Audycja „Port Polska” nadawana jest od poniedziałku do czwartku o godz. 20.10 i zajmuje się m.in. kulturą, ekonomią i edukacją w kontekście wyzwań i zmian jakie zachodzą w polsko-ukraińskich relacjach.
 

Nowa karta w polsko-ukraińskiej historii

 - Mówimy o tradycjach, zwyczajach uchodźców z Ukrainy, o ich codzienności. Pytamy ekspertów o zmiany, które zachodzą w naszej społeczności. Odkrywamy nową kartę w polsko-ukraińskiej historii – tak zapowiadają magazyn jego autorki Elżbieta Lachman i Paulina Michalska.
 
870 Reklama FB MAI 2.2
 
Napaść Rosji na Ukrainę wywołała największą od II wojny światowej falę uchodźców. Prawie 3 miliony obywateli Ukrainy schroniło się przed okrutną wojną w Polsce. Większość z nich to kobiety i dzieci. Znajdują one pomoc i schronienie w Polsce, wiele polskich rodzin udziela gościny Ukraińcom w swoich domach, osoby dorosłe znajdują pracę, a dziesiątki tysięcy ukraińskich dzieci trafiły do polskich szkół i przedszkoli.
 
Dla uchodźców wojennych z Ukrainy przygotowano wiele informacji i programów wspierających, postały też specjalnie przeznaczone dla nich strony internetowe urzędów i instytucji w języku ukraińskim.
 

Ukraina obecna w każdej polskiej rodzinie…

 Ukraińcy stali się w ostatnich dwóch miesiącach naszymi współobywatelami, a na tematy związane z wojną oraz z sytuacją uchodźców rozmawiamy praktycznie w każdym domu, w każdej rodzinie. 
 

…i na radiowej antenie

 Nie dziwi więc fakt, że Radio Poznań rozpoczęło realizację i emisję cyklu programów pod nazwą „Port Polska”. To polsko-ukraiński magazyn radiowy, którego główna tematyka koncentruje się wokół kultury, ekonomii i edukacji, a więc tych najważniejszych obszarów w kontekście wyzwań i zmian jakie zachodzą w polsko-ukraińskich relacjach.
 
Audycje nadawane są od poniedziałku do czwartku o godz. 20.10.
 
Magazyn realizuje Radio Poznań we współpracy z ekspertami Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie.
 
Prowadzącym są Elżbieta Lachman – redaktor naczelna Polskiego Forum Rodziców i Paulina Michalska – redaktor naczelna portalu Piękna Dziewczyna.
 
Pierwszych audycji można posłuchać także poprzez stronę internetową Radia Poznań.
 
oprac.: wit
źródło: Radio Poznań, Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie
zdjęcie: Radio Poznań