107516766 303533824355855 7738566769708858361 nPo przerwie spowodowanej stanem epidemii w Polsce, 9 lipca br. odbyło się posiedzenie Rady Rodziny przy Wojewodzie Wielkopolskim. Członkami tego gremium są również eksperci i redaktorzy Polskiego Forum Rodziców, m.in.: red. Elżbieta Lachman, red. Małgorzata Tadrzak-Mazurek, prof. Jakub Isański, prof. Michał A. Michalski (który jest równocześnie pełnomocnikiem wojewody wielkopolskiego ds. rodziny), prof. Andrzej Urbaniak, dr Andrzej Blumczyński i dr Krzysztof Szwarc.

Przypomnijmy, że Rada Rodziny przy Wojewodzie Wielkopolskim została powołana 1 czerwca (czyli w Dzień Dziecka) 2016 r., a inicjatorką jej powstania była ówczesny doradca wicewojewody wielkopolskiego Małgorzata Tadrzak-Mazurek - obecnie zastępca redaktora naczelnego naszego portalu.

Rada jest organem opiniodawczo-doradczym w sprawach dotyczących rodzin i - jak można przeczytać na stronie internetowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu - do jej głównych zadań „należą w szczególności:
   - zgłaszanie propozycji działań prorodzinnych dla województwa;
   - przekazywanie informacji na temat rodzin w województwie, w szczególności w zakresie dzietności, migracji, kondycji finansowej i wychowawczej oraz przeciwdziałania patologii;
   - monitorowanie zmian dotyczących rodzin w województwie;
   - promowanie wartości rodziny;
   - informowanie o głównych potrzebach rodzin w województwie;
   - tworzenie rekomendacji dla samorządów w zakresie polityki prorodzinnej;
   - opiniowanie wniosków o przyznanie tytułu w konkursie pn."Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie"."

Przy czym „Rada Rodziny przy Wojewodzie Wielkopolskim informuje [również] o możliwości nadsyłania propozycji, projektów, wniosków oraz porad eksperckich dotyczących wielkopolskich rodzin (ich kondycji czy potrzeb) pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.."

W posiedzeniu Rady Rodziny, wzięła także udział wicewojewoda Aneta Niestrawska, która jest przewodniczącą Rady. Podczas spotkania m.in. podsumowano działania na rzecz rodzin, które zostały podjęte w pierwszym półroczu bieżącego roku, ponadto zweryfikowano plan działań na rzecz rodzin w województwie - uwzględniwszy ograniczenia wynikające ze stanu epidemii - i ustalono działania na najbliższe miesiące. Spotkanie odbyło się w trybie zdalnym.


Na zdjęciu: wicewojewoda Aneta Niestrawska i prof. Michał A. Michalski / fot. Elżbieta Lachman