Osoby pracujące na umowie lub umowach zlecenia i zarabiające powyżej 4,9 tys. zł – według powołującego się na „Rzeczpospolitą” portalu Business Insider – stracą na zmianach podatkowych Polskiego Ładu. Jak czytamy, tacy pracownicy odczują skutki braku możliwości odliczenia 9-proc. składki zdrowotnej, a jednocześnie nie będą mogli sobie zrekompensować jej ulgą dla klasy średniej, przewidzianą dla zatrudnionych na etacie.

Cytowana przez „BI” „Rzeczpospolita” zaznacza przy tym, że kalkulacje ministerstwa dotyczą jedynie takich sytuacji, gdy umowa zlecenia jest głównym i wyłącznym źródłem dochodów podatnika.

– Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że zleceniobiorcy z zarobkami od 1450 do 4900 zł mają zyskać na zmianach podatkowych. Dla przychodów ze zlecenia wynoszących 1450 zł i niższych nowe przepisy mają być neutralne – czytamy w gazecie. Pozostaje jeszcze kwestia kwoty wolnej od podatku, która po ostatniej reformie podatkowej wzrosła do 30 tys. zł – podje portal.

dzielo1

– Przykładowo osoby, które dorabiają na zleceniu do etatu, muszą się liczyć z tym, że nową kwotę wolną od podatku skonsumują przychodami z umowy o pracę, więc muszą zakładać, że od zlecenia zapłacą pełny podatek z pełną składką na ubezpieczenie zdrowotne, a to oznacza, że dostaną teraz odczuwalnie mniejsze wynagrodzenie na rękę – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Michał Kowalski, doradca podatkowy w KNDP.

CZYTAJ TAKŻE:

Rodzina w Polskim Ładzie w pytaniach i odpowiedziach (cz. 1)

Rodzina w Polskim Ładzie w pytaniach i odpowiedziach (cz. 2)

Rodzina w Polskim Ładzie w pytaniach i odpowiedziach (cz. 3)

Rodzina w Polskim Ładzie w pytaniach i odpowiedziach (cz. 4)

Rodzina w Polskim Ładzie w pytaniach i odpowiedziach (cz. 5)

oprac.: kjp
źródło: „Rzeczpospolita”, Business Insider
zdjęcie: Pixabay