Prof. Michał A. Michalski o ,,epidemii samotności” na antenie Radia Poznań

20210205 120634Prof. Michał A. Michalski, kulturoznawca z UAM w Poznaniu, prezes Fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie oraz ekspert Polskiego Forum Rodziców był gościem Radia Poznań. Rozmowa dotyczyła jego tekstu ,,Czy nadchodzi epidemia samotności”, opublikowanego niedawno na naszym portalu, a podejmującego problemy związane z wyzwaniami współczesnego świata, w tym z narastającym zjawiskiem samotności.

W rozmowie z red. Romanem Wawrzyniakiem w audycji ,,Wielkopolskie popołudnie” prof. Michalski ocenił, że z ,,epidemią samotności” mamy do czynienia już od dłuższego czasu, niezależnie od pandemii, która zresztą ten proces pogłębiła. Postępuje on w Polsce od lat, a u jego podstaw leży indywidualizacja postaw, która jest wynikiem przejmowania wzorców kultury Zachodu, gdzie przeciwdziałanie problemowi samotności wymusiło już rozwiązania systemowe. Jednostkowy punkt widzenia staje się podstawowym odniesieniem dla polityki społecznej, ekonomicznej i w innych dziedzinach.

Problem samotności pogłębiają też rozwody oraz decyzje o niezakładaniu rodziny, a także poświęcanie zbyt wiele czasu i energii na gromadzenie dóbr materialnych kosztem relacji wzajemnych. Do tego dochodzi wielki rozwój mediów elektronicznych, na które niejako scedowaliśmy osobiste kontakty.

Cała rozmowa do wysłuchania TUTAJ.

Źródło; Radio Poznań, oprac. wt
Zdjęcie: Radio Poznań
Fixed Bottom Toolbar