Pracodawca będzie mógł wejść do naszego domu! – nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej
- kjp
- Kategoria: AKTUALNOŚCI

Wprowadzenie pojęcia „pracy zdalnej" do Kodeksu pracy (jeszcze w tym półroczu) zapowiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Co nas czeka po nowelizacji przepisów? Jakie działania będzie mógł podjąć pracodawca?
Wprowadzenie pracy zdalnej, jako jednego z działań podjętych w dobie pandemii koronawirusa, nastąpiło w oparciu o przepisy tzw. ustawy covidowej, a o przejściu na tę formę pracy decyduje obecnie pracodawca. - zauważyła w rozmowie z Polską Agencją Prasową Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Telepraca to nie praca zdalna
Obecnie resort rodziny pracuje nad oficjalnym wpisaniem „pracy zdalnej” do Kodeksu pracy, a nowe przepisy zaczną obowiązywać trzy miesiące od odwołania stanu epidemii w Polsce. Zdaniem minister, jest szansa, że będą one wprowadzone w życie jeszcze w tym półroczu. Ma to położyć kres swoistej „próżni prawnej”, w której obecnie funkcjonują pracodawcy i pracownicy, albowiem w polskim kodeksie pracy funkcjonuje dziś jedynie pojęcie „telepracy”, która oczywiście nie jest tym samym, co praca zdalna.
Pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika w jego miejcu zdalnej pracy
Jeśli nowela wejdzie w życie, po pierwsze, praca zdalna będzie obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika, a szczegółowe zasady jej wykonywania każdorazowo określi wewnętrzny regulamin u danego pracodawcy.
W myśl znowelizowanych przepisów, pracownik zostanie zobligowany do wskazania miejsca wykonywania przezeń pracy zdalnej, a pracodawca zyska prawo skontrolowania go tam w godzinach pracy.
Pracodawca zapłaci za prąd i inne koszty ponoszone przez pracownika
Tenże pracodawca będzie musiał jednak pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej przez swojego pracownika.
– To koszty związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, koszty energii elektrycznej oraz niezbędnych usług telekomunikacyjnych. To wszystko będzie uregulowane w regulaminie wewnętrznym, który będzie obowiązywał w danym zakładzie pracy — powiedziała minister Maląg.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM WIDEO Praca zdalna w Twojej firmie? To nic trudnego!
Komu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej
W myśl nowych przepisów pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia czy też rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością, jak również kobietom w ciąży - poinformowała szefowa MRiPS.
Stosowny projekt nowelizujący obecne przepisy ma niebawem trafić pod obrady Rady Ministrów.
CZYTAJ TAKŻE:
Siedzę w domu – czyli co można zrobić, żeby praca zdalna nie była pasmem rozproszeń
Praca na zmiany niekorzystna dla zdrowia i rodziny
Praca taty i dlaczego nie każda
_________________________
autor: kjp
źródło: Polska Agencja Prasowa
zdjęcie: Pixabay