelują do rządzących o szybki powrót do normalności. Do zakończenia roku szkolnego pozostały zaledwie dwa miesiące. Podkreślają, że takie decyzje mogłyby obecnie zapaść wobec faktu dużej ilości osób już zaszczepionych oraz tych, którzy przeszli przez chorobę, a także wobec spadku ilości zachorować. Klika dni temu z apelem do rodziców zwróciła się poprzez media społecznościowe Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Prosi ona o wywieranie nacisku na rządzących, by zdecydowali jak najszybciej o powrocie do normalnych warunków nauki dla dzieci i młodzieży. – Dzieci powinny wrócić do szkoły – stwierdza K. Elbanowska. Z całą jej wypowiedzią można zapoznać się TUTAJ.
 
(wt)
 
Źródło: facebook.com/RzecznikPrawRodzicow
 
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com