– Od trzech tygodni Polska jest centrum wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy są pokrzywdzeni w wyniku działań wojennych, które prowadzi Federacja Rosyjska – powiedziała podczas briefing prasowego w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg, szefowa resortu, wyliczając jednocześnie wszystkie działania podjęte na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zapraszamy na relację.
 

– Od trzech tygodni Polska jest centrum wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy są pokrzywdzeni w wyniku działań wojennych, które prowadzi federacja Rosyjska – mówiła minister. – Przede wszystkim to wsparcie polega na tym że Polska jest głównym centrum pomocy humanitarnej, ale także takim hubem pomocy humanitarnej, który przechodzi przez Polskę. Również otworzyliśmy nasze granice, otworzyliśmy nasze domy, otworzyliśmy nasze serca, i to wsparcie jest każdego dnia realizowane z coraz to większą siłą. Blisko dwa miliony obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę. Znaleźli oni przede wszystkim schronienie, otrzymują ciepły posiłek i przede wszystkim otrzymują spokój i stabilizację. Te działania są koordynowane przez rząd, działają wojewodowie, którzy na ternach swoich województw organizują punkty recepcyjne, które wspomagają obywateli Ukrainy. W pomoc włączyli się bardzo intensywnie wszyscy Polacy, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe. Działają wszystkie agencje państwowe, które wspierają, udostępniają miejsca pobytu dla obywateli Ukrainy. To jest dzisiaj bardzo ważne i bardzo potrzebne.

– Ale bardzo ważne jest to że, działamy na podstawie ustawy. Ustawy która została podpisana przez pana prezydenta i właściwie jest w „pełnej mocy”, daje możliwość działania samorządom, które są bardzo zaangażowane we wsparcie, bo przede wszystkim rząd organizuje, koordynuje i we współpracy z samorządami może te działania w życie wprowadzić. Dlatego też wielkie podziękowania dla wszystkich samorządów, które są włączone w intensywną pomoc obywatelom Ukrainy. Ale co jest bardzo ważne? Właśnie ta ustawa, która weszła w życie – ona daje możliwość legalnego pobytu obywatelom Ukrainy na terenie Rzeczypospolitej.

Solidarni z Ukrainą

– Legalny pobyt na 180 dni, i ten legalny pobyt jest związany także z dostępem do rynku pracy. Przede wszystkim tak chcemy skierować tam pomoc; tak jak powiedziałam – schronienie dach nad głową, ale otwarcie rynku pracy. To otwarcie rynku pracy – na to możemy sobie pozwolić, gdyż mamy stosunkowo niskie bezrobocie, pomimo okresu po pandemii koronawirusa. Przypomnę że jest to 5,5, ale jeżeli patrzymy na dane Eurostatu, czyli te dane europejskie, jest to 2,8. Jesteśmy drugim państwem po Czechach jeżeli chodzi o stopę bezrobocia gdzie średnia unijna jest 6,4. Ten rynek pracy otwieramy, ułatwiamy, wprowadzamy udogodnienia dla obywateli Ukrainy, aby mogli rzeczywiście tę pracę podjąć. W związku z tym formalnością, która jest wymagana, aby dokonać zatrudnienia, tak naprawdę jest znalezienie tego miejsca pracy, a pracodawca ma 14 dni od momentu zatrudnienia obywatela Ukrainy, na to, aby zgłosić, że zatrudnił obywatela Ukrainy, i automatycznie ta praca staje się pracą legalną.

 
DALSZA CZĘŚĆ W MATERIALE WIDEO:
 
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
__________
 
oprac.: kjp
źródło: MRiPS
zdjęcie: MRiPS