praca zdalna

Pracodawca będzie mógł wejść do naszego domu! – nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

Wprowadzenie pojęcia „pracy zdalnej" do Kodeksu pracy (jeszcze w tym półroczu) zapowiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Co nas czeka po nowelizacji przepisów? Jakie działania będzie mógł podjąć pracodawca?

Wprowadzenie pracy zdalnej, jako jednego z działań podjętych w dobie pandemii koronawirusa, nastąpiło w oparciu o przepisy tzw. ustawy covidowej, a o przejściu na tę formę pracy decyduje obecnie pracodawca. - zauważyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Telepraca to nie praca zdalna

Obecnie resort rodziny pracuje nad oficjalnym wpisaniem „pracy zdalnej” do Kodeksu pracy, a nowe przepisy zaczną obowiązywać trzy miesiące od odwołania stanu epidemii w Polsce. Zdaniem minister, jest szansa, że będą one wprowadzone w życie jeszcze w tym półroczu. Ma to położyć kres swoistej „próżni prawnej”, w której obecnie funkcjonują pracodawcy i pracownicy, albowiem w polskim kodeksie pracy funkcjonuje dziś jedynie pojęcie „telepracy”, która oczywiście nie jest tym samym, co praca zdalna.

Pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika w jego miejcu zdalnej pracy

Jeśli nowela wejdzie w życie, po pierwsze, praca zdalna będzie obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika, a szczegółowe zasady jej wykonywania każdorazowo określi wewnętrzny regulamin u danego pracodawcy.

W myśl znowelizowanych przepisów, pracownik zostanie zobligowany do wskazania miejsca wykonywania przezeń pracy zdalnej, a pracodawca zyska prawo skontrolowania go tam w godzinach pracy.

Pracodawca zapłaci za prąd i inne koszty ponoszone przez pracownika

Tenże pracodawca będzie musiał jednak pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej przez swojego pracownika.

– To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy — powiedziała minister Maląg.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO Praca zdalna w Twojej firmie? To nic trudnego!

{source}<iframe width="691" height="388" src="https://www.youtube.com/embed/7kolYfNzuZU" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>{/source}

Komu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej

W myśl nowych przepisów pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia czy też rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, jak również kobietom w ciąży - poinformowała szefowa MRiPS.

Stosowny projekt nowelizujący obecne przepisy ma niebawem trafić pod obrady Rady Ministrów.

praca zdalna

CZYTAJ TAKŻE:

Siedzę w domu – czyli co można zrobić, żeby praca zdalna nie była pasmem rozproszeń

Praca na zmiany niekorzystna dla zdrowia i rodziny

Praca taty i dlaczego nie każda

_________________________

autor: kjp
źródło: Polska Agencja Prasowa
zdjęcie: Pixabay

Fixed Bottom Toolbar