Radjo Poznańskie, bo tak nazywała się pierwsza rozgłośnia radiowa w Poznaniu, rozpoczęło oficjalne nadawanie 24 kwietnia 1927 roku o godzinie 17.
 

Audycje przed premierą

Jednak już od kilku tygodni emitowano regularnie pierwsze audycje. 17 kwietnia 1927 r., a więc na tydzień przed uroczystym otwarciem rozgłośni Radjo Poznańskie przeprowadziło pierwszą w Polsce transmisję mszy świętej – z katedry na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
 
Poznańska stacja radiowa jako pierwsza w Polsce nadała też transmisję na żywo meczu piłkarskiego (1929 r.) i jako pierwsza wprowadziła dla słuchaczy gimnastykę poranną oraz kursy języków obcych.
 
Programy zapowiadano w prasie, by obudzić zainteresowanie potencjalnych słuchaczy.
 
Pierwsza siedziba radia kierowanego przez Kazimierza Okoniewskiego mieściła się przy placu Wolności. 
 

Inicjatywa Wielkopolan

Radjo Poznańskie było trzecią stacją radiową w Polsce – po warszawskiej i krakowskiej. Powstało dzięki inicjatywie starosty powiatu zachodnio-poznańskiego Stanisława Ziołeckiego, który od roku 1925 dążył do jak najszybszego uruchomienia rozgłośni radiowej w Poznaniu. Plany centralne przewidywały taki projekt dopiero na przełomie lat 20. I 30. XX w.
 
Pomysł zyskał akceptację lokalnych władz, samorządów i instytucji. Założono spółkę Radjo Poznańskie, do której przystąpiły powiaty i miasta ówczesnego województwa poznańskiego. Wielkopolanie zgromadzili pieniądze na postawienie nadajnika, przygotowanie studia nadawczego, pozyskali też subkoncesję umożliwiającą emisję programu. Rozgłośnia weszła w struktury Polskiego Radia po sześciu latach samodzielnego nadawania.
 

Zmiany w nowych czasach

Na początku lat 90. poznańska rozgłośnia stała się Radiem Merkury, a od 2017 r. nosi nazwę Radio Poznań.
 
W poznańskim radio gościli i goszczą wybitni przedstawiciele różnych środowisk, specjaliści w swoich dziedzinach. Z rozgłośnią współpracuje też wiele organizacji i podmiotów. Radio Poznań wspólnie z Instytutem Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie zrealizowało 100 audycji z cyklu „Dylematy Mamy i taty” poświęconych tematyce związanej z rodzicielstwem, a obecnie realizuje cykliczny magazyn polsko-ukraiński „Port Polska”.
 
Z okazji jubileuszu wszystkim pracownikom Radia Poznań składamy serdeczne gratulacje i życzenia dobrego wypełniania radiowej misji nadawczej.
 
Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie
Polskie Forum Rodziców
 
oprac.: wit
źródło: radiopoznan.fm, dzieje.pl
zdjęcie (kadr): pl.m.wikipedia.org - autor Xysio1984, udostępnienie na licencji Creative Commons