„Uwaga! Smartfon” to cykl wydarzeń mających przybliżyć społeczeństwu tematykę zagrożeń związanych z nadmiernym korzystaniem z nowych technologii, głównie smartfonów. 25 października w ramach tego cyklu odbędzie się otwarte spotkanie online z dr Roman Solecki, ekspertem od cyberuzależnień młodzieży.
 

Cyberprzestrzeń monitorowana i badana

 
870 family 7495439 1280
 
W opinii wielu specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem na negatywne skutki nadużywania smartfonów narażone są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna. Oddziaływanie nowych technologii na zdrowie psychiczne i fizyczne ich użytkowników, a także wpływ dynamicznie rozwijającego się świata cyfrowego jest cały czas monitorowane i badane.
 
Zdiagnozowano już wiele skutków, także negatywnych, rozwoju tych technologii, które oddziałują na młode pokolenia, jednak z racji dynamiki procesu, ciągłych zmian i nowości, pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania.
 

Budowanie świadomości i poszerzanie wiedzy

 
870 girls 3481791 1280
 
Rodzice i nauczyciele często sami nie nadążają za tymi zmianami i nie są w stanie rozpoznać zagrożeń i skutecznie im przeciwdziałać. Sama młodzież jest niejednokrotnie zbyt ufna wobec nowych technologii i także nie zawsze zdaje sobie sprawę z konsekwencji bądź to zbyt długiego czasu spędzanego ze smartfonem w ręku, bądź narażania się na udostępnianie wrażliwych danych osobowych dotyczących zdrowia, nawyków, spraw finansowych, poglądów, które – przy okazji zabawy, komunikacji, zakupów, rozrywki, są gromadzone – w sposób legalny i nielegalny – przez firmy działające w cyfrowej branży w celu ich dalszego przetwarzania i wykorzystania w celach komercyjnych i innych.
 
Wielokrotnie pisaliśmy o tych zagadnieniach na naszym portalu, tworząc specjalny dział „Dzieci i młodzież w wirtualnej sieci”, gdzie relacjonujemy m.in. poświęcone tematyce cyberzagrożeń spotkania i konferencje, w których wielokrotnie występują eksperci fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 

„Uwaga! Smartfon” – kolejna odsłona

 
870 Porozm o smartfonach graf
 
Wobec tego ważne jest, także zdaniem organizatorów działań spod znaku „Uwaga! Smartfon”, stałe poszerzanie i rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej tematyki cyfrowej i jej oddziaływania na szerokie rzesze społeczeństwa oraz wsparcie rodziców, nauczycieli, decydentów i samej młodzieży w procesach radzenia sobie z różnymi wynikającymi z tego faktu zagrożeniami, chociażby w postaci proponowania alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
 
Inicjatywa, za którą stoi Fundacja Projekt PL, organizuje kolejne wydarzenie. Będzie to to otwarte spotkanie online „Porozmawiajmy o smartfonach”, w którego trakcie ekspert — dr Roman Solecki — odpowie na pytania Uczestników, a także podzieli się swoimi doświadczeniem badacza i psychoterapeuty zajmującego się terapią uzależnień od mediów, depresją i poczuciem sensu życia wśród młodzieży. Spotkanie odbędzie się 25 października (wtorek) o godz. 18.00 na platformie Zoom. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. TUTAJ można zadać ekspertowi pytania.
 
870 dr Solecki
 
Dr Roman Solecki to pedagog, profilaktyk, certyfikowany logoterapeuta, psychoterapeuta uzależnień i mediator. Doktor w dziedzinie nauk społecznych poświęcony aktywności młodzieży w cyberprzestrzeni. Od 2006 współpracuje z Ośrodkiem Profilaktyki Problemowej „Archezja" jako realizator zajęć profilaktyczno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży. Prowadzi badania nad aktywnością młodzieży w cyberprzestrzeni, profilaktyką i terapią uzależnień od mediów, depresją i poczuciem sensu życia wśród młodzieży.
 
Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać TUTAJ.
 
Link do zapisów na spotkanie znajduje się TUTAJ.
 
Organizatorem wydarzenie jest Fundacja Projekt PL, a partnerami są: Wydawnictwo Dobra Literatura i Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli COGNITUS.
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
Oprac.: wit
Źródło: Fundacja Projekt PL
Zdjęcia: Fundacja Projekt PL, Pixabay.com, Pexels.com